Festool HL 850 – jedyny na rynku strug z nieograniczoną głębokością wręgowania. Gwarancja doskonałych rezultatów

W poprzednim odcinku Festool Radzi wprowadziliśmy temat struga HL 850 i podaliśmy jego najważniejsze i najcenniejsze cechy, takie jak: jednostronne ułożyskowanie dające możliwość wręgowania na nieograniczoną głębokość, głowica nożowa z nożem spiralnym i jej szybka wymiana, a także bezstopniowa regulacja głębokości, łagodny rozruch i kontrola temperatury. Dzisiaj opowiemy o jego dodatkowym wyposażeniu, które sprawia, że strug nabiera jeszcze większej wartości i jeszcze bardziej ułatwia pracę.

Zaczniemy od jednostki stacjonarnej SE-HL, która składa się z płyty podstawowej, pierścienia ze skalą do nastawiania głębokości strugania i klamry blokującej wyłącznik główny. Jednostka ta przewidziana jest do montażu struga HL 850, aby

w odwróconym położeniu mógł być on eksploatowany jako urządzenie stacjonarne i zapewniał łatwe oraz pewne wyrównywanie i fazowanie. W takiej pozycji (strug jest odwrócony i podwieszony do jednostki stacjonarnej) skala głębokości strugania jest niewidoczna. Dlatego na pokrętło regulacji grubości wióra nakładamy pierścień ze skalą, aby móc łatwo odczytywać parametry strugania. Kolejnym elementem pomagającym podczas pracy stacjonarnej jest klamra, która blokuje wyłącznik struga.

Istotnym rozszerzeniem jednostki stacjonarnej jest przykładnica kątowa WA-HL. Służy ona do dokładnego prowadzenia podczas wyrównywania listew oraz wąskich krawędzi i do strugania pod kątem 0-45 stopni. Mocowana jest do podstawy struga i bardzo przydatna szczególnie podczas obrabiania małych elementów.

Bezsprzecznie nieocenioną zaletą struga HL 850 jest jego nieograniczona głębokość wręgowania. Jej dopełnienie stanowi ogranicznik głębokości wręgu (FA-HL). Dzięki niemu możemy wykonywać wręgi na zadaną głębokość w zakresie od 0 do 30 mm bez obawy, że nie uzyskamy zdefiniowanego wymiaru.

Prowadnica równoległa PA-HL do bocznego prowadzenia pozwala natomiast na ustalenie szerokości wręgu w zakresie od 0-81 mm. Dzięki temu rozwiązaniu czynność ta jest bardzo prosta i łatwo możemy uzyskać powtarzalność operacji.

Bardzo ważną cechą tego urządzenia jest możliwość skutecznego odsysania urobku. Można do tego wykorzystać zarówno worek o pojemności 1 litra, jak i odkurzacz. W przypadku obu rozwiązań zastosowanie odsysania nie jest w żaden sposób uciążliwe, gdyż strug jest wyposażony w przełącznik i można zarówno worek, jak i wąż ssący połączyć ze strugiem z prawej lub lewej strony. Zawsze bardzo gorąco zalecamy stosowanie odsysania podczas pracy, bo oszczędza to czas na sprzątanie oraz chroni zdrowie. W kolejnym i ostatnim odcinku dotyczącym struga HL 850 EB zajmiemy się omówieniem nadawania ozdobnych faktur na drewnie.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments