Festool HKC 55 – nie tylko pilarka, lecz kompletny system cięcia (część II)

W poprzednim odcinku o nowej pilarce Festool HKC 55 omówiliśmy prowadnicę FSK, dzięki której możemy wykonywać proste i czyste przekroje. Dzisiaj skupimy się na korzyściach płynących z użytkowania maszyny i na jej cechach: regulacji głębokości cięcia, osłonie wahadłowej, szybkiej wymianie tarcz FastFix, klinie prowadzącym i okienku kontrolnym oraz wskaźniku cięcia.

Jedną z cech Festool HKC 55, na którą warto zwrócić uwagę, jest prosta i szybka do ustawienia regulacja głębokości cięcia. Wystarczy wcisnąć przycisk i ustawić żądaną głębokość cięcia za pomocą dobrze widocznej oraz czytelnej skali, a następnie zwolnić go i gotowe. Regulacja

ta połączona jest z funkcją zagłębiania. Aby ją wykorzystać, oprócz ustawienia głębokości cięcia, należy dodatkowo zwolnić dźwignię uruchamiania tej funkcji i pilarka automatycznie przejmie rolę zagłębiarki. Jednakże tutaj, zamiast prowadnicy FSK, należy zastosować znaną z poprzednich rozwiązań szynę FS. Tak przygotowane urządzenie pozwoli nam w sposób łatwy i komfortowy wykonywać zagłębianie się w materiał na wcześniej zdefiniowaną głębokość.

Inną i równie ważną cechą HKC 55 jest zdalna obsługa osłony wahadłowej. Aby uzyskać dobrą widoczność linii cięcia, osłonę wahadłową można odchylić do tyłu za pomocą dźwigni umieszczonej przy przednim uchwycie (dotyczy to cięcia z ręki). Co ważne, dłonie pozostają przy tym zawsze w znacznej odległości od tarczy pilarskiej, dzięki czemu cała obsługa dźwigni staje się bezpieczna. Ponadto, swobodne i beznaprężeniowe cięcie zapewnia klin prowadzący, który zapobiega blokowaniu się tarczy pilarskiej przez zakleszczanie jej drewnem, co zdarza się często przy przekrojach wzdłużnych. Ponieważ klin jest częścią osadzonej sprężyście osłony wahadłowej, możliwe jest bezpieczne wykonywanie cięć wgłębnych.

Podczas cięcia pilarką HKC bez prowadnicy precyzję pracy zapewnia zarówno okienko kontrolne, jak i wskaźnik cięcia. Ponadto otwarta konstrukcja maszyny pozwala doskonale obserwować zarówno linię cięcia, jak i tarczę pilarską.
Mówiąc o precyzji, wygodzie i bezpieczeństwie, nie możemy zapomnieć o elektronice z szybkim hamulcem. Wyhamowanie tarczy pilarskiej po wyłączeniu silnika następuje w ciągu dwóch sekund, dzięki czemu uszkodzenia materiału spowodowane długo obracającą się tarczą zostają skutecznie wyeliminowane. Oczywiście, stosowanie odpowiedniej tarczy pilarskiej dostosowanej do materiału jest niezwykle istotne, gdyż oszczędza to czas i podnosi jakość wykonywanej pracy. W pilarce HKC 55 wymiana tarcz jest bardzo prosta. Dzięki dźwigni FastFix, która po odchyleniu blokuje wrzeciono i pozwala odkręcić śrubę mocującą tarczę w celu jej wymiany na jedną z trzech dostępnych do tego urządzenia: 12z, 18z i 32z. Grubość tarcz została zredukowana do 1,8 mm, co zmniejsza opory cięcia i tym samym sprawia, że praca jest, lżejsza oraz szybsza. Ponieważ pilarkę często stosuje się w pracach prowadzonych z dala od źródła prądu, bardzo przydatny jest wskaźnik naładowania akumulatora, który informuje nas o ilości dostępnej energii. W tym celu wystarczy nacisnąć włącznik główny i dioda LED na obudowie silnika pokazuje nam potrzebne informacje. Dzięki temu unikamy irytujących sytuacji, w których zaczynamy pracę np. na dachu, a tam dopiero okazuje się, że mamy rozładowany akumulator.

Konstrukcja pilarki Festool HKC 55 jest zwarta i ergonomiczna. Użytkownik nie męczy się w czasie pracy i może w pełni kontrolować urządzenie, koncentrując się wyłącznie na wykonywanej operacji. Wszystko to m.in. dzięki zastosowaniu stopów magnezu i bardzo przemyślanego mocowania akumulatora pod uchwytem głównym.

Warto również zaznaczyć, że urządzenie wyposażono w wysokoobrotowy silnik bezszczotkowy EC-TEC i akumulatory litowo-jonowe z serii 18 V o pojemności 5,2 Ah. Zastosowanie takiej technologii pozwoliło na uzyskanie maksymalnej wydajności cięcia przy zachowaniu minimalnego ciężaru, co zdecydowanie wyróżnia to urządzenie na rynku. W następnym odcinku „Festool radzi” skupimy się m.in. na opisaniu możliwości pilarki HKC 55 przy np. wycinaniu czopa, przycinaniu łat czy spłycaniu
materiału do połączeń.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments