FESTOOL HK 85 – PILARKA, JAKICH MAŁO (CZ. V)
W piątym odcinku naszego cyklu, którego tematem jest pilarka Festool HK 85, opowiadamy o frezowaniu elementów konstrukcyjnych stosowanych w budownictwie drewnianym.
Jak już informowaliśmy w czwartym odcinku naszego cyklu o pilarce Festool HK 85, jest to maszyna przeznaczona nie tylko do cięcia, ale także do frezowania czopów, wpustów i wręgów w belkach drewnianych stosowanych na konstrukcje domów, budowli, dachów itp. Jak wiadomo, jedną z typowych prac wykonywanych na placu budowy domu drewnianego jest frezowanie wpustów w belkach lub balach z drewna. Wykorzystuje się je często do prowadzenia instalacji elektrycznej, telefonicznej, internetowej itp. Operację frezowania wpustów w długim balu sosnowym rozpoczynamy od
dokładnego wyznaczenia ich położenia, a następnie montujemy szynę Festool FS i ustawiamy w pilarce HK 85 odpowiednią głębokość frezowania. Należy pamiętać, że jej ustawienia do frezowania różnią się od ustawień do cięcia. Wynika to m.in. z tego, że ciąć tarczą możemy na głębokość 85 mm, zaś frezować za pomocą głowicy VN-HK85 130×16-25 – na 35 mm. Dlatego na skali do ustawiania głębokości cięcia zerowa wartość frezowania odpowiada 50 mm zagłębienia tarczy, zaś 35-milimetrowa – 85 mm głębokości cięcia (fot. 1). Oznacza to też, że maksymalna wartość głębokości cięcia pokrywa się z maksymalną wartością głębokości frezowania. Chcąc frezować z użyciem szyny FS na głębokość 20 mm, wybraliśmy wartość 75 mm na skali głębokości cięcia, a nie 70 mm, jak wynika to z naszych rozważań. Użycie szyny FS, jak już wspominaliśmy w poprzednich odcinkach naszego cyklu, powoduje bowiem zmniejszenie głębokości cięcia i frezowania o 5 mm. Nadmieniamy, że w przypadku wykorzystania pilarki HK 85 bez szyny prowadzącej głębokość frezowania 20 mm na skali głębokości cięcia regulowalibyśmy na 70 mm. Następnie ustawiliśmy pilarkę na wspomnianej szynie FS i wykonaliśmy frezowanie (fot. 2. i 3.).
Fot. 1. Tabliczka z czytelną informacją o prawidłowym ustawianiu głębokości frezowania w pilarce HK 85 znajduje się na górnej osłonie freza
Pilarka HK 85 zaopatrzona w głowicę frezującą VN-HK85 130×16-25 doskonale sprawdza się w wykonywaniu wręgów, szczególnie jeśli mają one mieć dużą długość. W porównaniu do wycinania wręgu standardową pilarką tarczową lub strugiem, HK 85 znacznie przyspiesza tę operację. Umożliwia przy tym bardziej dokładne wykonanie niż standardową pilarką. W celu wykonania wręgi, najpierw ją wymiarujemy, ustawiamy szynę FS w odpowiednim położeniu i regulujemy głębokość frezowania w pilarce oraz przystępujemy do pracy. Wykonanie wręgi 20 x 30 x 2000 mm (fot. 5.) zajęło nam kilkanaście sekund (fot. 4.).

Fot. 2. Końcowa faza operacji frezowania wpustu w balu drewnianym
W przypadku frezowania na krótszych odcinkach, np. w poprzek belek czy bali, wygodniej posłużyć się szyną Festool FSK. Doskonale też sprawdza się ona podczas frezowania ukośnego, gdyż umożliwia szybkie ustawienie potrzebnego kąta obróbki w zakresie 0–60° i sprawne wykonanie tej operacji. W celu frezowania poprzecznego bala sosnowego pilarkę HK 85 zamocowaliśmy na szynie FSK i wykonaliśmy je na wyznaczonym wcześniej odcinku (fot. 6.). W przypadku frezowania poprzecznego szerokich wpustów należy pamiętać, żeby zaczynać tę operację od prawej ich krawędzi i przesuwać pilarkę z szyną w kierunku lewego boku (fot. 7.). W wypadku odwrotnego wykonania tej operacji zderzak i szyna straciłyby oparcie, co praktycznie uniemożliwia frezowanie szerokiego wpustu. Nadmieniamy, że w opisany sposób pilarką HK 85 z szyną FSK możemy na końcu belki wykonać czop. Wymaga to poprzecznego frezowania obu naprzeciwległych jej boków.

Fot. 3. Wyfrezowany wpust
w balu sosnowymGdy zachodzi potrzeba wykonania połączeń krzyżowych lub zamontowania podpór kątowych, należy w słupie lub belce wykonać wpusty po kątem. W takim przypadku operację ich frezowania wykonujemy pilarką HK 85 zamontowaną na szynie FSK. Gdy mamy wytrasowane wpusty, operacja ich frezowania trwa niecałe 30 s (fot. 8., 9. i 10.), a więc bardzo krótko.

Fot. 4. Końcowa faza operacji frezowania wręgi
Jak wiadomo, podczas budowy domu drewnianego słupy konstrukcyjne montuje się w belkach. W tym celu wykonuje się w nich odpowiednio zwymiarowane wybranie (fot. 11. i 12.), które stabilizuje takie mocowanie (fot. 13.). Pilarka HK 85 znacznie przyspiesza i upraszcza dokładne wykonanie takich połączeń. Należy wiedzieć, że w przypadku frezowania na głębokość większą niż 15 mm powinniśmy tę operację wykonywać w dwóch przejściach (fot. 9.). Pozwoli to nam uzyskać wysoką dokładność i jakość obróbki. W następnym odcinku Festool Radzi zajmiemy się zastosowaniami nowej ukośnicy Festool Kapex 60..
ST (Festool), pins
Dane techniczne pilarki Festool HK 85
Pobór mocy | 2300 W |
Prędkość obrotowa na biegu jałowym | 1500 – 3300 min–¹ |
Średnica tarczy pilarskiej | 230 mm |
Zakres regulacji kątowej | 0-60° |
Głębokość cięcia 0°; 90° | 0-85 mm |
Głębokość cięcia przy 45°/60° | 62/47 mm |
Głębokość/szerokość frezowania | 35/16-25 mm |
Średnica przyłącza do odsysania pyłu | 27/36 mm |
Ciężar | 7 kg |

Fot. 5. Wykonana wręga 20 x 30 x 2000 mm

Fot. 6. Frezowanie poprzeczne

Fot. 7. Prawidłowe frezowanie szerokiego wpustu wykonujemy od prawej do lewej jego krawędzi

Fot. 8. Frezowanie wpustów po kątem

Fot. 9. Frezowanie wpustów po kątem

Fot. 10. Wykonane wpusty po kątem

Fot. 11. Frezowania wybrania montażowego w belce sosnowej

Fot. 12. Wykonane wybranie montażowe

Fot. 13. Mocowanie belek z użyciem wybraniamontażowego