FESTOOL HK 85 – PILARKA JAKICH MAŁO (CZ. I)

Pilarka Festool HK 85 z prowadnicami FSK i FS przeznaczona jest dla cieśli, dekarzy i wszystkich fachowców, którzy zajmują się budownictwem drewnianym. Jest elektronarzędziem mobilnym i zapewniającym wysoką dokładność cięcia.

 

2300-watową pilarką Festool HK 85 nie tylko możemy ciąć materiały drewniane z użyciem tarcz pilarskich o średnicy 230 mm, ale także za pomocą wymiennej głowicy frezować wpusty i wręgi o szerokości 16–25 mm i głębokości 0–35 mm. Festool HK 85 umożliwia też cięcie metali nieżelaznych i aluminium oraz stali, jak też tworzyw sztucznych. Jak wiadomo, należy do tego użyć odpowiednich tarcz i ustawień parametrów pracy maszyny. Mamy w niej do dyspozycji

pełnofalową elektronikę MMC, która służy do regulacji obrotów w zakresie 1500–3300/min i ich stabilizacji pod zmiennym obciążeniem. Elektronika zapewnia też łagodny rozruch silnika oraz termiczną i prądową ochronę antyprzeciążeniową. W wersji podstawowej pilarka Festool HK 85 dostarczana jest z prowadnicą równoległą. Mamy też do wyboru wersje rozszerzone w Systainerze (fot. 1.) oraz w Systainerach i z prowadnicą FSK (fot. 2.) lub szyną prowadzącą FS (fot. 3.).

fot_01_FR_HK85

Fot. 1. Pilarka Festool HK 85 w wersji z Systainerem

HK 85 umożliwia cięcie materiałów o grubości do 85 mm (fot. 4.), przy czym w przypadku użycia szyny prowadzącej FS lub prowadnicy FSK głębokość cięcia wynosi 81 mm (fot. 5.). Reguluje się ją bardzo prosto i wygodnie, wystarczy bowiem nacisnąć blokadę i ustawić, korzystając ze skali, odpowiednią głębokość cięcia. Pełnię możliwości dokładnego cięcia pilarką Festool HK 85 zapewnia użycie prowadnicy FSK lub szyny prowadzącej FS (szczególnie użyteczna podczas cięć długich elementów, np. płyt wiórowych, szerokich i długich bali itp.). W przypadku prowadnicy FSK mamy do dyspozycji dwa zderzaki, które umożliwiają łatwe cięcie prostopadłe i pod kątem (fot. 6.). Jeden z nich jest nieruchomy (trzpień ustalający służy do oparcia o element), a drugi ruchomy, co umożliwia ustawienie założonego kąta. Dla FSK 250 zakres cięcia kątowego wynosi -60° do 50°, zaś dla pozostałych modeli FSK 420 i 670 – ±60°. Mocowanie pilarki HK 85 do prowadnicy FSK wymaga jedynie nałożenia pilarki na prowadnicę i przesunięcia za zatrzask (fot. 7.). Pilarkę można szybko i łatwo odłączyć i tym samym pracować zarówno z prowadnicą, jak i bez. Bardzo ważnym elementem jest wcięcie w prowadnicy FSK, które powoduje, że po przesunięciu pilarki w kierunku cięcia osłona wahadłowa zostaje otwarta. Dzięki temu maszynę można obsługiwać jedną ręką, a drugą przytrzymywać obrabiany element. Jest to szczególnie wygodne podczas prac budowlanych. Prowadnica FSK ma też elastyczną gumę przyciągającą pilarkę, dzięki której wraca ona automatycznie do swojej pozycji wyjściowej i jest zawsze gotowa do użycia. Na drugiej stronie (tzw. spodniej) prowadnicy FSK znajdują się poliuretanowe pianki, które w trakcie cięcia zapobiegają przesuwaniu się jej po elemencie obrabianym (fot. 6.). Kolejnym elementem wartym uwagi jest zabezpieczenie antyodpryskowe, które gwarantuje wysoką jakość cięcia (fot. 6.).

fot_02_FR_HK85

Fot. 2. Pilarka Festool HK 85 w wersji z Systainerem i prowadnicą FSK 420

Bardzo ważną funkcją Festool HK 85 jest zagłębianie tarczy w środku materiału. Funkcję tę można wykorzystać wtedy, gdy pracujemy samą pilarką lub jeśli używamy jej wraz z szyną prowadzącą FS. Zagłębianie tarczy umożliwia opatentowany przez Festool mechanizm podnoszenia osłony wraz z klinem. W tym celu zwalniamy dźwignię (fot. 8), dzięki której pilarka może zagłębiać tarczę w materiał, podnosimy osłonę z klinem (fot. 9.) i ustawiamy maszynę na szynie FS (fot. 10.). Następnie przystępujemy do zagłębiania tarczy w obrabianym materiale. Gdy to zrobiliśmy, możemy rozpocząć cięcie wzdłużnie na wyznaczonym odcinku. W kolejnym artykule naszego cyklu pokażemy pilarkę Festool

HK 85 w praktycznych zastosowaniach.

ST (Festool), pins
fot_03_FR_HK85

Fot. 3. Pilarka Festool HK 85 w wersji z Systainerem i szyną prowadzącą FS 1400/2

 

fot_04_FR_HK85

Fot. 4. Głębokość cięcia Festool HK 85 wynosi 86 mm

 

fot_05_FR_HK85

Fot. 5. Głębokość cięcia Festool HK 85 na szynie prowadzącej FS lub prowadnicy FSK wynosi 81 mm

 

Fot_06_FR_HK85

Fot. 6. Zderzaki służące do ustawiania kąta cięcia w prowadnicy FSK

 

fot_07_FR_HK85

Fot. 7. Łatwe zamontowanie w pilarce prowadnicy FSK

 

fot_08_FR_HK85

Fot. 6. Ustawianie pilarki na szynie w celu użycia funkcji zagłębiania

 

fot_09_FR_HK85

Fot. 7. Ustawianie pilarki na szynie w celu użycia funkcji zagłębiania

 

fot_10_FR_HK85

Fot. 8. Ustawianie pilarki na szynie w celu użycia funkcji zagłębiania

Dane techniczne pilarki Festool HK 85

Pobór mocy

2300 W

Obroty na biegu jałowym

1500 – 3300/min

Średnica tarczy pilarskiej

230 mm

Zakres regulacji kątowej

0-60 °

Głębokość cięcia 0°; 90°

0-85 mm

Głębokość cięcia przy 45°/60°

62/47 mm

Średnica przyłącza do odsysania pyłu

27/36 mm

Ciężar

7 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments