Festool Experience 2023

W dniach 12-15 lipca, pod hasłem „Festool Experience 2023”, odbyło się globalne spotkanie Festool z mediami tradycyjnymi i internetowymi. Wzięło w nim udział ponad 70 dziennikarzy i influencerów z całego świata.

Innowacje i jakość

Festool Experience 2023 to spotkanie z elektronarzędziami Festool w miejscu ich powstawania, począwszy od fazy projektowej, poprzez etapy opracowywania zastosowanych w nich innowacji i testowania, a skończywszy na produkcji. Ważną, aczkolwiek subiektywną częścią spotkania, były także osobiste doświadczenia z pracy elektronarzędziami Festool – każdy z uczestników mógł bowiem je gruntownie przetestować na specjalnie przygotowanych stanowiskach. W pierwszym dniu Festool Experience 2023 dziennikarze i influencerzy gościli w

siedzibie firmy w Wendlingen, gdzie przywitał ich Sascha Menges, CEO Festool. Przedstawił strategię biznesową przedsiębiorstwa i podstawowe obszary jego działania:
• opracowywanie i produkcję wysokiej jakości elektronarzędzi Festool;
• rozwój technologii Saw-stop zwiększających bezpieczeństwo pracy;
• opracowywanie technologii exoIQ maksymalnie redukujących wysiłek podczas pracy elektronarzędziami i obniżających ryzyko wystąpienia chorób układu kostno-szkieletowego;
• opracowywanie i wytwarzanie precyzyjnych elektronarzędzi CNC pod marką Shaper Origin;
• rozwój i produkcję przez spółkę TANOS systemu Systainerów przeznaczonych do przechowywania i transportu narzędzi.

Uczestników Festool Experience 2023 powitał Sascha Menges, CEO Festool

Sascha Menges m.in. podkreślił, że celem Festool jest dostarczanie profesjonalistom perfekcyjnie wykonanych narzędzi, które są bezpieczne, przyjazne dla zdrowia użytkowników, jak też wysoce wydajne i trwałe. Swoje spotkanie z technologiami tworzonymi przez firmę Festool dziennikarze i influencerzy rozpoczęli od wizyty w muzeum, gdzie mogli zapoznać się z jej tradycją techniczną i historią. Przypomnijmy, Festool rozpoczął swoją działalność w 1925 roku jako FEZER & STOLL, zaś pierwszy swój produkt – ręczną, spalinową pilarkę łańcuchową – opracował w 1929 r. Elektronarzędzia zaczął produkować w 1930 r. Pierwszym z nich była ręczna pilarka tarczowa SB 126. W 1930 firma zmieniła nazwę na Festo, zaś w 2000 roku – na Festool. W swojej prawie 100-letniej historii zbudowała renomę producenta najwyższej jakości elektronarzędzi, oferujących innowacyjne rozwiązania oraz wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, i z niewielkiego przedsiębiorstwa przekształciła się w firmę o globalnym zasięgu, nie tracąc przy tym swojego rodzinnego charakteru.
Po wizycie w muzeum Festool uczestnicy spotkania zapoznali się z działem rozwoju produktów, gdzie m.in. Markus Schmid i Andreas Randecker opowiedzieli, jak powstają innowacyjne rozwiązania maksymalizujące bezpieczeństwo pracy, np. elektroniczne zabezpieczenie przeciwodrzutowe KickbackStop. Następnie zaprezentowano elektronarzędzia do wiercenia i wkręcania oraz nowości: kompaktowe, akumulatorowe wiertarko-wkrętarki CXS 12 i TXS 12 oraz szlifierkę przegubową PLANEX LHS 2-M. Odbył się także konkurs, w którym uczestnicy Festool Experience 2023 mogli sprawdzić swoje umiejętności montażowe. Z kolei w panelu o aplikacjach Festool m.in. Simon Illing poinformował, że umożliwiają one za pomocą smartfonów sterowanie elektronarzędziami i ich rejestrację w systemie Gwarancji All-inclusive, jak też zamawianie serwisu czy prawidłowy dobór i kompletację maszyn oraz akcesoriów.

Fabryka elektronarzędzi w Weilheim/Teck

Istotnym punktem Festool Experience 2023 było zwiedzanie niedawno wybudowanej i uruchomionej fabryki elektronarzędzi w Weilheim/Teck. Rozpoczęło się ono od spotkania z przedstawicielami jej zarządu Manuelą Hammer i Steffenem Heinrich-em. Najnowszy zakład produkcyjny Festool „naszpikowany” jest nowoczesnymi technologiami i wciela w życie wymagania 4. rewolucji przemysłowej, integrując ludzi, maszyny oraz systemy IT. Produkowane są w nim elektronarzędzia, a także frezarka górnowrzecionowa CNC Shaper Origin. Fabryka w Weilheim/Teck ma dwie główne części: logistyczną i montażową. W skład pierwszej z nich wchodzą magazyny wysokiego składowania, w tym całkowicie zautomatyzowany magazyn tzw. drobnych części zamiennych, system autonomicznych wózków transportowych Agile itd. Natomiast część montażową tworzą wyspy, czyli niewielkie linie produkcyjne. Składają się z pojedynczych stanowisk montażowych, których liczba zależy od wymagań montowanego sprzętu. Są one dobrze oświetlone i zoptymalizowane pod

względem ergonomii. W wyspach pracują kilkuosobowe, zintegrowane grupy pracowników, które dokonują całkowitego złożenia elektronarzędzia, jego pierwszego uruchomienia, sprawdzenia jakości wykonania i bezpieczeństwa elektrycznego. Kompletują też wyposażenie i pakują sprzęt. Linie wyposażone są w podręczne magazynki części, a także w specjalne urządzenia montażowe, m.in. wkrętarki pneumatyczne klasy przemysłowej, jak też w czujniki optyczne kontrolujące prawidłowy dobór wyposażenia czy też sygnalizujące błędy, a także w sprzęt do testowania prawidłowości działania oraz bezpieczeństwa elektrycznego. Zlecenia produkcyjne, czyli dzienny plan pracy, wyświetlane są na komputerach, które informują także o stanie ich realizacji. Wyposażenie techniczne linii produkcyjnych nie tylko ułatwia pracownikom wykonanie operacji montażowych, nadzoruje prawidłowość wykonywanej pracy, ale też pozwala uzyskać wysoką jej jakość i wydajność oraz umożliwia sprawdzenie prawidłowości montażu (kontrola jakości) oraz komunikuje systemowi ERP w czasie rzeczywistym stopień wykonania zleceń i informuje, które z nich są w danym momencie realizowane.


W nowym zakładzie montażowym w Weilheim/Teck pracuje 350 osób. Został on zaprojektowany tak, aby w przyszłości produkowane w nim elektronarzędzia spełniały najwyższe wymagania jakościowe. Jest on zasilany instalacją fotowoltaiczną o wydajności 600 kWp znajdującą się na dachu i m.in. dzięki temu ma dodatni bilans energetyczny. Z kolei nowoczesna powietrzna pompa ciepła zapewnia mu ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Do ogrzewania budynku fabryki wykorzystywane jest również ciepło odpadowe sprężarek. Nowy zakład w Weilheim/Teck spełnia więc wymagania zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i klimatu.
W jego budynku uczestnicy Festool Experience 2023 zapoznali się też z egzoszkieletem ExoActive, dzięki któremu uciążliwe prace nad głową są łatwe do wykonania i znacznie mniej męczące oraz obciążające kręgosłup i ramiona. Na zewnętrznym terenie przylegającym do fabryki przygotowano stanowiska, na których uczestnicy spotkania mogli sprawdzić możliwości robocze elektronarzędzi Festool, m.in.: pilarki do materiałów izolacyjnych ISC 240, stołowej pilarki tarczowej CSC SYS 50 i ukośnicy SYMC 70.

O koncepcji Systainerów opowiada Norbert Jehle

Wizyta w zakładzie w Illertissen

W trzecim dniu uczestnicy spotkania zwiedzili fabrykę w Illertissen, gdzie o działalności spółki CLEANTEC produkującej odkurzacze przemysłowe Festool opowiedział m.in. Urlich Brunner. W fabryce tej Festool wytwarza także wspomniany egzoszkielet ExoActive oraz przeprowadza jego testy. W Illertissen uczestnicy spotkania zapoznali się też z działalnością spółki TANOS, która wytwarza Systainery i w br. obchodzi swoje 30-lecie. Pokazano im także nowy jej produkt – torbę Systainer³ ToolBag. Tam też zaprezentowała się firma Bott, która w produkowanych przez siebie zabudowach samochodów wykorzystuje Systainery TANOS.

Reasumując, Festool Experience 2023 to wydarzenie, podczas którego niemiecka firma w interesujący i atrakcyjny sposób zaprezentowała swoje szerokie spektrum działalności, zapoznając uczestników z metodami tworzenia oraz produkowania sprzętu najwyższej jakości. Metody te integrują wiele dziedzin techniki: obróbkę skrawania, mechanikę, pneumatykę, elektronikę, automatykę, informatykę, ergonomię, internet rzeczy, ochronę środowiska itd. Naszym zdaniem, Festool pokazał się jako firma tworząca i wykorzystująca najnowsze technologie, przyjazna zarówno dla swoich kooperantów, pracowników i dystrybutorów, jak też dla środowiska naturalnego i klimatu.

pins

flex-direction:row;'>