FEMI – włoski producent z ponad 47-letnim bagażem doświadczeń

Misją FEMI jest budowa i rozwój produktów niezawodnych i wydajnych, spełniających oczekiwania każdego użytkownika, który zdecydował się na ich zakup.

Firma FEMI od ponad 47 lat projektuje i produkuje najwyższej jakości urządzenia przeznaczone do cięcia i szlifowania. Jej wieloletnia współpraca z klientami i użytkownikami pozwoliła na doskonalenie produktów oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, które wyprzedzają osiągnięcia konkurencji. Jest włoskim przedsiębiorstwem rodzinnym, które przez wiele lat wyspecjalizowało się w budowie trzech głównych grup produktowych. Pierwsza z nich to maszyny przeznaczone do cięcia stali. W jej skład wchodzą przenośne i stacjonarne przecinarki taśmowe. Drugą grupę

tworzą przemysłowe szlifierki taśmowe, stołowe oraz urządzenia do ostrzenia, zaś trzecią – przecinarki do drewna (piły ukośne) oraz odciągi.

 

Oferta firmy jest więc zróżnicowana. Wyróżnia ją wysoka jakość oferowanych produktów, nowe rozwiązania techniczne i zaawansowana technologia produkcji. Każdy klient wybierający urządzenia FEMI może być pewny, że wybiera nie tylko niezbędne do pracy urządzenie, ale również najnowszą myśl techniczną i rozwiązania zapewniające wygodę użytkowania i ergonomię.

 

Przecinarki taśmowe do stali produkcji FEMI można podzielić na trzy linie o zróżnicowanym przeznaczeniu. Linia XL to głównie mobile przecinarki taśmowe z tradycyjnym kierunkiem przesuwu taśmy (w lewo). Odlewane korpusy, wytrzymała zwarta konstrukcja zapewnia komfortową pracę, a użyte do produkcji stopy gwarantują niską wagę urządzeń. Jednym z najpopularniejszych modeli w tej linii produktowej jest przecinarka oznaczony jako 784XL umożliwiająca cięcie elementów o średnicy do 120 mm. Urządzenie to wyposażone jest też w system płynnej regulacji prędkości przesuwu taśmy (umożliwia cięcie stali nierdzewnych, kwasoodpornych i konstrukcyjnych oraz stopów aluminium, żeliwa i tworzyw sztucznych). W tym modelu firma FEMI zastosowała unikatowy system naciągu taśmy wyposażony w specjalne sprzęgło. Gwarantuje on w każdych warunkach roboczych prawidłowy naciąg piły taśmowej.

 

Na szczególną uwagę zasługuje też przecinarka 787XL allroad, która wchodzi w skład linii produktów XL. Mimo bardzo dużych możliwości cięcia (profile 150 x 213 mm), gwarantuje pełną mobilność i – co najważniejsze – może być transportowana przez jednego pracownika.
Linia przecinarek NG (New Generation) to rozwinięcie linii XL. Uwagę zwraca przesuw taśmy tnącej w przeciwnym kierunku (w prawo). Według obliczeń FEMI taka zmiana w znacznym stopniu wpływa na wydajność cięcia, która jest większa o 40-60% w porównaniu z tradycyjną przecinarką taśmową.

 

W modelach NG zmieniona została również podstawa – wykonana jest w formie odlewu z lekkich stopów. Zwiększa to sztywność konstrukcji i jej wytrzymałość, nie wpływając znacząco na wzrost wagi przecinarki. Dzięki temu m.in. są to w dalszym ciągu urządzenia w pełni mobilne.
Najnowszą grupę przecinarek stanowią modele oznaczone symbolami ABS (Automatic Blade System). Są to najmniejsze przecinarki dostępne na rynku, wyposażone w system automatycznego opadania ramienia. Po założeniu materiału i włączeniu przecinarki urządzenie jest w pełni bezobsługowe. Proces cięcia przebiega automatycznie, a po jego zakończeniu urządzenie samoczynnie się wyłącza. Pozwala to na znaczne oszczędności czasu pracy pracownika oraz energii elektrycznej i taśmy tnącej. Przez zastosowanie automatycznego systemu opadania ramienia zużycie taśm tnących spadło o 10% w porównaniu z tradycyjnymi przecinarkami ręcznymi. W chwili obecnej linia ABS to 3 modele (ABS105, ABS NG120, ABS NG160).

 

FEMI zastosowało też innowacyjne rozwiązania w większych stacjonarnych modelach przecinarek taśmowych, których możliwości cięcia zaczynają się od średnicy 170 mm. Urządzenia te wyposażone są w system chłodzący oraz precyzyjne prowadnice taśmy tnącej. Przemyślana konstrukcja i ergonomia sprawiają, że wymiana taśmy tnącej zajmuje niewiele czasu, a cała operacja jest niezwykle prosta.

 

FEMI to jednak nie tylko przecinarki taśmowe. Dużą rolę w ofercie włoskiej firmy odgrywa linia szlifierek stołowych przeznaczonych do zakładów przemysłowych. Bardzo wiele rozwiązań zastosowanych w szlifierkach zostało przez firmę FEMI

opatentowanych. Przemysłowe szlifierki pasowe FEMI to jedne z najlepszych urządzeń dostępnych na rynku. Jakość potwierdzona jest 3-letnią gwarancją, co w przypadku urządzeń przemysłowych jest rozwiązaniem unikalnym.

Kolejną grupę w ofercie FEMI stanowią piły ukośne do cięcia drewna i aluminium. W przypadku tej grupy urządzeń włoski producent zadbał też o niepowtarzalne i opatentowane rozwiązania. Najlepszym przykładem tego jest model 305 PRO z opatentowanym uchwytem umożliwiającym wykorzystanie urządzenia zarówno przez osoby lewo, jak i praworęczne. System Trzech Pozycji uchwytu (T.P.S. – Three Positions System) zapewnia komfortowe użytkowanie przecinarki. Silniki indukcyjne zastosowane w piłach ukośnych umożliwiają wykorzystywanie tych urządzeń w przemyśle. Bardzo ciekawie prezentuje się oferta rozszerzeń i dodatkowych akcesoriów do pił ukośnych FEMI. Jednym z najciekawszych rozszerzeń jest specjalny stół roboczy nazwany Xpander, służący m.in. do cięcia paneli podłogowych o szerokości 165 mm. Przez zastosowanie takiego rozszerzenia nie jest wymagane używanie urządzenia z posuwem.

Badania i projektowanie z wykorzystaniem najnowocześniejszej techniki komputerowej sprawiają, że urządzenia FEMI wyróżniają się na rynku elektronarzędzi. Włoska firma mająca kilkudziesięcioletnie doświadczenie w budowie maszyn nie zapomina o opiniach zebranych od użytkowników, gdyż to dla nich je projektuje i wytwarza.

W Polsce wyłącznym przedstawicielem FEMI jest Fabryka Narzędzi GLOB Sp. z o.o. Poza sprzedażą nowych urządzeń polska firma zajmuje się również serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym urządzeń FEMI, a także doradztwem technicznym. Produkty FEMI prezentowane są również podczas specjalistycznych targów organizowanych na rynku polskim (więcej na www.fnglob.pl).

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar