FEIN MULTIMASTER i jego zastosowania (cz. IX): akcesoria ścierne (cz. B)

W 9. artykule o akcesoriach FEIN MULTIMASTER omawiamy akcesoria ścierne stosowane wraz płytkami, talerzami i trzpieniami szlifierskimi.

Akcesoria szlifierskie do płytek trójkątnych

Materiały szlifierskie FEIN, tj. papier ścierny i krążki ścierne, przeznaczone dla wielofunkcyjnych elektronarzędzi FEIN MULTIMASTER, dostosowane są kształtowo i rozmiarowo do trójkątnych płytek, talerzy i trzpieni szlifierskich stosowanych w tych elektronarzędziach. Mocuje się je na rzepy. W przypadku trójkątnych płytek arkusze mają również kształt trójkąta równoramiennego o lekko zaokrąglonych bokach. Długość boku arkuszy (papier ścierny) wynosi 80 lub 130 mm. Pierwsze z nich są więc przeznaczone do mocowania na płytkach 80 mm, a drugie – na płytkach

130 mm. W arkuszach tych zastosowano ziarno ścierne z elektrokorundu, elektrokorundu cyrkonowego lub węglika krzemu oraz spoiwo z żywic syntetycznych. Wśród arkuszy z ziarnem elektrokorundowym są narzędzia o uniwersalnym zastosowaniu do szlifowania drewna, materiałów drewnianych, szpachli, metali, w tym stali czarnej i szlachetnej, farb i lakierów, tworzyw sztucznych itp. Dostępne są w rozmiarze 80 mm, z nasypem pełnym i w 10 granulacjach od P36 do P240 oraz w wersjach z otworami do odsysania pyłu i bez nich. Arkusze 130 mm z ziarnem elektrokorundowym o tym samym przeznaczeniu mają 5 granulacji od P60 do P240 i otwory do odsysania pyłu. Omawiany papier ścierny w arkuszach 80 i 130 mm może być użyty zarówno w zgrubnej obróbce szlifierskiej, międzyoperacyjnej, jak i wykończeniowej. Kolejny rodzaj arkuszy korundowych o rozmiarze 80 mm, nasypie pełnym i granulacji P240, P320, P400 lub P500 to tzw. papiery miękkie, specjalnie przeznaczone do oczyszczania felg aluminiowych. Dostępne są wyłącznie w wersji nieperforowanej j przeznaczone do delikatnej pracy.

Trzeci rodzaj trójkątnych arkuszy szlifierskich FEIN do elektronarzędzi wielofunkcyjnych FEIN MULTIMASTER to arkusze z ziarnem z elektrokorundu cyrkonowego o granulacji P40, P60 i P80 i nasypie pełnym, zwane papierem ściernym cyrkon. Przeznaczone są do obróbki szlifierskiej twardego drewna i metali, w tym stali szlachetnej. Polecane są do zgrubnej i międzyoperacyjnej obróbki parkietów z dębu, jesionu, desek z drewna egzotycznego itp. Arkusze cyrkon dostępne są w rozmiarze 80 mm w wersji perforowanej lub bez otworów oraz w rozmiarze 130 mm w wersji z otworami (perforowane).
Czwarty rodzaj trójkątnych arkuszy szlifierskich FEIN to nieperforowane arkusze 80 mm z ziarnem z węglika krzemu przeznaczone do obróbki kamienia. Mają ziarnistość P40, P80, P120, P220, P320, P400 lub P600, nasyp pełny i przeznaczone są do szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego oraz wykończeniowego. Uzyskuje się nimi bardzo dobre rezultaty pracy w postaci powierzchni o wysokiej gładkości. Arkusze trójkątne z ziarnem z węglika krzemu dostępne są zestawach z płytkami lub zestawach zawierających różne ich granulacje lub wyłącznie jedną (wtedy pakowane są po 5 lub 50 sztuk).

Krążki ścierne do talerzy szlifierskich 115 mm

FEIN oferuje dwa rodzaje krążków: (1) uniwersalne mające ziarno z elektrokorundu i (2) do szlifowania materiałów twardych, głównie drewna i stali, z ziarnem z elektrokorundu cyrkonowego. Krążki z elektrokorundu posiadają nasyp pełny i 6 granulacji od P40 do P240. Przeznaczone są więc do szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego i wykończeniowego. Natomiast granulacja krążków z ziarnem z elektrokorundu cyrkonowego to P40, P60 lub P80, co oznacza, że przeznaczone są do szlifowania zgrubnego i międzyoperacyjnego. Średnica obu rodzajów krążków wynosi 115 mm. Krążki ścierne FEIN dostępne są w zestawach zawierających różne ich granulacje lub wyłącznie jedną. W drugim wypadku pakowane są po 16 sztuk (arkusze z elektrokorundem) lub 12 sztuk (arkusze z elektrokorundem cyrkonowym).

Arkusze do trzpieni szlifierskich

W ofercie FEIN

znajduje się ich jeden ich rodzaj z ziarnem elektrokorundowym o tym samym przeznaczeniu co arkusze trójkątne i krążki z tym samym ścierniwem. Narzędzia te doskonale nadają się także do szlifowania spoin lutowanych, tworzywa TWS oraz skóry. Arkusze do trzpieni dostępne są w 9 granulacjach od P40 do P240 i pakowane po 20 sztuk. W następnym odcinku naszego cyklu artykułów zajmiemy się narzędziami polerskimi, które montuje się w elektronarzędziach FEIN MULTIMASTER m.in. za pośrednictwem omówionych w części 8. stóp szlifierskich.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments