Faktoring zakupowy – sposób na płynność finansową dla firm budowlanych

W branży budowlanej dostęp do płynności finansowej często decyduje o terminowym zakończeniu projektu, utrzymaniu relacji z dostawcami i możliwości realizacji kolejnych zleceń. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań wspierających przedsiębiorców w zarządzaniu zobowiązaniami jest faktoring zakupowy, znany również jako faktoring odwrotny. Na czym polega i kiedy warto z niego skorzystać?

Czym jest faktoring zakupowy?

Faktoring zakupowy to usługa finansowa, w której firma faktoringowa (faktor) opłaca w imieniu przedsiębiorcy jego zobowiązania. W praktyce oznacza to, że dostawca np. hurtownia materiałów budowlanych, otrzymuje zapłatę

w 24 godziny, a przedsiębiorca, który dokonał zakupów spłaca należność do firmy faktoringowej w dogodnym terminie, często po 30, 60 czy 90 dniach.

Jakie zobowiązania można finansować?

Faktoring zakupowy idealnie sprawdza się przy finansowaniu faktur np. za zakupu materiałów budowlanych, sprzętu i narzędzi niezbędnych do realizacji prac czy usług podwykonawców.
Zazwyczaj, w ramach tego rodzaju finansowania można finansować faktury przed terminem płatności, ale INDOS SA finansuje także faktury, których termin płatności już upłynął, a także inne zobowiązania jak: faktury proforma, zaliczki, przedpłaty, raty leasingowe, kaucje itd.

Kiedy warto sięgnąć po faktoring zakupowy?

Faktoring odwrotny może być szczególnie przydatny w sytuacji, kiedy przedsiębiorca czeka na zapłatę za zakończone prace, ale jednocześnie musi zapłacić za zakupy konieczne do realizacji zleceń.
Inne sytuacje, w których faktoring zakupowy to dobre rozwiązanie to:
• konieczność zakupu dużych ilości materiałów na początku realizacji projektu,
• chęć skorzystania z rabatów za szybką płatność u dostawców,
• sezonowy wzrost zapotrzebowania na surowce i sprzęt,
• trudność w pozyskaniu finansowania w formie pożyczki lub kredytu.

Korzyści ze stosowania faktoringu zakupowego

Małe firmy coraz częściej sięgają po faktoring zakupowy ze względu na liczne korzyści:
• Zachowanie płynności finansowej – zobowiązania przedsiębiorcy są uregulowane, a środki własne nie są angażowane natychmiast, co pozwala na lepsze zarządzanie budżetem.
• Poprawa relacji z dostawcami – szybka zapłata za faktury poprawia wiarygodność przedsiębiorcy w oczach partnerów handlowych.
• Możliwość uzyskania rabatów – przy natychmiastowej płatności wielu dostawców oferuje atrakcyjne zniżki.
• Może być dodatkowym źródłem finansowania obok kredytu – faktoring zakupowy nie obciąża bilansu i nie zmniejsza zdolności kredytowej firmy.

Jakie są koszty związane z faktoringiem odwrotnym?

Do najczęściej spotykanych opłat naliczanych przez firmy faktoringowe należą:
• Odsetki za finansowanie (prowizja faktoringowa) – są one naliczane za każdy dzień finansowania do momentu, gdy klient ureguluje należność.
• Prowizja za przyznany limit faktoringowy – stanowi określony procent od maksymalnej kwoty, jaką faktor może wypłacić dostawcom w ramach finansowania faktur. Przy określaniu limitu faktoringowego warto kierować się realnymi potrzebami, aby nie płacić za kwotę limitu, którego nie będziemy w stanie wykorzystać.
• Koszty zabezpieczenia majątkowego – w przypadku konieczności ustanowienia zabezpieczenia np. w formie zastawu na środkach trwałych koszt wynosi 200 zł.
Dla wielu przedsiębiorstw korzyści, takie jak poprawa płynności finansowej czy możliwość uzyskania korzystniejszych warunków u dostawców, znacznie przewyższają koszty tej usługi.

Artykuł sponsorowany

faktoringzakupowy #faktoringodwrotny #płynnośćfinansowa #budownictwo #finansowaniefirm #materiałybudowlane #narzędziadlabudownictwa#INDOSfaktoring

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments