EuroSkills – inwestycja w przyszłość młodych pokoleń

EuroSkills Gdańsk 2023, pod hasłem #UnitedBySkills, był wyjątkowym wydarzeniem dla Polski, łączącym sektor przemysłowy, społeczny i edukacyjny. Ciężka praca wszystkich zaangażowanych w tegoroczne zawody młodych profesjonalistów z 32 krajów członkowskich pokazała duch walki, integrację na poziomie europejskim oraz gwarantowała niesamowite emocje.

Zawody EuroSkills – inwestycja w przyszłość

Przypomnijmy, EuroSkills to międzynarodowe zawody umiejętności zawodowych organizowane na Starym Kontynencie od 2008 r. W br. zgromadziły w Gdańsku ok. 600 młodych profesjonalistów z 32 państw, jednocząc ich – zgodnie z hasztagiem #Unitedbyskills – we współzawodnictwie branżowym.

Festool dostarcza narzędzia od prawie 100 lat i jest świadomy wyzwań, z jakimi zmagają się

fachowcy w swojej codziennej pracy, dzięki temu, że jest z nimi od samego początku ich kariery zawodowej. EuroSkills Gdańsk 2023 był ósmą edycją odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego wydarzenia w dziedzinie kształcenia zawodowego i doskonalenia umiejętności w Europie i tym samym kolejną edycją, gdzie Festool był zaangażowany zarówno w dostarczenie narzędzi, jak i przygotowania młodych talentów.

Polska reprezentacja na EuroSkills Gdańsk 2023


Zwieńczeniem trzech dni konkursowych zmagań była ceremonia zamknięcia, gdzie uczestnicy WorldSkills Europe zebrali się wraz z 576 zawodnikami, 572 ekspertami i kibicami. Podczas niej ujawniono oficjalne wyniki konkursu EuroSkills 2023. W tegorocznych zawodach wzięło udział łącznie 41 polskich zawodników rywalizujących w 36 konkurencjach. Festool jako główny partner wydarzenia zapewnił na tegoroczne Mistrzostwa Europy Młodych Profesjonalistów niezbędne elektronarzędzia dla uczestników takich konkurencji, jak: meblarstwo, stolarstwo, ciesielstwo, układanie podłóg, tynkarstwo i sucha zabudowa, murarstwo, malowanie i dekoracje oraz architektura krajobrazu. Nasi reprezentacji osiągnęli najlepszy wynik w historii udziału Polski w zawodach Euroskills. Po raz pierwszy zdobyli też złote krążki.

Promocja kształcenia zawodowego

Od samego początku działalności Festool dostarcza narzędzia ułatwiające pracę oraz zwiększające jej jakość i wydajność, równocześnie kładąc nacisk na rolę edukacji wśród młodych rzemieślników. Systemowe rozwiązania Festool są nie tylko przedmiotem zainteresowania profesjonalnych firm wykonawczych czy rzemieślników, ale także nauczycieli oraz uczniów ze szkół zawodowych, jak i studentów oraz profesorów szkół wyższych.
Klucz do sukcesu kryje się w starannym przygotowaniu oraz odpowiednim kierowaniu pracy młodych ludzi. Eksperci Festool byli zaangażowani w odpowiednie przygotowanie kandydatów do nadchodzących zawodów od samego początku. Pod ich okiem kandydaci szlifowali swoje umiejętności w sali szkoleniowej oraz w lokalnych warsztatach w całej Polsce. – Twórczość i kreatywność wpływa na rozwój każdego młodego człowieka. Najważniejsze co my możemy im zaoferować, to czerpanie z naszego doświadczenia. Dla mnie jako trenera nie ma większej radości jak postępy w pracy oraz uśmiech na twarzy naszych zawodników – dodaje Sławomir Trojan, trener w Festool Polska.

Klasa Festool

Projekt Klasa Festool obejmuje wiele płaszczyzn. Jednym z nich jest umożliwienie uczniom i nauczycielom zawodu pracy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i narzędzi. Kolejnym bardzo ważnym elementem w promowaniu edukacji zawodowej są wspólne zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie i nauczyciele mają możliwość skorzystania z wiedzy i umiejętności trenerów Festool Polska. Dodatkowo dwa razy w roku najbardziej wyróżniający się uczniowie wraz z opiekunami wyjeżdżają do Centrum Szkoleniowego Festool Polska, gdzie pod okiem trenera odbywają szkolenia tematyczne z zakresu praktycznego wykorzystania elektronarzędzi. W trakcie tych spotkań mają również możliwość rozwiązania ewentualnych sytuacji problemowych, jakie mogą pojawić się podczas zajęć w szkole. Takie same szkolenia przygotowano dla nauczycieli, którzy na co dzień uczą się obsługi elektronarzędzi i muszą być specjalistami w tej dziedzinie.
Mamy w pełni rozwinięty system szkoleń dla dorosłych użytkowników naszych narzędzi, ale chcemy promować nasze rozwiązania również wśród młodych ludzi, dlatego współpracujemy ze szkołami zawodowymi. Nie można nauczyć się fachu teoretycznie, dlatego nasze zaangażowanie obejmuje

również praktyczną edukację szkolną. Przeprowadzamy tych młodych ludzi krok po kroku przez prawidłowe wykonanie prac zgodnie z najnowszymi wymogami technologicznymi przy zachowaniu bezpiecznych warunków pracy – mówi Paulina Wróbel. – Doradzamy też uczniom, jak przetrwać na bardzo konkurencyjnym rynku usług, aby po skończeniu szkoły mogli tworzyć elitę rzemieślniczą. Człowiek jest w naszej działalności najważniejszy. Dlatego działania, które prowadzimy we współpracy ze szkołami są ukierunkowane na kształtowanie właściwych postaw i zachowań zawodowych młodych ludzi. Przykładem może być praca z odsysaniem. Uczniowie Klasy Festool doskonale wiedzą, że praca z odkurzaczem chroni zdrowie, jest wydajniejsza, narzędzia mniej się zużywają i – co w obecnych czasach jest bardzo ważne – wpływa na zadowolenie inwestorów – dodaje Paulina Wróbel.


Ukoronowaniem współpracy jest nagradzanie uczniów na zakończenie roku szkolnego. Otrzymują wyróżnienia za osiągniecia w nauce, co jest idealną motywacją do działania i stanowi zwieńczenie rocznej pracy. Nagrody te wręczane są przez pracowników Festool. Znacząco podnosi to rangę wydarzenia i stanowi motywację dla młodych kolegów, zwłaszcza gdy taką nagrodą jest wyjazd na branżowe targi zagraniczne lub wizyta w centrali firmy w Wendlingen.

MM(Festool)

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments