EMO Hannover 2013

W dniach 16-21 września nastanie czas targów EMO w Hanowerze. Na tej najważniejszej międzynarodowej imprezie branżowej koncerny z sektora obróbki metali z całego świata zaprezentują swą ofertę pod hasłem „Produkcja inteligentna”. W Hanowerze zagoszczą produkty, usługi i rozwiązania, w których wykorzystano metale jako surowiec.

 

 

 

Podejmując temat produkcji inteligentnej w czasie targów EMO Hannover ich organizatorzy chcą pokazać specjalistom z całego świata, jak skutecznie mierzyć się z obecnymi i przyszłymi wyzwaniami związanymi z obróbką i przeróbką metali. – EMO to wystawa, która gromadzi przedstawicieli przemysłu z całego świata

– powiedział Christoph Miller, dyrektor zarządzający targów EMO Hannover w Związku Niemieckich Fabryk Obrabiarek VDW. – Spotykają się tu wszyscy specjaliści i managerowie mający do czynienia z szeroko pojętymi obrabiarkami: od osób odpowiedzialnych za inwestycje w różnych sektorach poprzez liderów technologii produkcyjnych po ludzi nauki i polityki. Międzynarodowe koncerny właśnie w Hanowerze po raz pierwszy szerokiemu gronu odbiorców prezentują przełomowe innowacje. Dzięki temu targi są miejscem, które daje całej branży impuls do rozwoju na kolejne lata.


W czasie poprzedniej edycji imprezy, która odbyła się w roku 2011, swoje produkty i usługi pokazało ponad 2000 firm. Aż 60% z nich przyjechało do Hanoweru spoza granic Niemiec – z 40 krajów świata. Samą tylko Europę Wschodnią reprezentowało 68 wystawców. – Dla każdego producenta obrabiarek, który chce zaistnieć na międzynarodowym rynku, udział w targach EMO jest obowiązkowym punktem w kalendarzu – podkreśla Christoph Miller. Z kolei dla użytkowników maszyn wizyta na imprezie oznacza pozyskanie aktualnej i rzetelnej wiedzy o nowościach oraz możliwość dobrania technologii do specyficznych potrzeb i skorzystania z wiedzy ekspertów. Zyskają na tym zarówno małe firmy produkujące wyroby na zamówienie, jak i koncerny obsługujące rynek masowy. W roku 2011 z oferty tej skorzystało 140.000 osób z ponad 100 krajów, które przyjechały na EMO Hannover w charakterze zwiedzających. Goście zagraniczni stanowili 36% ogółu, z czego dwie trzecie – specjaliści z Europy.

EMO Hannover to wiodąca międzynarodowa impreza branżowa mogąca pochwalić się imponującymi wskaźnikami. Dlatego cieszy się ona tak dużym powodzeniem zarówno wśród wystawców, producentów i dystrybutorów obrabiarek, jak i wśród zwiedzających zainteresowanych nowymi rozwiązaniami i technologiami. Powierzchnia wystawy, która w czasie zeszłej edycji imprezy wyniosła 180.000 m kw. netto, daje gwarancje, że każdy uczestnik będzie miał wygodny dostęp do bogatej oferty inteligentnych technologii produkcyjnych, maszyn do obróbki skrawaniem i obróbki plastycznej, linii technologicznych, narzędzi precyzyjnych, technik pomiarowych, zautomatyzowanego przepływu materiałów, technologii CAx, technologii napędów i sterowania oraz oprzyrządowania. Doskonałe rozplanowanie i jasny podział na kategorie tematyczne pozwala łatwo znaleźć poszukiwane rozwiązanie i zorientować się w ofercie rynkowej.

Rozmiar i znaczenie targów EMO jako najważniejszej międzynarodowej platformy sektora obróbki metali to kluczowe argumenty dla wystawców, aby w Hanowerze zaprezentować nowości na skalę niespotykaną na innych wystawach. Zwiedzający mogą nie tylko wypróbować innowacyjne obrabiarki, dotknąć je i obejrzeć, ale także dowiedzieć się, co je wyróżnia i porozmawiać z ich konstruktorami. W czasie EMO Hannover 2011 na tereny wystawiennicze przetransportowano obrabiarki i inne eksponaty o łącznej wadze 47.000 ton.

Dla przedstawicieli wszystkich branż związanych z obróbką metali targi EMO są obowiązkowym punktem w kalendarzu imprez. Do Hanoweru przyjeżdżają reprezentanci firm z sektora budowy pojazdów, lotnictwa i technologii kosmicznych, budowy maszyn i urządzeń, elektrotechniki, mechatroniki i optyki, obróbki metali, technologii medycznych i innych branż.

Ponad dwie trzecie gości poprzedniej edycji targów EMO stanowili specjaliści związani z różnymi gałęziami przemysłu, w szczególności z branżą budowy maszyn i urządzeń oraz samochodową. Te dwa sektory gospodarki to najwięksi odbiorcy obrabiarek – odpowiedzialni aż za 66%

ogółu ich sprzedaży. W roku 2011 do Hanoweru przyjechało znacząco więcej klientów reprezentujących międzynarodowe koncerny samochodowe, które na całym świecie zwiększają inwestycje w bardziej wydajne technologie do produkcji nowych modeli aut, silników i technologii napędowych.

Targi EMO co roku przyciągają też wielu nowych gości. W roku 2011 aż 45% zwiedzających uczestniczyło w imprezie po raz pierwszy. Dla wystawców oznacza to, że ich stoiska odwiedziło 63.000 potencjalnych klientów.

 

Forum innowacji i inwestycji

Eksperci ds. produkcji przyjeżdżają do Hanoweru z dużymi oczekiwaniami, ponieważ targi EMO od lat są najważniejszym ogólnoświatowym forum prezentacji innowacji z zakresu obróbki metalu. Również wystawcy dokładają starań, by pokazać swe innowacyjne produkty i przełomowe technologie tam, gdzie zobaczy je cały rynek. Przedsiębiorstwa dostrzegają korzyści, jakie daje ta jedyna w swoim rodzaju platforma pozwalająca pozycjonować się wobec konkurencji i zaznaczyć swą pozycję w branży. – Wystawcy starają się dać z siebie wszystko – podsumowuje Christoph Miller.

Firmy produkcyjne na całym świecie, zarówno te wytwarzające dobra konsumpcyjne, jak i użytkowe, np. pojazdy oraz działające w sektorze technologii medycznych lub energetycznych, stają dziś przed podobnymi wyzwaniami. Ich odbiorcy oczekują – niezależnie od regionu świata czy branży – bogatej oferty produktów wysokiej jakości w możliwie najniższej cenie oraz stosowania technologii przyjaznych środowisku. Dla przedsiębiorstw oferujących obrabiarki oznacza to konieczność zwiększenia elastyczności działania, polepszenia standardów jakościowych, opracowania nowych koncepcji produktowych, w tym wprowadzenia do oferty maszyn do obróbki takich materiałów, jak tytan czy kompozyty, oraz lepszego zadbania o oszczędność surowców. Wiąże się to często ze zmianą całej koncepcji urządzenia, stosowanych w nim narzędzi, systemu sterowania, komponentów napędowych i pomiarowych oraz oprogramowania. Optymalizację działania zwiększa ponadto odpowiednie zaprojektowanie łańcucha technologicznego i dostosowanie pracy obrabiarki do wykonywanych w nim zadań.

Targi EMO wykorzystywane są też przez uczestników imprezy jako efektywna platforma inwestycyjna. Widać to po odsetku osób decyzyjnych wśród uczestników EMO: trzy czwarte gości imprezy z roku 2011 podało w  ankiecie, że ma wpływ na plany zakupowe w firmach. Ponad dwie trzecie ogółu zwiedzających z Europy i trzy czwarte spoza Europy przyjechało do Hanoweru z konkretnymi planami inwestycyjnymi. Badanie prowadzone wśród gości imprezy potwierdziło, że na targach znalazły się rozwiązania spełniające ich wysokie wymagania. Dlatego już w czasie trwania wystawy zawarto kontrakty o łącznej wartości ponad 4,5 miliarda euro. Ponadto poziom zamówień na obrabiarki na świecie wzrósł w ciągu sześciu miesięcy po EMO Hannover – mimo spadającej koniunktury w gospodarce – do poziomu porównywalnego z tym z poprzedniego roku.

 

Kluczowa rola obrabiarek w produkcji inteligentnej

Firmy działające na globalnym rynku mierzą się z coraz większą liczbą nowych zadań pojawiających się wraz z rozwojem gospodarczym. Rosnąca urbanizacja i związane z nią zapotrzebowanie na wydajną infrastrukturę, potrzeba mobilności skonfrontowana z rosnącymi cenami surowców, popyt na żywność ekologiczną, przemiany demograficzne oraz wymagania związane z opieką medyczną na najwyższym poziomie to tylko niektóre z  najważniejszych obecnie wyzwań. Stawienie im czoła możliwe jest tylko dzięki zastosowaniu rozwiązań zaawansowanych technicznie. Współczesny przemysł nie mógłby też istnieć bez obrabiarek wykorzystujących innowacyjne technologie. To w

połączeniu z zapowiadaną przez ekspertów poprawą koniunktury w roku 2013 spowoduje ogromne zapotrzebowanie na nowoczesne maszyny i powszechne zainteresowanie ideą produkcji inteligentnej.

Dlatego wszyscy uczestnicy rynku – i producenci obrabiarek, i korzystający z nich klienci – z niecierpliwością czekają na tegoroczną edycję targów EMO. We wrześniu 2013 roku Hanower po raz kolejny stanie się mekką przedstawicieli branż związanych z obróbką metali. Jak podsumowuje Christoph Miller z VDW: – Dla firm wykorzystujących w swej działalności obrabiarki wizyta na targach EMO jest biznesową koniecznością. Nigdzie indziej nie spotyka się bowiem w jednym miejscu tylu producentów innowacyjnych maszyn z całego świata dysponujących wiedzą, doświadczeniem i nowymi technologiami. Nigdzie indziej też nie ma tylu premier produktowych. Dla przedsiębiorstw oferujących obrabiarki targi EMO to również obowiązkowa impreza w kalendarzu wydarzeń, ponieważ tylko w Hanowerze spotkają oni tyle osób decyzyjnych odpowiedzialnych za inwestycje.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar