ELEKTROWNIA W SYSTAINERZE. TEST MAGAZYNU ENERGII FESTOOL SYS-POWERSTATION

Technologia akumulatorów litowo-jonowych nie tylko umożliwiła skonstruowanie efektywnych elektronarzędzi bezprzewodowych, ale także przenośnych, kompaktowych magazynów energii elektrycznej. Przykładem takiego urządzenia jest Festool SYS-PowerStation. Można nim zasilać nie tylko elektronarzędzia przewodowe, ale także wszystkie urządzenia o mocy nominalnej do 3680 W.

Festool SYS-PowerStation to akumulator litowo-jonowy mieszczący się w Systainerze3 i mający niewielkie wymiary 396 x 296 x 187 mm w stosunku do swoich możliwości. Tak jak wszystkie Systainery 2. i 3. generacji ma mocowanie T-Loc i może być łączony oraz piętrzony z

nimi, co ułatwia jego transport i przechowywanie. SYS-PowerStation to więc powerbank, który został opracowany przez Festool z myślą o mobilnym zasilaniu elektronarzędzi przewodowych na prąd zmienny 230 V/50 Hz. Ponieważ oferuje wysokiej jakości energię elektryczną, można nim zasilać także wrażliwą na wahania napięcia i natężenia prądu elektronikę: komputery, sprzęt audio etc.

Konstrukcja i prawidłowa eksploatacja SYS-PowerStation

Podstawowymi podzespołami SYS-PowerStation są ogniwa litowo-jonowe połączone ze sobą równolegle i szeregowo, elektronika zabezpieczająca z mikrofalownikiem oraz ładowarką wewnętrzną, a także obudowa w formie Systainera3. Pojemność SYS-PowerStation wynosi 1555 Wh i jest większa od standardowego akumulatora Li-Ion 18 V/4.0 Ah (72 Wh) używanego do zasilania elektronarzędzi o 21,6 razy, od Li-Ion 18 V/5.0 Ah (90 Wh) o 17,28 razy i od Li-Ion 18 V/6.0 Ah (108 Wh) o 14,4 razy. SYS-PowerStation nie tylko różni się od standardowych 18-woltowych akumulatorów Li-Ion stosowanych w elektronarzędziach znacznie większą pojemnością i rozmiarami, ale także prądem wyjściowym, który jest zmienny i ma napięcie 230 V oraz częstotliwość 50 Hz. Inaczej mówiąc, na wyjściu SYS-PowerStation otrzymujemy prąd o parametrach prądu z gniazdka. Moc, która może być stale pobierana z SYS-PowerStation to 3680 W, zaś jej wartości szczytowe wynoszą 11.000 W dla interwału 0,5-sekundowego i 7200 W dla 6-sekundowego. Jak widzimy, SYS-PowerStation jest przystosowane do zasilania urządzeń sieciowych o maksymalnej lub sumarycznej mocy nominalnej 3680 W, w tym także niewyposażonych w elektronikę obniżającą pobór prądu podczas ich uruchamiania. W sytuacji zbyt dużego poboru energii, np. na skutek podłączenia urządzeń o sumarycznej mocy nominalnej większej niż 3680 W, SYS-PowerStation zostanie wyłączone przez elektronikę. Dzięki temu jest ono odporne na błędy użytkowników. Nadmieniamy, że elektronika ta chroni ogniwa Li-Ion przed przeciążeniem, nadmierną temperaturą i zbyt głębokim rozładowaniem, a także steruje procesem ich ładowania. Festool nie zapomniał wyposażyć omawianego powerbanku w praktyczne wyjście prądu stałego 5-20 V kompatybilne z USB-CTM, przeznaczone do ładowania smartfonów i innych urządzeń podobnie zasilanych.

Test porównawczy zasilania sieciowego

Aby móc korzystać z SYS-PowerStation, należy ustawić jego włącznik transportowy w pozycję „I” i nacisnąć przycisk włączający, a następnie podłączyć odbiornik prądu, np. szlifierkę kątową, i ją uruchomić. O ilości dostępnej energii informuje nas 8-ledowy wskaźnik umieszczony na obudowie powerbanku.

Jak już informowaliśmy, SYS-PowerStation możemy zasilać wiele urządzeń. Jednakże ich zsumowana moc nominalna nie może przekroczyć wartości 3680 W. Do ich podłączenia należy użyć przedłużacza z rozdzielaczem, gdyż SYS-PowerStation ma jedno gniazdko wyjściowe. Co istotne, do przedłużacza podłączamy odbiorniki za pośrednictwem adapterów ochronnych PRCD. Stosuje się je, ponieważ SYS-PowerStation nie ma uziemienia. Adpater PRCD chroni użytkowników odbiorników przed porażeniem prądem, gdyż odcina zasilanie w przypadku pojawienia się niebezpiecznych prądów szczątkowych powstających w wyniku uszkodzenia kabli, nieprawidłowego działania urządzenia, wilgoci itp. Należy go także użyć w przypadku podłączenia elektronarzędzia do gniazdka odkurzacza przemysłowego, który jest bezpośrednio zasilany przez SYS-PowerStation. Z powodu braku uziemienia nie możemy też używać omawianego powerbanku do zasilania urządzeń, które muszą być uziemione podczas swojej pracy. Przykładem

takiego sprzętu jest pilarka Festool TKS 80 z technologią AIM. Z tych samych powodów w przypadku podłączenia do SYS-PowerStation odkurzacza mobilnego należy używać odsysających węży antystatycznych.

Testowane SYS-PowerStation, dostarczając maksymalną dopuszczalną moc, zapewnia energię na cały dzień pracy elektronarzędziami sieciowymi i z powodzeniem zastępuje agregaty prądotwórcze i rozdzielnice budowlane. Omawiany powerbank jest odporny na trudne warunki budowlane i z zamkniętą pokrywą Systainera3 spełnia normę ochronną IP44. Ładuje się go, podłączając do gniazdka sieciowego. Czas ładowania całkowicie rozładowanego SYS-PowerStation wynosi 3 h. Funkcję tę realizuje wewnętrzna, zintegrowana ładowarka o mocy 900 W.

Test efektywności energetycznej SYS-PowerStation

Aby przekonać się, czy faktycznie SYS-PowerStation jest w stanie dostarczyć w całym zakresie swojej pojemności tyle mocy, ile sieć elektryczna, próby testowe przeprowadziliśmy na rozładowanym powerbanku do 20%. W pierwszym z testów wzięły udział trzy urządzenia o sumarycznym poborze energii wynoszącym 2912 W: pilarka mieczowa Festool UNIVERS SSU 200 EB-Plus (1600 W), współpracujący z nią odkurzacz mobilny Festool CLEANTEC CTM 48 E (1200 W) i lampa Festool SYSLITE DUO-Plus (112 W). Podczas tej próby pilarką przecinaliśmy murłatę sosnową (przekrój cięcia 14 x 14 cm). Na zasilaniu sieciowym operację tę wykonaliśmy w 6,01 s, zaś z SYS-PowerStation – 5,23 s.
Z kolei podczas 2. testu porównawczego podnieśliśmy znacznie poprzeczkę trudności i sprawdziliśmy, jak SYS-PowerStation radzi sobie z zasilaniem systemu cięcia z osprzętem diamentowym Festool DSC-AG 230 (2600 W) i odsysającego pył tego samego odkurzacza mobilnego (1200 W), których stałe sumaryczne zapotrzebowanie na energię wynosiło 3800 W. W tym celu wykonaliśmy bruzdy o długości 30 cm i głębokości 60 mm w opasce z betonu C-30. Uzyskany przez nas czas bruzdowania na zasilaniu sieciowym to 26,09 s, zaś z SYS-PowerStation – 26,34 s. Nadmieniamy, że podczas jednoczesnego włączania systemu cięcia i odkurzacza nie doszło do wyłączenia SYS-PowerStation przez elektronikę sterującą.
Redakcyjne testy pokazały, że rozładowany do 20% SYS-PowerStation podczas przeprowadzonych operacji obróbczych dostarczył taką samą ilość energii, co sieć. Dzięki temu uzyskaliśmy maksymalną efektywność pracy zasilanych nim elektronarzędzi. SYS-PowerStation okazał się też bardzo stabilnym źródłem energii, gdyż jego efektywność zasilania nie ulega zmniejszeniu wraz z malejącą ilością magazynowej energii, tak jak to ma miejsce w przypadku wielu modeli akumulatorów Li-Ion stosowanych w elektronarzędziach.

Test porównawczy zasilania sieciowego
pins

Dane techniczne magazynu energii Festool SYS-PowerStation

Napięcie wyjściowe230 V/ 50 Hz pure sine
Praca ciągła3680 W
Moc szczytowa (<0,5 s)11.000 W
Moc szczytowa (<6,0 sek.)7200 W
Nominalna wartość energetyczna1555 Wh
Technologia akumulatoraLi-Ion
Czas ładowania (w zależności od temperatury ogniwa)ok. 3,0 h
Stopień ochrony IP (z zamkniętą osłoną)IP 44
Wymiar ze stopkami (dł. x szer. x wys.)396 x 296 x 187 mm
Wyjście USBTyp-C, 5-20 V/3A/15-60 W
Ciężar16,50 kg
Napięcie wejściowe230 V/ 50 Hz
Wymagana moc ładowania900 W
Temperatura robocza-20°C do 65°C
Temperatura ładowania0°C do 45°C
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments