Elektronarzędziowa higiena, czyli prawidłowe mocowanie narzędzi w uchwytach SDS-plus

Mocowanie narzędzi w uchwytach SDS-plus należy do najprostszych czynności obsługowych młotkowiertarek. Jednakże nie zawsze wykonywane jest prawidłowo. Dlatego postanowiliśmy poruszyć ten zdawałoby się banalny temat.

Obecnie w większości młotkowiertarek SDS-plus klasy profesjonalnej, wiertła, dłuta czy koronki montuje się w najprostszy z możliwych sposobów. Wystarczy włożyć narzędzie w otwór uchwytu SDS-plus, lekko docisnąć, a wtedy rozlegnie się kliknięcie informujące nas o prawidłowym jego zamontowaniu. Aby je zdemontować, trzeba przesunąć tuleję uchwytu do tyłu, a następnie wyjąć narzędzie. Uchwyty te w

przypadku niektórych narzędzi są, jeśli chodzi o łatwość ich obsługi, tak dopracowane, że nie wymagają od operatora użycia siły.
Jednakże to bezproblemowe mocowanie narzędzi SDS-plus może stać powodem poważnych problemów z młotkowiertarkami, gdy nie przestrzegamy kilku podstawowych zasad. Przed zamocowaniem chwyt SDS-plus wiertła należy wyczyścić z drobin piachu, cementu i kurzu, następnie pokryć lekką warstwą smaru i dopiero potem włożyć w uchwyt elektronarzędzia. My do tej instrukcji dodamy, że czynność tę należy wykonać czystymi rękami i szmatką. Jaki cel jest tej „elektronarzędziowej higieny”? Nie wprowadzać przez zabrudzone narzędzie drobin pyłu i piachu do uchwytu SDS-plus młotkowiertarki. Powoduje on bowiem tam duże spustoszenia: wyciera i niszczy uchwyt, a jeśli dostanie się do mechanizmu udaru pneumatycznego, doprowadza do jego rozszczelnienia i przedwczesnego zużycia. Efektem tego jest konieczność wymiany tych mechanizmów. Jak wiadomo, takie naprawy nie zaliczają się do tanich, a czasami są zupełnie nieopłacalne (jeśli ekonomiczniejszy jest zakup nowego urządzenia). Pamiętajmy, że w wypadku stwierdzenia przez autoryzowany serwis producenta, iż nieprawidłowa obsługa jest przyczyną awarii maszyny, nie pomoże nam żadna gwarancja – za naprawę będziemy musieli słono zapłacić.

Dlatego warto zadbać o prawidłowy montaż narzędzi w uchwycie SDS-plus, a szczególnie o „elektronarzędziową higienę”. Pozwoli nam to długo bezawaryjnie eksploatować młotkowiertarkę i cieszyć się ją przez długi czas.

Na marginesie tych rozważań warto wspomnieć, że niektórzy producenci młotkowiertarek, np. Makita, stosują uchwyty narzędziowe SDS-Plus z osłoną przeciwpyłową. Ogranicza ona przedostawanie się drobin pyłu do ich wnętrza. Jednakże zastosowanie takiej osłony, chociaż podyktowane względami zapewnienia maszynom długiej żywotności, nie zwalnia nas z przestrzegania „elektronarzędziowej higieny”.

pins

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
A.K.
A.K.
4 lat temu

A gdzie dalszą część tekstu… ? Nie skopiowało się ?!