Elektronarzędzia Makity akumulatorami litowo-jonowymi 4,0 Ah

Japoński producent elektronarzędzi wprowadza właśnie do swojej oferty zmodernizowany akumulator litowo-jonowy o pojemności 4,0 Ah i napięciu 18 V, który jest kompatybilny z blisko 50 różnymi elektronarzędziami Makity.

Litowo-jonowe akumulatory to już standardowe źródło zasilania większości nowoczesnych elektronarzędzia. Te ogniwa powoli wypierają stare rozwiązania i stają się wręcz podstawowym źródłem energii dla praktycznie każdego rodzaju maszyn. Skąd ta popularność? Ogniwa Li-Ion mają praktycznie same zalety – są dużo wydajniejsze od baterii NiCd czy NiMH, mają lepszą charakterystykę prądową, są mniejsze i lżejsze przy takiej samej pojemności i najważniejsze – można je doładowywać bez obaw

o zmniejszenie ich pojemności (brak efektu pamięci).


Makita od dawna oferuje swoim klientom akumulatory litowo-jonowe o różnych parametrach pojemnościowych i napięciowych. Do oferty wchodzi właśnie kolejna generacja baterii LXT o pojemności 4,0 Ah i napięciu 18 V. Akumulator ten zapewnia o 35% dłuższą pracę w porównaniu z baterią o pojemności 3,0 Ah. Co ciekawsze, szybkie ładowarki napełniają ogniwa energią w błyskawicznym tempie 36 min.

 

Jednym z ciekawszych rozwiązań zastosowanych w konstrukcji nowych akumulatorów Makita LXT jest elektronika. Wbudowany chip na bieżąco monitoruje kondycję ogniw i chroni je np. przed całkowitym rozładowaniem, przegrzaniem czy nadmiernym obciążeniem. Akumulator po rozładowaniu do 20-proc. poziomu naładowania jest automatycznie odłączany, a w przypadku przegrzania system „blokuje” pobieranie energii, zaś ponowna „aktywacja” ogniw następuje po pełnym cyklu ładowania. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom akumulator Makita LXT o napięciu 18 V i pojemności 4,0 Ah jest jednym z najtrwalszych i najbardziej wydajnych źródeł energii na rynku elektronarzędzi bezprzewodowych.


Jak już wspomnieliśmy, nowy akumulator jest kompatybilny z blisko 50 różnymi modelami elektronarzędzi Makita. Sprzęt przystosowany do współpracy z nowymi ogniwami łatwo rozpoznać – na ich gniazdach do montażu akumulatorów umieszczono gwiazdkę. Japoński producent zmienił też nazewnictwo swoich narzędzi akumulatorowych. W nazwach urządzeń z nowym akumulatorem litera „B” zostaje zamieniona na „D” (np. „stara” wkrętarka BTD129Z będzie się teraz nazywać DTD129Z).

 

Oprócz nowych akumulatorów Li-Ion 18 V/ 4,0 Ah Makita wprowadziła nowe elektronarzędzia bezprzewodowe zasilane tymi bateriami. Są to wiertarko-wkrętarki Makita DHP480Z/DDF480Z. Te dwa modele – udarowy i bezudarowy, z silnikami bezszczotkowymi i dwubiegowymi przekładniami – należą do grupy sprzętu XPT (Extreme Protection Technology), czyli lepiej niż standardowe narzędzia zabezpieczone są przed wodą i kurzem.

Nowy akumulator można zastosować w najnowszych maszynach, które Makita wprowadziła na rynek np. do nowych wiertarek kątowych Makita DDA340Z/DDA341Z. Te małe i poręczne maszyny, przeznaczone do pracy w najciaśniejszych zakamarkach, są oferowane w wersji z wiertarskim uchwytem kluczykowym i samozaciskowym. Świetnie sprawdza się przy wierceniu w metalu i materiałach drewnianych.

Do obróbki twardych materiałów – stali, metali kolorowych – przeznaczona jest z kolei akumulatorowa piła taśmowa Makita DPB181RFE. Dzięki zastosowaniu taśmy tnącej pozwala na beziskrowe cięcie zarówno profili okrągłych (rur), jak i prostokątnych. Sprzęt jest bardzo poręczny i można nim pracować w pobliżu ścian, podłóg i sufitów.

Także nowe elektronarzędzia dla stolarzy będą mogły czerpać energię z nowego akumulatora Makita. Mamy tutaj m.in. dwa modele wyrzynarek – Makita DJV142Z (bezszczotkowy silnik, regulacja prędkości obrotowej, beznarzędziowa wymiana brzeszczotów) i Makita DJV181Z/DJV182Z (w wersji z uchwytem żelazkowym lub gałkowym, bezszczotkowy silnik, 3-stopniowa regulacja podcinania, dioda oświetlająca miejsce pracy). Całość oferty dopełnia kompaktowa piła szablasta Makita DJR143Z/DJR183Z o wszechstronnym zastosowaniu. Jej uniwersalny uchwyt narzędziowy pozwala stosować brzeszczoty z wyrzynarek, przez co narzędziem można ciąć praktycznie każdy rodzaj materiału.

Reasumując, nowe akumulatory i elektronarzędzia bezprzewodowe niewątpliwie znacznie uatrakcyjniają ofertę Makity. Sądzimy, że przyczynię się znacznie do umocnienia japońskiego producenta na trudnym rynku elektronarzędziowym.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments