ELEKTRONARZĘDZIA AKUMULATOROWE HURRY UP

EGA to jeden z czołowych dostawców narzędzi oraz elektronarzędzi w Polsce. W swojej bogatej ofercie starogardzka firma posiada linię elektronarzędzi akumulatorowych Hurry Up stworzoną z myślą o wygodzie majsterkowania.

 

Wspólnym elementem wszystkich elektronarzędzi Hurry Up jest jeden system zasilania. Tworzą go dwa akumulatory litowo-jonowe o napięciu 18 V i pojemnościach 2,0 i 4,0 Ah oraz ładowarka. Zatem jedną z tych baterii można zasilać wszystkie 18-woltowe akumulatorowe elektronarzędzia Hurry Up. Wyjątek stanowi tu urządzenie wielofunkcyjne, w którym stosuje się baterię 2,0 Ah. Warto w tym miejscu pamiętać, że technologia litowo-jonowa jest obecnie najbardziej wydajnym i niezawodnym źródłem energii dla elektronarzędzi. Ogniwa Li-Ion

cechuje bardzo wysoka trwałość, świetna charakterystyka prądowa oraz wygoda codziennej obsługi, która jest wynikiem braku efektu pamięci, czyli można je doładowywać w dowolnym momencie pracy. Nad trwałością ogniw Li-Ion czuwają w elektronarzędziach Hurry Up układy elektroniczne zapobiegające przeciążeniom i nadmiernemu rozładowaniu. Całość – jak wspominaliśmy – uzupełnia ładowarka, która napełnia energią pustą baterię w 60–90 min (odpowiednio 2,0 i 4,0 Ah).

5542

Linię akumulatorowych elektronarzędzi Hurry Up tworzy 10 różnych urządzeń. Można by je podzielić na dwie grupy – sprzęt do (1) wiercenia i zakręcania oraz do (2) cięcia i/lub szlifowania. Z tego podziału wyłamuje się akcesoryjna lampa- latarka diodowa o symbolu 5538, która służy do doświetlania miejsca pracy. Generuje światło o intensywności 300 lumenów, a głowica obracana w zakresie 135° sprawia, że narzędzia tego można używać zarówno w pracach warsztatowych (np. podczas naprawy samochodu), jak i budowlanych (np. przy wierceniu otworów w ciemnych zakamarkach).

5538

W grupie narzędzi do wiercenia i zakręcania mamy cztery elektronarzędzia – wiertarko-wkrętarkę 5532, zakrętarkę udarową 5533, klucz udarowy 5534 i młotowiertarkę elektropneumatyczną 5535.
Wiertarko-wkrętarka Hurry Up 5532 to konstrukcja bardzo uniwersalna ze względu na zastosowanie dwubiegowej przekładni i udaru mechanicznego służącego do wiercenia w murze. Na poszczególnych przełożeniach maszyna osiąga maksymalne prędkości obrotowe 400 i 1400 min-1.

5532

Ten parametr jest płynnie regulowany za pomocą włącznika spustowego. Maszyna na I biegu dysponuje maksymalnym momentem 50 Nm, a dodatkowo może on być ustawiany za pomocą pierścienia z 19 pozycjami (plus blokada sprzęgła do wiercenia). Wiertarko-wkrętarką Hurry Up wywiercimy w drewnie otwór o średnicy 25 mm, a w stali – 10 mm. Dla wygody użytkowania maszynę wyposażono w samozaciskowy uchwyt wiertarski 13 mm oraz wskaźnik naładowania akumulatora.

5533

Z kolei zakrętarka udarowa Hurry Up 5533 współpracuje udarowym mechanizmem kowadełkowym, generując maksymalnie 2400 obr./min i 3000 uderzeń/min. Pozwala to jej skutecznie realizować twarde i miękkie połączenia gwintowe, a nawet wiercić otwory w drewnie o większych średnicach (maszyna dysponuje maksymalnym momentem 150 Nm). Jak w wielu podobnych elektronarzędziach, tak i w tym uchwyt stanowi beznarzędziowo obsługiwane gniazdowe mocowanie 6-kątne 1/4”. Pozwala ono szybko i komfortowo zmieniać osprzęt w zależności od potrzeb. Pewną odmianą zakrętarki jest klucz udarowy Hurry Up 5534. Obie maszyny mają wspólną konstrukcję mechaniczną, a jedyną różnicą jest zastosowany uchwyt narzędziowy. W kluczu mamy kwadratowy zabierak 1/2” przystosowany do obsługi nasadek udarowych.

5534

Najważniejszą cechą młotowiertarki elektropneumatycznej Hurry Up 5535 jest uniwersalność. Okazuje się bowiem, że narzędziem tym można pracować zarówno z materiałem betonowo-kamiennym, jak i z drewnem bądź stalą. Maszyna ma konstrukcję 1-biegową i osiąga maksymalną

prędkość obrotową 900 min-1. Współpracujący z jednostką napędową udar pneumatyczny generuje do 4300 uderzeń/min, każde z energią 1,3 J. Wiertła mocuje się beznarzędziowo w klasycznym uchwycie SDS-plus. Młotowiertarką wywiercimy w betonie otwór o średnicy 8 mm, w drewnie – 16 mm, a w stali – 10 mm.

5535

W grupie akumulatorowych elektronarzędzi Hurry Up do cięcia i/lub szlifowania mamy pięć urządzeń: pilarkę 5536, wyrzynarkę 5537, urządzenie wielofunkcyjne 5539, szlifierkę kątową 5540 i piłę szablastą 5544. Pilarka do drewna Hurry Up 5536 obsługuje tarcze tnące o średnicy 136 mm. Można nią wykonać cięcia o maksymalnej głębokości 38 mm (90°). Silnik napędzający maszynę zapewnia maksymalną prędkość obrotową 3800 min-1. W konstrukcji pilarki znajdziemy metalową stopę, która pozwala wykonywać cięcia skośne do 45° (głębokość 28 mm), ale także równoległe do krawędzi elementu.

5536

Dla wyrzynarki Hurry Up 5537 nie jest problemem ani praca z drewnem (grubość cięcia 51 mm), ani ze stalą o grubości nawet 4 mm. Takie wszechstronne zastosowanie tej maszyny to zasługa jednostki napędowej, która generuje do 2400 suwów/min (skok 19 mm). Wartość tę można płynnie zmieniać za pomocą włącznika spustowego.

5537

Dzięki tej funkcji maszyna może obrabiać materiały o różnej twardości i ciąć delikatnie. W napędzie wyrzynarki zastosowano także mechanizm pendulum, który wprawia brzeszczot w ruch elipsoidalny, podnosząc w ten sposób szybkość cięcia zgrubnego. Stopa wyrzynarki przystosowana jest do montażu prowadnicy równoległej.

5539

W ofercie narzędzi tnących nie mogło oczywiście zabraknąć urządzenia wielofunkcyjnego Hurry Up 5539. Ta dość specyficzna maszyna przeznaczona jest do wykonywania zarówno cięć (także wgłębnych, precyzyjnych), jak i szlifowania w trudno dostępnych miejscach lub niewielkich powierzchni. Maszyna ma regulację prędkości obrotowej za pomocą pokrętła w zakresie od 5000 do 18 000 min-1. W zestawie z elektronarzędziem dostarczany jest pakiet akcesoriów (osprzętu do cięcia i szlifowania różnego rodzaju materiałów). Jak wspominaliśmy, do jego zasilania stosuje się wyłącznie akumulator Li-Ion 18 V/2,0 Ah.

5540

Każdy majsterkowicz będzie miał wiele pożytku z małej szlifierki kątowej Hurry Up 5540. Współpracuje ona z tarczą o średnicy 115 mm, która obraca pod metalową osłoną, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo obsługi podczas cięcia i szlifowania. Silnik szlifierki zapewnia maksymalną prędkość obrotową 8000 min-1. Świetnie wyprofilowany uchwyt główny maszyny i rękojeść pomocnicza montowana z lewej lub z prawej strony głowicy zapewniają komfortową i bezpieczną obsługę.

5544

Na końcu naszej prezentacji oferty firmy EGA znalazła się piła szablasta Hurry Up 5544. Jest to maszyna, którą można przeciąć nie tylko

kawałek metalowego pręta, płaskownika czy profilu, ale także skrócić deskę czy dokonać wiosennej pielęgnacji drzew w sadzie. Brzeszczot porusza się z częstotliwością 2800 min-1 (skok – 22 mm). Tygrysicą Hurry Up można więc przeciąć elementy o grubości nawet 100 mm. Zamontowany w przedniej części metalowy zderzak pozwala precyzyjnie prowadzić narzędzia tnące.

Marek Pudło
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar