Ekstremalny test wiertarki KRESS 1200 HTC. Uniwersalność w bezudarowej odsłonie

W naszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy wiertarka bezudarowa może być w tym sam stopniu uniwersalna jak udarowa.
W tym celu przyjrzeliśmy się bliżej KRESSowi 1200 HTC.

Najpierw kilka słów o samej maszynie, czyli o KRESSie 1200 HTC. Jest to specjalistyczna wiertarka bezudarowa, charakteryzująca się niskimi obrotami (maksymalnie 530 obr./min) i bardzo dużym momentem obrotowym (maksymalnie 110 Nm). Te parametry wynikają z parametrów 1200-watowego silnika testowanej wiertarki (moc użyteczna: 650 W) i 1-biegowej przekładni o potrójnej redukcji obrotów. W urządzeniu zastosowano rozbudowaną elektronikę. Mamy więc płynną regulację obrotów

z pokrętłem służącym do ustawienia ich maksymalnej wielkości w zakresie 70-530 obr./min, jak też 10-stopniową regulację wielkości momentu obrotowego. Jej pokrętło znajduje się w boku rękojeści głównej. Do tego dochodzi układ stabilizujący obroty pod obciążeniem, zwany niekiedy tachogeneratorem, oraz przełącznik kierunku obrotów zmieniający pozycję szczotkotrzymaczy, dzięki czemu moc wiertarki podczas pracy w obu kierunkach jest taka sama.

Spory moment predestynuje KRESSa do wykonywania dużych otworów – według specyfikacji niemieckiego producenta w stali o średnicy do 16 mm, a w drewnie – do 70 mm. Testowane urządzenie ma bezkluczykowy uchwyt wiertarski o średnicy mocowania 13 mm.

Konstrukcyjnie KRESS 1200 HTC należy do grupy wiertarek pistoletowych. Jego uchwyt główny ma pokrycie typu Soft grip, a włącznik jest powiększony i gumowany, co pozwala bezproblemowo obsługiwać go w rękawicach. Uchwyt boczny jest wydłużony do 26 cm, co dzięki efektowi dźwigni umożliwia użytkownikowi okiełznanie momentu obrotowego o wartości 110 Nm. Kabel zasilający ma długość 4 m i jest demontowalny. Podłącza się go do maszyny za pomocą złącza zatrzaskowego. Złącze to w obrębie urządzeń KRESS-a jest zunifikowane, co oznacza, że wyposażając swój warsztat w elektronarzędzia tej marki, możemy je zasilać za pomocą tylko jednego kabla, przekładając go do używanego w danej chwili urządzenia.

W redakcyjnym warsztacie poddaliśmy KRESSa ekstremalnym próbom wiercenia. Zaczęliśmy od metalu. Na testowaną wiertarkę założyliśmy koronę z zębami węglikowymi o średnicy 55 mm i wykonaliśmy nią otwór przelotowy w elemencie ze stali konstrukcyjnej o grubości 11 mm. Podczas wiercenia wykorzystaliśmy stojak wiertarski marki Wolfcraft i chłodzenie spreyowe. Warto tu wspomnieć, że szyjka KRESSa 1200 HTC jest zestandaryzowana i jej średnica wynosi 43 mm, co pozwala na montowanie maszyny w stojakach wiertarskich dostępnych powszechnie na rynku. Sam test wiercenia w stali był bardzo trudny, bo zadanie to zarezerwowane jest dla specjalistycznych wiertarek magnetycznych posługujących się frezami trepanacyjnymi. KRESS uporał się z nim w czasie 2 min, co oznacza, że nie ustępuje pod względem wydajności wiercenia wiertarkom magnetycznym.

Następnie założyliśmy na KRESSa koronę z zębami węglikowymi typu multicostruction o bardzo dużej średnicy (102 mm) i wykonaliśmy nią otwór przelotowy z ręki w blacie o grubości 4 cm. Operacja trwała 35,04 s.
W trzecim, ostatnim teście sprawdziliśmy, jak KRESS sprawuje się w wierceniu w materiałach budowlanych. Najbardziej interesował nas porotherm, obecnie bardzo popularny pustak ceramiczny, z którego wykonuje zewnętrzne ściany domków i budynków. Na testowaną wiertarkę założyliśmy więc koronę diamentową Marcrist DSU750X o średnicy 68 mm i przystąpiliśmy do wiercenia w testowym bloczku z porothermu. Otwór o głębokości 52 mm powstał w czasie 55,08 s.

Reasumując, KRESS 1200 HTC pokazał swoją 100-proc. przydatność do wykonywania bardzo zróżnicowanych zadań o dużym stopniu trudności. Naszym zdaniem jest on maszyną w pełni uniwersalną, którą możemy w wiercić w elementach metalowych, drewnianych i wykonanych z takich materiałów budowlanych jak cegła silikatowa, cegła zwykła, cegła dziurawka, porotherm, piaskowiec twardy i średnio twardy, beton komórkowy i zwykły (średnio twardy). Odpowiadając na nasze testowe pytanie, stwierdzamy, że KRESS 1200 HTC może w 100%

zastąpić wiertarki udarowe w ich koronnej konkurencji wiercenia udarowego otworów o niewielkich średnicach (do 12 mm) w wymienionych materiałach budowlanych. W przypadku ich wykonywania należy użyć wierteł węglikowych typu multiconstrucion, które bezudarowo efektywnie pokonują cegły, pustaki czy bloczki z porothermu. itp. W testach nie wypróbowaliśmy tego typu osprzętu, gdyż jego użycie do takich celów jest oczywiste.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments