Ekstremalny test tarczy diamentowej Klingspor DT 600 U

W ub.r. Klingspor wprowadził do swojej oferty szeroką gamę narzędzi diamentowych, w tym tarcze do cięcia różnorodnych materiałów budowlanych. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej tarczy diamentowej DT 600 U, poddając ją wymagającym próbom testowym.

Tarcza Klingspor DT 600 U należy do linii Supra obejmującej produkty o bardzo dobrej relacji ceny do jakości, przeznaczone dla użytkowników, którym do użytku codziennego potrzebne są niezawodne i wydajne narzędzia diamentowe. DT 600 U jest to klasycznie skonstruowana tarcza segmentowa o przeznaczeniu uniwersalnym, głównie do cięcia wyrobów betonowych i żelbetonowych, w tym starego betonu zbrojonego, piaskowca wapiennego itp.

Jej segmenty są krótkie, dzięki czemu efektywniej chłodzone podczas cięcia (powodują większe zawirowanie powietrza chłodzącego w strefie obróbki). Zostały one laserowo zespawane ze stalowym korpusem tarczy. Dlatego narzędzie nadaje się do cięcia żelbetu. Jest dostępne w wersjach o średnicy: 100, 115, 125, 150, 180 i 230 mm i jest przeznaczone do cięcia na sucho oraz mokro za pomocą szlifierek kątowych. Segmenty mają wymiary (dł. x szer. x wys.): 20 x 2,4 x 9 mm (tarcza 115, 125 i 150 mm) i 20 x 2,6 x 9 mm (180 i 230 mm). W skali 7-punktowej Klingspor ocenił agresywność i żywotność tarcz DT 600 U na 5 punktów.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy tarczę Klingspor DT 600 U o średnicy 125 mm. Do napędu tarczy wykorzystaliśmy wyposażoną w osłonę CED 125 szlifierkę kątową Metabo WEA 17-125 Quick o mocy nominalnej 1700 watów i obrotach 11.000 min-1. Zaczęliśmy od lżejszego zadania i najpierw tarczą bruzdowaliśmy element z betonu B40 (długość cięcia – 25 cm, głębokość bruzdy – 2,8 cm). Operacja trwała 7,02 s. W drugiej próbie, wmontowując w obrabiany poprzednio element betonowy dwa grube pręty zbrojeniowe (średnica każdego to 20 mm), znacznie zwiększyliśmy trudność zadania testowego. W tak przygotowanym materiale bruzdę 25 x 2,8 cm wykonaliśmy w czasie 47,02 s. Trzeci test był nieco lżejszy i polegał na przecięciu elementu granitowego o wymiarach 11 x 3,1 cm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 9,24 s. Podczas wykonanych testów tarcza pracowała bardzo równo i stabilnie, zwolniła jedynie na prętach zbrojeniowych, co jest naturalnie w wypadku takich narzędzi diamentowych, gdyż ich krawędzie tnące nie są przystosowane do szybkiego cięcia stali. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

Naszym zdaniem tarcza DT 600 U należąca do średniej grupy jakościowej (Supra) Klingspora, pokazała, że potrafi ciąć szybko bardzo twarde materiały. Nie boi się też żelbetu, z którym radzi sobie wyśmienicie, wyprzedzając pod tym względem konkurencyjne produkty z grupy tarcz uniwersalnych. Nadmieniamy, że większość tarcz uniwersalnych nie nadaje się do cięcia żelbetu z powodu zbyt delikatnego wykonania.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar