EKSTREMALNY TEST TARCZY DIAMENTOWEJ ADIAM VIPER DRUGIEJ GENERACJI
Tarcza diamentowa Viper drugiej generacji to jeden z najlepiej sprzedających się produktów oferowanych przez wrocławską firmę Adiam. Sprawdziliśmy, co jestpowodem tak dużą popularnością.
Tarcze diamentowe Adiam Viper drugiej generacji to tarcze o klasycznej budowie segmentowej. Jednakże nie zastosowano w nich segmentów gładkich, lecz bocznie nacinane (ryflowane), czyli tzw. turbosegmenty. Mają one w porównaniu z segmentami gładkimi zmniejszone opory cięcia (tarcie). Na segmenty Viperów użyto specjalnie dobranego spoiwa metalowego i wyselekcjonowanych ziaren diamentu technicznego. W efekcie w połączeniu z ryflowaniem bocznym uzyskano doskonałe właściwości tnące segmentów, które pozwalają na bardzo efektywne wykorzystanie napędów.
Korpusy tarcz Viper mają specjalne wykonanie, znajdziemy w nich bowiem dużą liczbę okrągłych otworów. Ich zadaniem jest intensywna wentylacja narzędzia podczas cięcia i kompensacja naprężeń dysków. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego nagrzewania się segmentów i korpusu tarczy podczas cięcia na sucho twardych materiałów budowlanych ani do odkształceń eliminujących te narzędzia z użycia. Co to oznacza dla profesjonalnego użytkownika narzędzi diamentowych? Viperami możemy pracować dłużej, stosując duży posuw. Testowane tarcze nadają się zatem do cięcia dużych i twardych elementów bez ryzyka znacznego skrócenia ich żywotności.
Dzięki odpowiedniej obróbce cieplnej stalowych korpusów tarcz Viper wykonane w nich otwory nie wpływają negatywnie na sztywność dysków, ani na ich wytrzymałość. Ponieważ otworów jest duża, obniżają one znacznie masę narzędzia. Konsekwencją tego jest redukcja wysiłku operatora i mniejsze zmęczenie podczas cięcia.
Testowane tarcze diamentowe Viper przeznaczono do obróbki materiałów twardych: betonu, gęstego silikatu, wyrobów betonowych, jak też kamienia (warunkowo). Są one dostępne w wersjach o średnicach 125, 230 oraz 350 mm i mogą być stosowane w szlifierkach kątowych, piłach stacjonarnych oraz przecinarkach spalinowych. Można nimi ciąć na sucho i mokro.
W trakcie redakcyjnych testów tarczy Adiam Viper o średnicy 230 mm do jej napędu użyliśmy szlifierki kątowej Makita GA9040R o mocy 2600 W i obrotach 6600/min. Próby zaczęliśmy od przecięcia twardej płyty betonowej o wymiarach 6,5 x 25 cm. Operacja zajęła nam 14,01 s. Następnie podwyższyliśmy stopień trudności i postanowiliśmy przeciąć element betonowy o wymiarach 5 x 16,5 cm uzbrojony przez nas trzema stalowymi prętami zbrojeniowymi o średnicy 10 mm. Zadanie to zajęło nam 19,9 s. Ostatni z testów miał charakter ekstremalny, bowiem przecinaliśmy bardzo twardy i duży element granitowy. Jego wymiary to 6 x 34 cm. Niewiele tarcz o średnicy 230 mm dostępnych na rynku jest go w stanie przeciąć efektywnie, tj. poniżej 2 min. Ekstremalna próba testowa trwała 64,99 s.
Podczas testów Viper szybko zagłębiał się w materiał i pokonywał jego opór. Nie wymagał w przypadku materiałów betonowych i żelbetonowych dużego nacisku. Większy posuw był wymagany jedynie podczas cięcia dużych elementów granitowych. W przypadku gdy ich grubość nie przekracza 4,5 cm, tarczą możemy pracować z lekkim posuwem. Naszym zdaniem Viper to tarcza diamentowa, która zapewnia wysoką wydajność pracy podczas cięcia twardych materiałów budowlanych i efektywne wykorzystanie napędów szlifierek kątowych, pił stołowych czy przecinarek spalinowychitp.