EKSTREMALNY TEST PRZECINARKI DO METALU HITACHI CC14SF

Lekka stacjonarna przecinarka do metalu Hitachi CC14SF to kompromis między mocą i możliwościami cięcia a mobilnością, której często wymagają prace prowadzone na placach budów.

 

Przecinarki do metalu przeznaczone są dla tych użytkowników elektronarzędzi, którzy często tną zamknięte bądź otwarte profile stalowe lub rury i od obróbki wymagają powtarzalności wymiarowej. Urządzenia te są szczególnie użyteczne, jeśli wykonuje się cięcia skośnie o określonym stałym kącie. Do niewątpliwych zalet lekkich przecinarek do metalu, w tym testowanego urządzenia Hitachi CC14SF, należy wysoki stopień bezpieczeństwa pracy. Ryzyko doznania obrażeń jest tutaj znacznie mniejsze niż w przypadku szlifierek kątowych. Należy jednak ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy i

szczególnie zadbać o założenie odpowiednich okularów ochronnych, jak też odzieży roboczej. Hitachi CC14SF to przecinarka wyposażona w wydajny, mający duży zapas energii 1-fazowy silnik komutatorowy o mocy nominalnej 2000 W. Generuje on obroty 3800/min optymalnie dostosowane do cięcia tarczami o średnicy 355 mm. Oferowana moc użyteczna (ok. 1080 W) w zupełności wystarcza, żeby radzić sobie z przekrojami zamkniętymi o maksymalnej średnicy 65 mm i rurami o średnicy do 120 mm. Obróbkę tak dużych elementów umożliwia tarcza o średnicy aż 355 mm, którą mocuje się na wrzecionie śrubą M14 (średnica otworu 25,4 mm). Dzięki sporym rozmiarom stosowanych ściernic tarczowych przecinarką Hitachi obrobimy materiał stalowy o wymiarach od 130 x 115 mm do 235 x 70 mm. Tarcza schowana jest pod bardzo solidną osłoną wykonaną z metalu o 3-częściowej konstrukcji. Jej górna część jest nieruchoma, zaś dwie dolne – ruchome. Ich rola polega na stopniowym odkrywaniu tarczy, co umożliwia jej zagłębianie w obrabianym materiale, i na ochronie operatora przed iskrami.

Ważnym elementem w konstrukcji przecinarki Hitachi CC14SF jest jej podstawa, czyli tzw. stolik. Wyposażono go w szybkomocujące imadło z obracanymi szczękami, w którym stabilnie zamocujemy obrabiane przedmioty. Imadło wyposażone jest w podziałkę kątową z naniesionymi wartościami kątowymi, która ułatwia wykonywanie najbardziej popularnych cięć skośnych 15°, 30° i 45°. Podstawa testowanego urządzenia wykonana jest z solidnego metalu odpornego na uszkodzenia, zapewniającego maszynie dużą sztywność i stabilność pracy. Jej nóżki z gumowymi nakładkami zapobiegają „myszkowaniu” urządzenia po powierzchni blatu stołu warsztatowego.

 


Testowaną przecinarkę wyposażono w ergonomiczny uchwyt główny, który w trakcie cięcia pozwala bardzo mocno docisnąć tarczę do obrabianego materiału bez obawy o ześlizgnięcie się dłoni. Urządzenia ma też wygodny uchwyt transportowy. Dzięki niemu dobrze wyważona maszyna może być przenoszona przez jedną osobę (masa – 16,5 kg). Należy tu zauważyć, że spora masa sprzętu zapewnia mu odpowiednią stabilność w trakcie cięcia. Przecinarki więc nie trzeba specjalnie mocować (np. do stołu warsztatowego), aby bez problemu wykonywać cięcia.
W redakcyjnym teście sprawdzaliśmy wydajność przecinarki Hitachi CC14SF. W tym celu użyliśmy tarczy z ziarnem elektrokorundowym o granulacji 30 oraz średnicy 350 mm (grubość – 2,5 mm) i wykonaliśmy cięcie siedmiu profili stalowych o wymiarach 40 x 20 x 2 mm złączonych ze sobą dłuższym bokiem. Obróbka takiego elementu trwała zaledwie 36,03 s. Przy czym bardzo mocno dociskaliśmy tarczę do ciętych profili. Silnik pracował na granicy swoich możliwości. Na pochwałę zasługuje zastosowanie w uchwycie głównym dwuelementowego włącznika, który zabezpiecza użytkownika przed nieświadomym uruchomieniem urządzenia. Następnie przy użyciu tarczy z ziarnem elektrokorundowym o większej jego koncentracji i granulacji 30 oraz średnicy 350 mm wykonaliśmy cięcie kątowe (30°) twardego stalowego pręta o średnicy 30 mm (elipsoidalna powierzchnia cięcia – 809,58 mm2), co zajęło nam 28,47 s.
Redakcyjne testy pokazały, że lekka przecinarka do metalu Hitachi CC14SF doskonale radzi sobie z bardzo trudnymi zadaniami – z cięciem dużych gabarytowo elementów ze

stali konstrukcyjnej, jak też wykonanych z twardych stopów stalowych. Jej użyteczność niewątpliwie zwiększa możliwość łatwego przenoszenia w miejscu pracy i transportu.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments