EKSTREMALNY I STALOWY TEST: AKUMULATOROWA SZLIFIERKA KĄTOWA BOSCH GWS 18V-10 PROFESSIONAL

Wysoki poziom wydajności i bezpieczeństwa pracy akumulatorowa szlifierka Bosch GWS 18V-10 Professional zawdzięcza zastosowaniu w niej nowoczesnych technologii. Urządzenie wyposażono bowiem w najnowszej generacji silnik bezszczotkowy, rozbudowaną elektronikę optymalizującą pracę i zwiększającą jej bezpieczeństwo oraz w efektywne zasilanie akumulatorowe Li-Ion.

 

Silniki bezszczotkowe typu BLDC (ang. BrushLess Direct-Current Motor) coraz szerzej stosowane są w elektronarzędziach akumulatorowych. Powodem tego są ich liczne zalety i znacznie wyższa trwałość od silników komutatorowych prądu stałego. Ponieważ o praktycznych korzyściach, które dają „bezszczotkowce”, informowaliśmy nie raz i nie dwa, przypomnijmy, że są bezobsługowe, bo nie ma w nich zużywających się szczotek i komutatora, jak też znacznie bardziej

efektywne energetycznie od jednostek komutatorowych. Ich sprawność to ok. 80%, czyli jest ona o ok. 30% wyższa od sprawności „szczotkowców” (ok. 50%). Do tego „bezszczotkowce” mają mniejsze od nich wymiary oraz masę i oferują możliwość precyzyjnego sterowania parametrami oraz działaniem. Bardzo dobrym przykładem zastosowania rozbudowanej elektroniki optymalizującej pracę i zwiększającej jej bezpieczeństwo jest testowana akumulatorowa szlifierka kątowa Bosch GWS 18V-10 Professional. Oferuje ona użytkownikowi takie funkcje, jak: Drop Control, Inteligent Brake System, KickBack Control i Restart Protection. Pierwsza z nich wyłącza urządzenie w przypadku jego upuszczenia czy upadku z wysokości. Poziom bezpieczeństwa pracy podnosi też szybki hamulec tarczy (Inteligent Brake System), który zatrzymuje ją w ok. 1 s. Przed niebezpiecznym odbiciem szlifierki spowodowanym zakleszczeniem tarczy w materiale obrabianym chroni operatora funkcja KickBack Control, która w takim wypadku wyłącza ją natychmiast. Natomiast Restart Protection uniemożliwia przypadkowe uruchomienie maszyny na skutek montażu w niej akumulatora, co ma miejsce wtedy, gdy pozostawiono ją z załączonym włącznikiem.

Silnik bezszczotkowy w szlifierce Bosch GWS 18V-10 Professional przez przekładnię kątową generuje 9000 obr./min. Są one stabilizowane elektronicznie. Testowane urządzenie przystosowano do pracy tarczami o średnicy 125 mm i wyposażono w metalową osłonę. Spełnia ono tym samym wymogi bezpieczeństwa zawarte w normie EN 60745. W omawianej szlifierce Bosch osłona zamocowana jest na głowicy na specjalnym kołnierzu z systemem zapadek, który uniemożliwia obrócenie się jej w momencie rozerwania tarczy. Ogranicza to w takim wypadku pole rażenia jej odłamkami i chroni operatora przed zranieniem. Szlifierka ma także szybką, beznarzędziową regulację kątowej pozycji osłony z wygodną w obsłudze dźwignią blokującą. Z kolei szybką wymianę tarcz umożliwia obsługiwana beznarzędziowo nakrętka SDS-quick, którą mocujemy tarczę na wrzecionie, i blokada wrzeciona.

Szlifierka Bosch GWS 18V-10 Professional ma kompaktowe wymiary oraz niską wagę (2,1 kg) i posiada smukłą obudowę. Pokryto ją okładziną antypoślizgową, która umożliwia pewny chwyt. Urządzenie wyposażono w wygodny w obsłudze włącznik i boczną rękojeść, którą mocuje się po prawej lub lewej stronie głowicy. Bosch GWS 18V-10 Professional jest też bardzo solidnie wykonana – zastosowano w niej bowiem obudowę pyło- i wodoodporną z wysokiej jakości tworzywa sztucznego oraz filtr przeciwpyłowy. Zabezpiecza on wnętrze maszyny przed destrukcyjnym działaniem pyłów szlifierskich.

Bezprzewodowa szlifierka GWS 18V-10 Professional, tak jak inne akumulatorowe elektronarzędzia Bosch, korzysta z wydajnych źródeł zasilania należących do Flexible Power System. Możemy do niej podłączyć systemowe akumulatory Li-Ion 18 V należące do linii GBA i ProCORE (wysokoprądowe o dużej mocy). Mamy do dyspozycji baterie o pojemnościach 1.5, 2.0, 4.0, 5.0 6.0, 8.0 i 12.0 Ah. Przypomnijmy, że w boschowskich akumulatorach zastosowano wysokiej jakości ogniwa Li-Ion i takie innowacyjne technologie, jak aktywne chłodzenie COOLPACK czy ECP (Electronic Cell Protection) zapewniającą kompleksową ochronę przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy, głębokim rozładowaniem i przeładowaniem w trakcie napełniania energią. O poziomie naładowania boschowskich akumulatorów informują diodowe wskaźniki. Należy tu odnotować, że na standardowym wyposażeniu szlifierki GWS 18V-10 Professional nie ma akumulatorów ProCORE. Oferowana jest ona z bateriami z linii GBA o pojemności 5.0 Ah. Wysokoprądowe akumulatory ProCORE można więc dokupić osobno z ładowarką.

Redakcyjne testy akumulatorowej szlifierki kątowej Bosch GWS
18V-10 Professional

Podczas redakcyjnych prób testowych szlifierkę kątową Bosch GWS 18V-10 Professional zasilaliśmy różnymi akumulatorami należącymi do Flexible Power System. Testy rozpoczęliśmy delikatnie od standardowego zadania przecięcia profilu stalowego 4 x 2 cm (grubość ścianki – 20 mm). Korzystając z akumulatora ProCORE 18 V/4.0, wykonaliśmy cięcie w 8,09 s za pomocą tarczy Bosch expert for Inox + Metal. W testach II i III sprawdziliśmy, ile szlifierką Bosch GWS 18V-10 Professional wykonamy cięć zbrojeniowego pręta o średnicy 20 mm na jednym cyklu pracy akumulatorów GBA 18 V/5.0 Ah (próba II) i ProCORE 18 V/8.0 Ah (III). Do prób użyliśmy tarcz Bosch expert for INOX. Do całkowitego rozładowania baterii wykonaliśmy 19 (GBA 18 V/5.0 Ah) i 37 (ProCORE 18 V/8.0 Ah) pełnych cięć pręta stalowego. Uzyskane najkrótsze czasy cięcia to 12,02 s (GBA 18 V/5.0 Ah) i 9,08 s (ProCORE 18 V/8.0 Ah), średnie – odpowiednio 12,76 i 10,86 s, oraz całkowite dla 19 i 37 cięć – 4,12 i 6,77 min. Jak widać, wysokoprądowe akumulatory ProCORE zapewniają testowanej szlifierce Bosch GWS 18V-10 Professional znacznie większą produktywność niż standardowe GBA. Nie dziwi nas fakt, że niemiecki producent zaleca je stosować w tej szlifierce. W naszej ocenie zarówno pod względem liczby operacji, jak jej efektywności w przypadku obu klas akumulatorów testowane urządzenie reprezentuje najwyższy rynkowy poziom. Z powodzeniem możemy więc nim zastąpić jego przewodowe odpowiedniki o mocy 1000-1300 W.

W teście IV szlifierką Bosch GWS 18V-10 Professional zasilaną akumulatorem ProCORE 18 V/12.0 Ah szlifowaliśmy zgrubnie profil stalowy 70 x 50 mm za pomocą ściernicy listkowej best for Metal o granulacji 40. Rdzę i nalot z powierzchni 700 cm kw. usunęliśmy w niespełna 50 s, uzyskując powierzchnię przygotowaną do dalszych operacji obróbczych: dogładzania, spawania itd. Z kolei w teście V postawiliśmy przed akumulatorową szlifierką Bosch GWS 18V-10 Professional bardzo trudne zadanie przecięcia płaskownika stalowego 80 x 100 mm. Na zasilaniu z akumulatora ProCORE 18 V/4.0 Ah testowana szlifierka konsekwentnie i efektywnie przecięła go w równe 78 s za pomocą tarczy Bosch expert for Inox + Metal. Próba VI polegała na szlifowaniu wykańczającym płaskownika stalowego za pomocą ściernic listkowych Bosch best for Metal o granulacji 80 i 120. W wyniku przeprowadzanych operacji szlifierskich uzyskaliśmy gładką powierzchnię stalową doskonale nadającą się pod lakier lub farbę. Do tego zadania użyliśmy akumulatora ProCORE 18 V/12.0 Ah. Podczas testów VII, VIII i IX wykonaliśmy cięcia z użyciem tarczy z ostrzem węglikowym Bosch Carbide Multi Wheel i akumulatora ProCORE 18 V/4.0 Ah. Najpierw przecięliśmy 2-komorowy profil aluminiowy 9 x 2 cm (grubość ścianki – 2 mm) w 12,15 s, potem stalowy 4 x 2 cm (2 mm) w 18,12 s, na końcu mokrą sosnową deskę 450 x 20 mm z 7 stalowymi gwoździami o średnicy 3,5 mm w 35,15 s.

Nasze wrażenia z wielogodzinnych prób są następujące: akumulatorowa szlifierka kątową Bosch GWS 18V-10 Professional to urządzenie bardzo efektywnie radzące sobie z trudnymi zadaniami, umożliwiające szybką, bezproblemową obróbkę materiałów metalowych, w tym głównie stali konstrukcyjnych. W naszej ocenie, stosując zasilanie z wysoko prądowych akumulatorów z linii

ProCORE, uzyskuje się bardzo dobre rezultaty pod względem produktywności: wydajności i czasu pracy na jednym pełnym ładowaniu baterii. Dzięki bogatemu wyposażeniu w elektroniczne systemy bezpieczeństwa akumulatorowa szlifierka kątowa Bosch GWS 18V-10 Professional jest wysoce odporna na błędy operatorów, w tym na nieuważną pracę, podczas której często dochodzi zakleszczania tarczy czy do nieuzasadnionego aplikowania wysokich obciążeń. Naszym zdaniem, jest doskonałym urządzeniem dla ekip budowlanych, które wykonują szalunki i zbrojenia, jak też dla mobilnie pracujących ślusarzy czy monterów ogrodzeń metalowych itp.
Reasumując, akumulatorowa szlifierka kątowa Bosch GWS 18V-10 Professional napędzana silnikiem bezszczotkowym to zaawansowane technicznie urządzenie klasy Heavy Duty, którym efektywnie wykonamy trudne zadania. Jej znakiem rozpoznawczym jest innowacyjność i bezpieczeństwo pracy.

Dane techniczne akumulatorowej szlifierki kątowej Bosch GWS 18V-10 Professional

Napięcie zasilania 18 V
Obroty na biegu jałowym 9000/min
Średnica tarczy szlifierskiej 125 mm
Drop Control/Fast Brake/Restart Protection +/+/+/+
Inteligent Brake System/Kick Back Stop +/+
Silnik bezszczotkowy +
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/1,5-12,0 Ah należące do Flexible Power System
Waga bez akumulatora (zgodnie z procedurą EPTA) 2,1 kg
pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar