Egzoszkielet Festool ExoActive

Sucha zabudowa, malowanie czy montaż na ścianach i sufitach to już teraz bez znaczenia – egzoszkielet Festool ExoActive daje bowiem swoim użytkownikom dodatkową porcję siły, gdy ramiona ulegną zmęczeniu.

W swojej blisko stuletniej historii Festool prezentuje innowacyjny ExoActive – aktywny egzoszkielet zasilany akumulatorem 18 V. Produkt to rewolucja w rzemiośle i prawie wszystkich branżach budowlanych, gdyż w przeciwieństwie do dotychczas dostępnych na rynku systemów aktywnie wspiera profesjonalistów, dzięki czemu wszystkie prace prowadzone na ścianach i sufitach przestają być uciążliwe.

Aktywny system – łatwy do założenia jak plecak

ExoActive jest aktywnym egzoszkieletem. Oznacza to, że siłę wsparcia można precyzyjnie dostosować

do danej czynności. Dzięki mocnemu akumulatorowi 18 V Festool, ExoActive zapewnia odpowiednią ilość dodatkowej energii, co sprawia, że męcząca praca ponad głową staje się znacznie łatwiejsza. Egzoszkielet uaktywnia się od bioder w górę, na wysokości klatki piersiowej lub nad głową. Zarówno zakres roboczy, jak siłę podparcia można ustawić w ciągu kilku sekund. W razie potrzeby możemy również całkowicie wstrzymać zasilanie.

Dzięki temu ExoActive zapewnia ukierunkowane wsparcie tam, gdzie jest ono potrzebne i jest łatwy do założenia jak plecak. Można go również szybko i indywidualnie dopasować do różnych rozmiarów, dzięki czemu pod względem ergonomii jest doskonale dostosowany do wszystkich typów sylwetki. – Kto raz spróbuje wsparcia aktywnego egzoszkieletu, już nigdy nie będzie chciał bez niego pracować przy ścianie lub suficie. Nasz ExoActive odciąża mięsnie ramion nawet o 30%*. Oznacza to, że czynności odczuwane są jako o jedną trzecią lżejsze. Unikalną przewagę stanowi w tym segmencie produktów aktywny system z zasilaniem zewnętrznym. Dzięki temu można skonfigurować ExoActive do dowolnej pracy w kilka sekund. ExoActive, podobnie jak inne nasze elektronarzędzia, pobiera energię z akumulatora 18 V Festool. Pod tym względem stanowi doskonałe uzupełnienie naszego dotychczasowego systemu akumulatorowego – wyjaśnia Dominic Ender, menedżer produktu ExoActive w Festool.

Do 5 kg

ExoActive wspiera dodatkową siłą do 50 N każde przedramię. W przeliczeniu odpowiada to odciążeniu o około 5 kilogramów. Np. szlifierka przegubowa PLANEX LHS 2-M waży 3,9 kg, a mimo to w rękach wspomaganych egzoszkieletem ExoActive czuje się ją prawie jak piórko. – Ponieważ zastosowania w rzemiośle bardzo różnią się od siebie, moc wspomagania ExoActive można indywidualnie dopasować do danej czynności. Obracając regulator można bezpośrednio ustawić potrzebne w danej chwili wsparcie. Dla wygodnego sterowania egzoszkielet ma trzy predefiniowane zakresy pracy: od bioder w górę, od klatki piersiowej w górę lub nad głową – wyjaśnia Dominic Ender. Dzięki aplikacji Festool Work w przyszłości ExoActive będzie można dostosować do konkretnych potrzeb, korzystając ze smartfona. System można również zatrzymać za pomocą jednego przycisku, gdy wsparcie nie jest potrzebne. Na przykład podczas podnoszenia śruby lub mieszania farby.

Badanie satysfakcji klientów

Od maja 2023 wybrani testerzy mają możliwość przeprowadzenia kompleksowych testów ExoActive w ramach międzynarodowego badania obejmującego siedem krajów europejskich. Badanie trwa do końca października 2023 r. W sumie 300 testerów pracuje z ExoActive na placach budowy w całej Europie. Pierwsze wyniki pokazują, że aktywne wsparcie, zwłaszcza podczas pracy ponad głową, spotkało się z wielkim entuzjazmem.

Egzoszkielet Festool ExoActive – dane techniczne

Napięcie akumulatora 18 V
Maks. siła wsparcia na każde ramię 50 N
Technologia Bluetooth®
Pojemność akumulatora4 Ah
Czas pracy 4,0 Ah1,5 – 5 h
Ciężar produktu bez wyposażenia7 kg

Zintegrowany z systemem 18 V Festool

ExoActive dostarczany jest wraz z całym wyposażeniem w stabilnym opakowaniu, które oprócz ochrony produktu służy również jako podwyższona powierzchnia do odkładania. ExoActive zasilany jest akumulatorem 18 V, który

jest kompatybilny z całym systemem 18 V Festool. Nowy egzoszkielet Festool ExoActive jest dostępny w sprzedaży u wybranych dystrybutorów Festool od października 2023 roku.

opr. MM (Festool)

* Dane zostały ustalone na podstawie testów zastosowań i mogą się różnić w przypadku odbiegających warunków

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments