Egzoszkielet Festool ExoActive EXO 18

Egzoszkielet Festool ExoActive EXO 18 to innowacyjne oraz unikalne urządzenie, które zmniejsza wysiłek fizyczny, zapewniając pracującym rękom podparcie. Dzięki niemu prace wymagające unoszenia rąk, począwszy od poziomu miednicy do wysokości ponad głową, stają się pod względem fizycznym znacznie lżejsze i łatwiejsze do wykonania.

Jak jest skonstruowany i działa egzoszkielet Festool ExoActive EXO 18?

Egzoszkielet Festool ExoActive EXO 18 składa się z jednostki głównej i demontowalnej tekstylnej uprzęży plecakowej służącej do jego zakładania na plecy użytkowników. Jednostkę główną tworzą korpus, dwa ruchome ramiona i podparcie lędźwiowe. Jej obudowa kryje w sobie elektronicznie sterowany układ połączonych pneumatycznych mikrosiłowników ramion i kompaktowego

kompresora napędzanego silnikiem 2-polowym. Urządzenie zasilane jest prądem stałym 18 V z systemowego akumulatora Festool o pojemności 4.0 Ah (model HighPower BP 18 Li 4,0 HPC-ASI). Energii w nim starcza na 1,5 do 5 godzin pracy.


Działanie egzoszkieletu ExoActive EXO 18 polega na podpieraniu rąk i tym samym na ich odciążaniu podczas wykonywania prac od poziomu miednicy do wysokości ponad głową, co znacznie zmniejsza wysiłek fizyczny i np. ułatwia szlifowanie ścian oraz sufitów, tapetowanie, malowanie oraz różnorakie operacje montażowe, w tym mocowanie suchej zabudowy, prace instalacyjne pod sufitem itd. Elementem bezpośrednio podpierającym ręce są dwa ramiona egzoszkieletu. Ich swoboda ruchu jest kątowo regulowana i ograniczana przez mikrosiłowniki pneumatyczne, które wytwarzają siłę do 50 N (czyli 5,09 kgf), dając stabilne podparcie dla rąk. Np. dzięki temu trzymanie i operowanie sprzętem o masie ok. 5 kg, np. szlifierką przegubową do ścian, staje się znacznie lżejsze, gdyż jego uciążliwość dla mięśni ludzkich została zredukowana o ok. 30% (dane z testów praktycznych przeprowadzonych przez Festool).


Regulacja kątowa ramion jest 3-strefowa i pozwala użytkownikowi na optymalne dobranie parametrów działania egzoszkieletu do specyfiki wykonywanych zadań. Strefa 3. daje największy zakres kątowy podparcia dla rąk rozciągający się od miednicy do poziomu ponad głową. Zaś w strefach 2. i 1. dolna granica ich zakresów jest odpowiednio podniesiona na poziom przepony brzusznej (2.) i piersi (1.). Użytkownik może też 5-stopniowo regulować siłę podparcia od 10 do 50 N, dostosowując ją do swoich potrzeb warunkowanych np. ciężarem wykorzystywanego w pracy narzędzia lub elektronarzędzia. Co ważne, ponieważ siła podparcia skierowana jest do góry, jego pozycję (de facto poziom dolny) obniża się w granicach wybranej strefy, naciskając ramię egzoszkieletu w dół z siłą większą niż ustawiona (generowana przez mikrosiłownik).


Do włączania/wyłączania i sterowania egzoszkieletem służy niewielki moduł obsługowy połączony z nim przewodem, który mocuje się na wysokości piersi na lewej szelce uprzęży. Umożliwia on wybranie jednej z 3 stref działania ramion podpierających oraz pauzy w pracy, jak też 5-stopniowe ustawienie wielkości ich siły podparcia oraz połączenie via Bluetooth® z aplikacją Festool Work na smartfonie. Co ważne, aplikacja ta w niedalekiej przyszłości pozwoli na bardziej szczegółową niż pilot edycję parametrów pracy egzoszkieletu i w efekcie umożliwi jeszcze lepsze jego dopasowanie do indywidualnych wymagań użytkowników. Zawiera ona też wiele przydatnych informacji, m.in. podręcznik użytkownika oraz dane eksploatacyjne akumulatora i służy do aktualizacji oprogramowania egzoszkieletu.
Ważnymi funkcjami jego elektroniki są też ochrona antyprzeciążeniowa napędu, a także dostosowanie siły podparcia dla rąk w zależności od postawy użytkowników. Rozpoznaje ona bowiem pozycję ciała ludzkiego i w skrajnych jej wariantach wyłącza wspomaganie rąk. Z kolei wspomniana funkcja pauzy pozwala na wykonanie czynności, które nie wymagają wsparcia egzoszkieletu.
Aby mógł on prawidłowo wykonywać swoją funkcję odciążania ramion i barków użytkowników, musi być do nich

odpowiednio dopasowany. Do tego celu służą m.in. 7-stopniowa regulacja rozstawu każdego z ramion i 5-stopniowa pozycji ich obejm dla rąk. Z kolei podparcie lędźwiowe ma 10-stopniową regulację wysokości (de facto wysunięcia pionowego), która umożliwia dostosowanie egzoszkieletu do wzrostu użytkownika. Dzięki temu i odpowiedniej konstrukcji uprzęży plecakowej omawiany egzoszkielet można optymalnie dostosować do kobiet i mężczyzn o wzroście od 160 do ponad 190 cm mających sylwetki chude, średnie lub grube. Praktycznie każdy dorosły człowiek może więc stać się użytkownikiem egzoszkieletu ExoActive.


Bardzo ważnym elementem urządzenia jest tekstylna uprząż szelkowa wyposażona w pasy piersiowe i biodrowe. Służy ona do jego zakładania i noszenia na plecach. Wyposażona jest w taśmy (1) do zmiany położenia, (2) barkowe i (3) miednicowe, przeznaczone do prawidłowego pozycjonowania egzoszkieletu na ludzkich plecach. Podczas jego dopasowywania do sylwetki użytkownika należy pamiętać o zachowaniu od 1- do 2-centymetrowej odległości ramion popierających od rąk użytkownika, a także o tym, żeby linia wysokości barków wyznaczona dłonią znajdowała się w strefie znacznika pozycyjnego. Pracę z rękami ułatwiają także dwa wymienne zagłówki o wysokości 16 i 30 mm. Pierwszy sprawdza się w pracach wykonywanych ponad głową, a drugi – przy ścianach. Wszystkie tekstylne elementy egzoszkieletu ExoActive można zdemontować oraz prać i m.in. dzięki temu utrzymywać je w czystości. Jest to ważna zaleta urządzenia, gdyż jest on przeznaczony do prac, podczas których łatwo dochodzi do zabrudzenia ubrań, narzędzi czy wyposażenia technicznego.

Korzyści ze stosowania egzoszkieletu ExoActive EXO 18

Jak już wspomniano, egzoszkielet ExoActive EXO 18 przeznaczony jest do prac, w trakcie wykonywania których ręce są uniesione. Dzięki stabilnemu podpieraniu rąk znacznie redukuje wysiłek fizyczny podczas montażu suchej zabudowy, malowania, tapetowania, szlifowania ścian oraz sufitów itd. Tym samym daje profesjonalistom możliwość zwiększenia wydajności pracy, jej jakości oraz dokładności. Jest szczególnie przydatny podczas długotrwałych prac, które są bardzo męczące dla profesjonalnych wykonawców i przeciążają ich układ kostno-szkieletowy. Egzoszkielet ExoActive EXO 18, zmniejszając o 30% wysiłek, jednocześnie odciąża bark, szyję oraz stawy rąk i zmniejsza ryzyko doznania ich trwałych urazów, które w skrajnych wypadkach uniemożliwiają pracę zawodową.
Ważną zaletą egzoszkieletu Festool ExoActive EXO 18 jest możliwość jego indywidualnej konfiguracji i optymalnego dostosowania zarówno do sylwetki oraz wzrostu użytkownika, jak też specyfiki wykonywanych prac. Prezentowany egzoszkielet Festool ExoActive EXO 18 wraz z niezbędnym wyposażeniem dostarczany jest w stabilnym opakowaniu, które ma powierzchnię do jego odkładania i regulacji.
Naszym zdaniem, jest rewolucyjnym urządzeniem doskonale zintegrowanym z człowiekiem, które nie tylko zostanie docenione przez profesjonalnych wykonawców zajmujących się wykańczaniem wnętrz, ale także przez monterów wyposażenia technicznego budynków (elektryków, monterów klimatyzacji i rekuperacji, centralnego ogrzewania itd.), którzy często pracują z rękami uniesionymi ponad głową przy podwieszaniu instalacji, rur itp.

Egzoszkielet Festool ExoActive EXO 18 – podstawowe dane techniczne

Napięcie akumulatora 18 V
Maks. siła wsparcia na każde ramię 50 N
TechnologiaBluetooth®
Pojemność akumulatora4 Ah
Czas pracy 4,0 Ah1,5-5 h
Masa bez wyposażenia7 kg
Masa transportowa z akcesoriami13,30 kg

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments