EFEKTYWNE CIĘCIE PANELI ALUMINIOWYCH PIŁAMI TARCZOWYMI

Do przecinania profili aluminiowych możemy użyć wielu różnych narzędzi: od brzeszczotów stosowanych w wyrzynarkach lub piłach szablastych po korundowe tarcze do cięcia. Naszym zdaniem, narzędziem, które także doskonale nadaje się do tego typu obróbki, jest piła tarczowa napędzana pilarką ukosową lub zagłębiarką.

Dlaczego w wypadku cięcia profili aluminiowych preferujemy pilarki ukosową lub zagłębiarkę wyposażone w specjalną piłę do cięcia aluminium posiadającą zęby z węglików spiekanych? Jak wiadomo, profili aluminiowych nie tnie się wzdłuż, lecz w poprzek. Inaczej mówiąc, przycina się je dokładnie na określony wymiar. Często zdarza się, że cięcie musimy wykonać precyzyjnie pod pewnym kątem, a do tego typu operacji

najlepiej nadaje się pilarka ukosowa. Cięcie prostopadłe możemy też wykonać z powodzeniem zagłębiarką z prowadzeniem szynowym. Ważnym argumentem na rzecz jej użycia tego typu pilarek jest wykonywanie przez nie czystych cięć, podczas których nie dochodzi do powstawania iskier i zapylenia warsztatu.

Aby zilustrować powyższe tezy, ma użytek tego artykułu wykonaliśmy kilka cięć profili aluminiowych. Użyliśmy do tego ogólnie dostępnych na naszym rynku pił do aluminium. Narzędzia te mają zęby z węglików spiekanych o ujemnym kącie natarcia (-5°). Są one ułożone naprzemiennie: ząb trapezowy, a po nim ząb płaski, następnie ząb trapezowy, potem znów płaski itd. Ząb trapezowy służy do nacinania materiału, a ząb płaski – do wygładzania ciętych krawędzi. Wykorzystane przez nas piły miały średnicę 160 mm i po 48 oraz 56 zębów. Zastosowaliśmy je w ukośnicy wyposażonej w silnik 1800 W i mającej obroty bez obciążenia 3800 min-1, a więc w maszynie zapewniającej prawidłową prędkość i dużą siłę cięcia, jak też zagłębiarce Festool TS 55 REBQ (moc – 1050 W, obroty – 2000-5200 min-1). Cięliśmy nimi panele aluminiowe o różnych wymiarach i kształtach. Rezultaty uzyskane były zgodne z naszymi oczekiwaniami: cięcie było wykonywane szybko i precyzyjnie, a otrzymane w wyniku jego krawędzie profili aluminiowych są gładkie i bez zadziorów.

Uzyskany jakościowy wynik cięcia panelu aluminiowego tarczami z zębami węglikowymi

W Polsce jeszcze przez wielu fachowców piły tarczowe uważane są za narzędzia przeznaczone do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Okazuje się więc, że z powodzeniem możemy ich użyć do obróbki innych materiałów, np. aluminium, do czego zachęcamy wszystkich użytkowników pilarek ukosowych wPolsce.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments