DYSKI TARNIKOWE YATO
YATO wprowadza do swojej oferty dyski tarnikowe przewidziane do współpracy z klasycznymi szlifierkami kątowymi. Kilka rodzajów dysków do różnych zastosowań stanowi ciekawą ofertę.
Tarnik to narzędzie używane w stolarstwie i ślusarstwie. Ma grube nacięcia o trójkątnym kształcie. Używamy go do zgrubnej obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, miękkich metali, skóry, rogów zwierzęcych, gumy itp. miękkich materiałów. Obróbka ręczna jest dość żmudna i czasochłonna, więc w celu jej przyspieszenia producenci wyposażenia przeznaczonego do elektronarzędzi starają się „umaszynowić” klasyczne metody obróbki.
Propozycją rynkową YATO w tym zakresie są narzędzia nazwane katalogowo jako „dyski tarnikowe”. Niemniej konstrukcja i zastosowanie niektórych z nich jest szersze
YT-59177. Są wykonane ze stali o podwyższonej wytrzymałości poddanej specjalistycznym procesom hartowania. Do klasycznej zgrubnej obróbki ubytkowej, czyli zdzierania i szlifowania, przeznaczone są: tarnik skośny i wypukły. Oferowane są modele o średnicach zewnętrznych 115 mm i 125 mm z atestem maksymalnej prędkości obrotowej do 13.000 obr./min. Wewnętrzny otwór mocowania o średnicy 22,2 mm pozwala na zastosowanie tych dysków w klasycznych szlifierkach kątowych. Geometria ostrzy tarnikowych jest zróżnicowana w zależności od przewidywanej fazy obróbki: grubsze do zdzierania, drobniejsze do wyrównywania powierzchni. Podczas pracy narzędzia te wytwarzają zdecydowanie więcej wiórów niż pyłu. Dlatego też mogą być dobrą alternatywą względem materiałów ściernych.
Wszystkie rodzaje tarników mają kształty i rozmieszczenie ząbków chroniące przed przegrzewaniem w obrabianym materiale. Ze względu na specyficzne właściwości obrabianych materiałów, takie jak uplastycznianie się pod wpływem temperatury, zalecamy stosowanie w takich przypadkach szlifierek kątowych z regulacją obrotów. Dzięki swoim właściwościom dyski tarnikowe oprócz typowych zastosowań mogą być wykorzystywane w pracach renowacyjnych i montażowych wykonywanych w płytach gipsowo-kartonowych lub bloczkach z betonu komórkowego. Można je również wykorzystać do fazowania gumy podczas łączenia taśm w taśmociągach transportowych.
Innym rodzajem oferowanych przez YATO dysków są piły tarnikowe. Ich konstrukcja na pierwszy rzut oka przypomina kształtem tarcze pilarskie, jednak przyglądając się dokładniej na płaszczyźnie bocznej zębów, zauważymy typowe ząbki tarnikowe. Ząbki te podczas pracy np. w drewnie wykonują „rozszlifowanie” rzazu i w ten sposób pozwalają na większą niż w przypadku normalnej tarczy pilarskiej swobodę prowadzenia narzędzia. Dzięki takiej konstrukcji możemy ciąć i nacinać drewno, materiały drewnopochodne, gumę itp. nie tylko prostoliniowo, ale również po łuku. Z zastrzeżeniem, że jest to łuk o dużym promieniu. Piły tarnikowe w ofercie YATO są dostępne w asortymencie średnic zewnętrznych: 115 mm, 125 mm oraz 230 mm. W przypadku największej średnicy zaleca się stosowanie jako napędu szlifierki kątowej z płynnym rozruchem.
Trzecią grupą narzędzi dyskowych są tarniki z piłą. YATO oferuje tarnik z piłą i tarnik wypukły z piłą (mocowanie tak jak w tarczy wypukłej, czyli „odsadzone”) dostępne ze średnicami zewnętrznymi 115 i 125 mm. Konstrukcja tych narzędzi jest połączeniem dysku tarnikowego i piły tarnikowej. Zastosowania też są bardzo uniwersalne. Tarniki z piłą możemy stosować do cięcia, nacinania, bruzdowania, wręgowania, a jednocześnie ta sama tarcza może służyć do szlifowania płaszczyzną.
Czwartą grupę dysków tarnikowych w ofercie YATO stanowią frez tarnikowy i frez tarnikowy uniwersalny. Pierwszy z nich ma szerokość roboczą 21 mm i występuje w dwóch wersjach średnicy zewnętrznej: 90 mm i 118 mm. Ząbki tarnika umieszczone są na pobocznicy frezu i dzięki temu możemy nim wykonywać bruzdy, wręgi, dopasowywanie elementów itp. Frez tarnikowy uniwersalny ma podobną budowę, lecz ma ząbki, którymi możemy szlifować również na płaszczyźnie. Czyni to z niego narzędzie faktycznie uniwersalne do frezowania, bruzdowania, wręgowania, dopasowywania elementów, wstępnej obróbki ubytkowej podczas wykonywania rzeźb w drewnie itp. Dysk ten z łatwością zgrubnie obrabia również lekkie materiały budowlane, takie jak gips, gazobeton, płyta OSB. Potencjalnym użytkownikom przypominamy o warunkach bezpiecznego użytkowania narzędzi skrawających. Podczas prac należy używać rękawic i okularów ochronnych. Używane do napędu szlifierki muszą posiadać osłony dysków. Przystępując do pracy, należy rozważyć zastosowanie szlifierki z płynnym rozruchem i ewentualnie regulacją obrotów (w celu ich zredukowania). Pamiętajmy również o tym, aby używane narzędzia robocze były ostre i czyste, gdyż zanieczyszczenia na dysku mogą powodować niewyważenie, a co za tym idzie, utratę kontroli nad maszyną. Naszym zdaniem oferta dysków tarnikowych YATO jest godna polecenia jako uzupełnienie narzędzi do obróbki zgrubnej znacząco skracających czas wykonaniaprac.