Dwutarczówka, czyli pilarka na sterydach

Pilarka tarczowa jest jednym z podstawowych narzędzi dla instalatorów i stolarzy. A gdyby połączyć zalety pilarki tarczowej i zagłębiarki, jednocześnie zapewniając doskonałą jakość cięcia i uniwersalność? Pilarka dwutarczowa ma taką charakterystykę i jednocześnie umożliwia cięcie wielu materiałów bez konieczności wymiany tarczy. Niedawno jeszcze marzono o cięciu materiału „na dotyk”, bez zbędnej walki  z narzędziem. Pilarka dwutarczowa spełnia to marzenie.

 

 

Pilarka dwutarczowa składa się z dwóch przeciwbieżnych tarcz tnących. Dzięki tego typu urządzeniu nie występuje tzw. efekt odrzutu od ciętego materiału.

Z powodu symetrycznej pracy siły wywołane przez obie tarcze niwelują się, co pozwala na bardzo precyzyjne cięcie. Jest to szczególnie korzystne przy zagłębianiu tarczy w materiał. Ponadto pilarka dwutarczowa może ciąć zarówno w przód, jak i w tył.
Jedną z największych zalet takiej pilarki jest bezpieczeństwo i precyzja cięcia. Pierwsza pilarka dwutarczowa została stworzona przez Franka Sciammę, francuskiego strażaka, który chciał pracować urządzeniem pozwalającym na bezpieczne i precyzyjne cięcie różnych materiałów. Jego wynalazek był owocem wypadku, w którym jego przyjaciel stracił oko w czasie rozcinania rozbitego samochodu przy użyciu tradycyjnej pilarki tarczowej. W akcjach ratowniczych precyzja i bezpieczeństwo cięcia jest najwyższym priorytetem, a odrzut występujący podczas tej operacji naraża bezpieczeństwo i zdrowie zarówno ofiar wypadku, jak też ich ratowników.
Zęby widiowe ze względu na swoją trwałość i charakterystykę pracy przeciwbieżnej pozwalają na cięcie wielu materiałów. Drewno, płyta OSB czy MDF, sklejka, PVC, plexi, metale kolorowe, stal i płyta gipsowo-kartonowa – wszystko to przy użyciu jednego kompletu tarcz. Możliwe jest nawet przecięcie skorupki jajka bez jej zmiażdżenia. Dzięki przeciwbieżnym tarczom tnącym krawędź cięcia jest gładka i niepostrzępiona. Taka uniwersalność oszczędza czas, który inaczej musielibyśmy poświęcić na wymianę tarcz tnących.
W przypadku pracy przeciwbieżnej precyzja wykonania tarczy jest znacznie ważniejsza, niż w konwencjonalnych rozwiązaniach. Nieprecyzyjnie wykonane zęby mogą prowadzić do zblokowania tarcz i uszkodzenia urządzenia. Jednocześnie zęby powinny być umieszczone bardzo blisko, aby zapewnić wydajne cięcie i nie pozwalać urobkowi na dostanie się pomiędzy tarcze. Ponadto w przypadku niektórych materiałów (metale kolorowe) ważne jest smarowanie tarcz. Większość pilarek dwutarczowych jest wyposażonych w podajnik smaru w sztyfcie. Pilarka dwutarczowa Power Up 79255 zawiera w komplecie 10 sztyftów, co pozwala na rozpoczęcie pracy urządzeniem w dowolnym materiale.
Popularnym stwierdzeniem jest, że „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Na pewno pilarka dwutarczowa nie zapewni takiej wydajności cięcia jak pilarka tarczowa ani precyzji profesjonalnej zagłębiarki. Pozwala jednak na cięcia, których nie można wykonać żadnym innym narzędziem, np. drewna z grubymi prętami metalowymi lub śrubami, jak i wszelkich innych materiałów kompozytowych lub zbrojonych. Pozwala także na szybkie wycinanie otworów w przypadku, kiedy precyzja zagłębiarki zamocowanej na szynie jest zbędna, a cięcie można przeprowadzić „z ręki”. Ponadto pilarka dwutarczowa jest idealnym rozwiązaniem wtedy, gdy nie ma miejsca na zamocowanie szyny tradycyjnej zagłębiarki na ciętym materiale.
Dzięki swojej uniwersalności pilarka dwutarczowa jest idealnym uniwersalnym narzędziem tnącym do przydomowego warsztatu. Pozwala na wykonanie wielu prac jednym narzędziem, oszczędza czas, a brak odrzutu znacznie ułatwia jej obsługę.

 

Dane techncizne pilarki dwutarczowej Power Up 79255

Napięcie zasilania

230 V/50 Hz

Moc znamionowa

900 V

Klasa izolacji

II

Obroty znamionowe

4200/min

Głębokość cięcia max

30 mm

Grubość rzazu

3,2 mm

Piły tarczowe (wewnętrzna/zewnętrzna)

125/125 mm

Średnica zewnętrzna pił

28/15,88 mm

Grubość zębów

1,6/1,6 mm

Liczba zębów

32/32

Masa

3,2 kg

Produkty dostępne w sklepie internetowym toya24.pl

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments