DUŻE SZLIFIERKI KĄTOWE (część IV a). Podstawowe zasady prawidłowej eksploatacji

Wielu użytkowników dużych szlifierek kątowych zapomina o istotnej roli, jaką mają w pracy tych maszyn tzw. narzędzia robocze. W przypadku dużych szlifierek kątowych to są ściernice tarczowe, listkowe, tarcze diamentowe itd.

 

Od nich w bardzo dużym stopniu zależy wydajność i jakość pracy. Pamiętajmy, że szlifierka i stosowane w niej narzędzie robocze to jedna funkcjonalna całość. Zatem jakość maszyny i stosowanych narzędzi roboczych determinuje de facto zdolność tej całości do szlifowania lub cięcia oraz wydajność tych operacji. Stąd podstawową regułą prawidłowej eksploatacji dużych szlifierek kątowych, zresztą nie tylko, jest stosowanie najwyższej jakości osprzętu i prawidłowy jego dobór.
Jeśli chodzi o korundowe ściernice

tarczowe, dobór ich nie jest trudny. Głównym kryterium jest wydajność, jakość cięcia i szlifowania jest tu mniej ważna. Wybierając je, należy kierować się zasadą ogólną mówiącą, że ściernice twarde stosuje się do bardziej miękkich materiałów, a miękkie do twardych, zaś te o większych ziarnach – do zdzierania, a o mniejszych – do szlifowania średnio dokładnego. Narzędzia te mają dość dokładne oznaczenia podające ich przeznaczenie.

Sparky_MBA2600PAHD-4

Dlatego, dobierając je, najlepiej kierować się podanymi na etykietach informacjami. Znacznie ułatwia to i upraszcza czynność wyboru, a jeśli mamy jakieś wątpliwości co do zastosowań profesjonalnych, zwróćmy się z zapytaniem do kompetentnego sprzedawcy lub doradcy technicznego producenta.

 

pins, współpraca: Dariusz Świnarski
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar