DUŻE SZLIFIERKI KĄTOWE (część III). Charakterystyka techniczna

Duże szlifierki kątowe mają następujące główne parametry techniczne: moc nominalną(W), moc użyteczną (W), prędkość obrotową na biegu luzem (min-1), gwint wrzeciona, średnicę mocowanych ściernic tarczowych (mm) ciężar urządzenia (kg).

 

Parametr mocy nominalnej, tak jak w przypadku innych elektronarzędzi, producenci podają w watach. Informuje on nas o zużyciu energii elektrycznej przez dużą szlifierkę kątową. Obecnie maszyny te mają moce nominalne o wartości od ok. 1300 do 2600 watów. Natomiast moc użyteczna, czyli średnia moc wykorzystywana do pracy, stanowi ok. 50–60% mocy nominalnej elektronarzędzia. Moc narzędzia determinuje jego możliwości robocze, wydajność pracy, jak i obciążalność. Dlatego do operacji wymagających większej wydajności i siły

stosuje się maszyny mocniejsze, bardziej obciążalne.

Makita_GA9050R_01

Wartość prędkości obrotowej szlifierek kątowych podawana jest na biegu luzem i wynosi maksymalnie 8500 min-1 dla maszyn pracujących tarczami o średnicy 180 mm i 6600 min-1 dla współpracujących ze ściernicami o średnicy 230 mm. Jak widać, prędkość obrotowa szlifierek uzależniona jest od średnicy ściernic w nich stosowanych, co jest związane z zapewnieniem tym narzędziom optymalnej prędkości skrawania. Dlatego bardzo istotnym parametrem omawianych elektronarzędzi jest średnica zewnętrzna tarcz do cięcia i szlifowania. W dużych szlifierkach stosuje się jedynie ściernice tarczowe o średnicy 180 i 230 mm, przy czym w maszynach na tarcze 180 mm nie wolno stosować narzędzi 230 mm, bo to jest niebezpieczne dla operatorów. Zastosowanie większych tarcz wprawdzie uniemożliwia osłona, ale tzw. polscy fachowcy „lubią robić cuda” i demontują je z maszyn. Stanowczo odradzamy takie praktyki, bo ich finał może być tragiczny.

Kress_2500WSB230_01

Natomiast użycie tarcz 180 mm w maszynach na tarcze 230 mm jest nieefektywne z punktu widzenia optymalnych parametrów skrawania i efektywności obróbki.
Ważnym parametrem jest ciężar maszyn, bowiem stanowi jeden z czynników określających ergonomiczność urządzenia. Jednakże w szlifierkach dużych mały ciężar nie jest zaletą. Maszyny te muszą same stawiać pewien opór dla wytwarzanego przez siebie momentu obrotowego, a także wywierać swoją masą odpowiedni nacisk podczas szlifowania czy cięcia. Stąd szlifierki przeznaczone do szybkiego szlifowania zgrubnego powinny mieć większy ciężar, bowiem wtedy łatwiej wykonywać taką operację. Użytkownik nie musi ich dociskać do obrabianego materiału, lecz tylko trzymać i wykonywać odpowiednie ruchy w kierunku od siebie. Duże szlifierki kątowe ważą od ok. 3,7 do 6 kg.

pins, współpraca: Dariusz Świnarski
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar