DUŻE SZLIFIERKI KĄTOWE (część II c). Konstrukcja

Włącznik dużych szlifierek ma podwójną blokadę. Uniemożliwia ona przypadkowe włączenie maszyny, np. podczas jej chwycenia, a także blokuje pozycję włączenia, np. w przypadku długotrwałej pracy stacjonarnej, tj. w specjalnym stojaku. Taka konstrukcja zapewnia bezpieczną obsługę tych elektronarzędzi.

W dużych szlifierkach stosuje się wiele wspomagających układów elektronicznych: Constant-Electronic, antyprzeciążeniowy i ograniczający prąd rozruchu oraz blokujący samoczynny rozruch po przerwie w dostawie zasilania. W maszynach przeznaczonych do cięższych prac wykorzystuje się elektroniczny układ stabilizujący parametry pracy pod zmiennym obciążeniem, tzw. Constant-Electronic. Jego zadanie polega na utrzymywaniu stałych obrotów silnika pod zmieniającym się obciążeniem urządzenia na poziomie prędkości obrotowej na biegu luzem (o ok.

5–8% od niej mniejszych). Oprócz tego układu mamy też elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem. System ten wykorzystuje sensor kontrolujący temperaturę uzwojeń i wyłącza elektronarzędzie w wypadku przekroczenia zaprogramowanej uprzednio maksymalnej jej wartości. Tzw. soft start, czyli układ ograniczający prądu rozruchu, też jest stosowany w dużych szlifierkach kątowych. Jego działanie polega na ograniczeniu wartości prądu rozruchowego (przeważnie do 16 A) i ochronie silnika elektronarzędzia przed spaleniem oraz sieci elektrycznej przed nadmiernym przeciążeniem.

Makita_GA9050R_02

Jest on bardzo ważnym układem, ponieważ w dużych szlifierkach stosuje się silniki dużej mocy od 1800 do 2600 watów. Jednostki te mają tę właściwość, że w czasie rozruchu pobierają bardzo duży prąd, co jest szkodliwe zarówno dla uzwojeń silnika, bo powoduje szybki wzrost ich temperatury przy stosunkowo małych obrotach oraz niewielkim chłodzeniu, jak i dla instalacji elektrycznej doprowadzającej energię do maszyny. Często prąd ten jest przyczyną zadziałania bezpieczników. Stąd tzw. soft start jest bardzo pożytecznym układem coraz częściej stosowanym w szlifierkach kątowych.

Sparky_MBA2600PAHD-4

Coraz częściej wyposaża się też duże szlifierki w elektroniczną blokadę samoczynnego rozruchu po przerwie w dostawie zasilania. Jest to jeden z elementów konstrukcyjnych wymaganych przez normy bezpieczeństwa.

pins, współpraca: Dariusz Świnarski
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar