DUŻE SZLIFIERKI KĄTOWE (część I). Pola zastosowań
Szlifierki kątowe to elektronarzędzia przeznaczone głównie do obróbki metali i materiałów budowlanych. Należą obecnie do popularnych elektronarzędzi używanych głównie przez profesjonalistów i przemysł.
Przypomnijmy, produkuje się obecnie dwa podstawowe rodzaje szlifierek kątowych: małe i duże. Kryterium tego podziału stanowi średnica tarczy do szlifowania lub cięcia. Do małych szlifierek zalicza się tego typu elektronarzędzia, w których używa się tarcz o średnicy 100, 115, 125 lub 150 mm, a do dużych – o średnicy 180 i 230 mm. Maszyny te, ze względu na trzy podstawowe grupy ich użytkowników, dzieli się na: profesjonalne przemysłowe (do bardzo ciężkich prac, tzw. haevy duty), profesjonalne rzemieślnicze (prace
warsztatowe i remontowe) oraz amatorskie (dla majsterkowiczów i gospodarstw domowych). Szlifierki klasy profesjonalnej odznaczają się dużą odpornością na przeciążenia i zdolnością do wykonywania ciężkich prac szlifierskich. W artykule zajmiemy się tylko dużymi szlifierkami kątowymi klasy profesjonalnej.Maszyny te mają bardzo szerokie pole zastosowań. Dlatego poniżej podajemy tylko najbardziej typowe operacje wykonywane nimi. Zalicza się do nich:
- usuwanie rdzy i farb z dużych powierzchni metalowych korundowymi tarczami szlifierskimi,
- czyszczenie odlewów korundowymi tarczami szlifierskimi,
- cięcie profili, rur, prętów, grubych blach metalowych korundowymi tarczami szlifierskimi,
- czyszczenie powierzchni metalowych z korozji lub farb za pomocą ściernic listkowych,
- czyszczenie odlewów za pomocą ściernic listkowych,
- wygładzanie spoin za pomocą ściernic listkowych,
- usuwanie gratu za pomocą ściernic listkowych,
- szlifowanie krawędzi za pomocą ściernic listkowych,
- przygotowanie powierzchni pod lakierowanie za pomocą ściernic listkowych lub fibrowych,
- wyrównywanie nierówności czy spoin za pomocą ściernic listkowych lub fibrowych,
- szlifowanie średnio dokładne za pomocą ściernic listkowych lub fibrowych,
- cięcie na sucho tarczami diamentowymi gazobetonu, różnych rodzajów betonu,
- kostki brukowej, materiałów ogniotrwałych, cegieł, kamienia, granitu, piaskowca,
- lastryka, płytek ceramicznych, kafli, dachówek itp.,
- szlifowanie betonu i kamienia za pomocą diamentowych ściernic garnkowych.
Powyższa lista typowych operacji wykonywanych dużymi szlifierkami kątowymi oczywiście nie jest pełna. Jednakże na tej podstawie już można zorientować się, że są one elektronarzędziami przeznaczonymi do zgrubnej i średnio dokładnej obróbki szlifierskiej metali, a także do cięcia oraz szlifowania materiałów budowlanych: betonu, kamienia, ceramiki, cegły itd. W szlifierkach kątowych używa się głównie korundowych ściernic tarczowych do cięcia i szlifowania, ściernic listkowych, tarcz diamentowych do cięcia i szlifowania, a także ściernych krążków fibrowych (jedynie przy wykorzystaniu specjalnych elastycznych talerzy szlifierskich). Produkuje się także specjalne ściernice, np. tarcze garnkowe z nasypem z węglików spiekanych, które mogą być zastosowane nawet do obróbki drewna, co rozszerza zastosowanie dużych szlifierek kątowych poza typowy dla nich zakres operacji.
Omawiane maszyny wykorzystuje się w wielu dziedzinach gospodarki. Pracują nimi zakłady zajmujące się obróbką metali, produkcją, remontami i serwisowaniem maszyn, statków, pojazdów kolejowych, kontenerów, wytwarzaniem i montażem konstrukcji stalowych (od mostów po hale), ogrodzeń, bram, a także firmy budowlane stawiające nowe obiekty oraz przeprowadzające remonty, instalatorskie, kamieniarskie itp.