Duża moc, trzy noże i niewielkie gabaryty. Test struga elektrycznego YATO YT-82140

Strug elektryczny o niewielkiej masie i optymalnej prędkości obrotowej głowicy to elektronarzędzie do dokładnej obróbki niewielkich elementów drewnianych stosowanych podczas wykańczania wnętrz.
W pracach wykończeniowych czy stolarskich często potrzebujemy kompaktowego struga, łatwego w operowaniu, którym dotrzemy w miejsca ograniczone przestrzennie czy obrobimy niewielkie elementy. Takim właśnie strugiem elektrycznym jest YATO YT-82140. Zastosowano w nim silnik o mocy 1050 W i przekładnię paskową. Głowica urządzenia obraca się z maksymalną prędkością 16.000 obr./min. Można nim strugać wiórem do 3 mm, czyli na głębokość nie większą niż 3 mm. Głębokość strugania ustawia się za pomocą pokrętła z podziałką ze skokiem

0,1 mm.


W testowanym elektronarzędziu zastosowano głowicę skrawającą z trzema nożami 2-ostrzowymi. Trzy ostrza niewątpliwie zwiększają efektywność pracy, jednakże mogą być źródłem problemów z wymianą noży. Aby ją ułatwić, YATO zastosowało fabrycznie kalibrowane uchwyty z liniową krawędzią prowadzącą, którą wsuwa się w rowek wykonany w korpusie noży (pomiędzy ich ostrzami). To proste rozwiązanie umożliwia zawsze prawidłowy montaż nowych noży, w którego wyniku wystają one nad powierzchnię głowicy na dokładnie tę samą wysokość. Jednakowa wysokość noży, jak wiadomo, jest warunkiem uzyskania podczas strugania powierzchni o wysokiej równości i gładkości, bez zadziorów czy wyrwań.

Stopa struga YATO YT-82140 ma klasyczną konstrukcję i składa się z dwóch aluminiowych płaszczyzn: ruchomej i stałej. Podczas regulacji głębokości strugania przednią płaszczyznę opuszcza się lub podnosi i w ten sposób zmienia się zagłębienie ostrzy w obrabianym materiale. Wykonano w niej trzy wzdłużnie biegnące rowki o różnej głębokości, które służą do tzw. fazowania (czyli prowadzenia maszyny po krawędzi elementu). W tylnej stałej płaszczyźnie stopy zastosowano z kolei stopkę parkującą, która pozwala odłożyć maszynę bez ryzyka uszkodzenia elementu obrabianego. Stopa i głowica strugająca mają szerokość 82 mm i tyle właśnie wynosi maksymalna szerokość strugania testowanego struga YATO. Warto tu wspomnieć, że do urządzenia można zamocować, będące w wyposażeniu standardowym, prowadnice równoległe, które ułatwiają liniowe struganie mniejszych elementów.


YATO YT-82140 zostało wykonane z wysokiej jakości materiałów. Uchwyt główny pokryto antypoślizgową okładziną, a plastiki są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Włącznik główny zintegrowany jest z dodatkowym przyciskiem bezpieczeństwa, który zapobiega przypadkowemu uruchomieniu elektronarzędzia. Konstruktorzy struga zastosowali w nim także króciec do przyłączenia odkurzacza przemysłowego. Można go umieszczać albo z prawej, albo z lewej strony obudowy urządzenia, co pozwala go przystosować do wymagań danej operacji.

Testy praktyczne struga YATO YT-82140 wykonaliśmy na sosnowej belce i desce, gdyż drewno tego gatunku to często obrabiany materiał tego typu elektronarzędziami. Okazało się, że sprzęt z suchym drewnem sosnowym radzi sobie bez problemu nawet przy 3-milimetrowej głębokości strugania. Dzięki dużej mocy silnika i głowicy 3-ostrzowej nie musieliśmy wykonywać operacji strugania płaszczyzny belki sosnowej w kilku przejściach, mogliśmy wykorzystać maksymalną wielkość wióra i uzyskać pożądany efekt. Z fazowaniem krawędzi deski sosnowej też nie mieliśmy żadnego problemu. Operację tę ułatwiała duża moc maszyny i odpowiednio wyprofilowane rowki prowadzące w stopie, dzięki którym przeprowadziliśmy ją równo i stabilnie oraz dokładnie. Sprzęt, w naszej ocenie, zapewnia doskonale gładką powierzchnię drewnianą, bez żadnych zadziorów czy odprysków.

Dane techniczne struga elektrycznego YATO YT-82140

Moc nominalna1050 W
Obroty16.000/min
Głębokość strugania i szlifowania0-3 mm
Szerokość strugania82 mm
Waga3,8kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments