Dremel inspiruje

„Dremel inspiruje ludzi” – pod takim hasłem 14 marca br. odbyły się warsztaty prasowe zorganizowane przez markę Dremel. Tego dnia w klubokawiarni Resort w Warszawie dyskutowano o trendzie „zrób to sam”, zgodnie z którym majsterkować nie tylko każdy może, ale i powinien to robić. Przekonywali do tego m.in. dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Anna Nowak-Ibisz znana jako Pani Gadżet. Spotkanie było też okazją do zaprezentowania dwóch najnowszych narzędzi– DSM20 i Dremel 3000. Warsztaty praktyczne, podczas których powstały niezwykłe lampy, poprowadził Michał Bojara. W klubokawiarni Resort nie mogło też zabraknąć Pana Gadżeta, czyli Zbigniewa Urbańskiego, który

był moderatorem całego wydarzenia.

 

Do It Yourself (w skrócie DIY) to moda, która opanowała kraje zachodu po obu stronach Atlantyku – od Nowego Jorku po Londyn. Na naszym rodzimym rynku DIY kojarzy się z legendą telewizji Adamem Słodowym, który co tydzień w programie „Zrób to sam” pokazywał, jak przy pomocy narzędzi zbudować zabawki czy proste urządzenia domowego użytku. Nazwa programu dziś jest hasłem nowego trendu, który pomału można zaobserwować również w Polsce. Dlaczego warto majsterkować? Robienie rzeczy samemu może sprawić nie tylko ogromną radość, ale przede wszystkim daje możliwość poszerzania horyzontów, a co najważniejsze – poznania samego siebie i pokonania własnych ograniczeń. – Większość naszej pracy, życia i czasu niezmiennie nam umyka. Fizycznie nie jesteśmy w stanie chwycić w dłonie wysłanych maili, wykonanych telefonów, napisanych na klawiaturze komputera tekstów, stworzonych tabelek czy mozolnie opracowanych zestawień i prezentacji. A potrzebujemy pewnej stałości, fizyczności, trzeciego wymiaru. Dlatego taką radość sprawia nam zrobienie czegoś, naprawienie, przykręcenie, sklejenie, naklejenie czy wywiercenie. Po zrobieniu tych prostych czynności mamy poczucie dumy z samych siebie – tłumaczy dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Wbrew powszechnym opiniom majsterkowanie nie ma płci. Najlepszym tego dowodem są współczesne gwiazdy telewizji, które wzięły udział w warsztatach prasowych marki Dremel – Pan i Pani Gadżet, czyli Zbigniew Urbański i Anna Nowak-Ibisz. Motywacje do majsterkowania u kobiet i mężczyzn są jednak nieco inne. U mężczyzn dominuje chęć wykazania się lub poszerzenia swoich umiejętności. Dla kobiet ważniejsze są względy praktyczne. Nie chodzi jednak tylko o zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. – Kobiety majsterkują z powodów życiowych. Umiejętność majsterkowania jest nie do przecenienia, kiedy np. wyjedziemy z dzieckiem na wakacje, a ono poprosi nas o zrobienie łódki z kory drewna czy łuku Indianina – opowiada Anna Nowak-Ibisz. – Co ciekawe, w przypadku mężczyzn, którzy coraz częściej zapadają na choroby cywilizacyjne, szczególnie związane z układem krążenia, majsterkowanie może wydłużać życie. Jak pokazują badania, podczas drobnych prac remontowych ciśnienie krwi i tętno spada, dzięki czemu uspokajamy się dodaje dr Tomasz Sobierajski.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta majsterkowania – budowanie więzi rodzinnych. Jak podkreślają socjologowie rodziny, wspólne działanie i dążenie do wyznaczonego celu tworzy więź między nami i innymi ludźmi. Natomiast majsterkowanie z dziećmi uczy je zasad pracy w grupie, kształtuje wyobraźnię i rozwija zdolności manualne. – Może zatem zamiast wypadu do kina, przykręćmy z dziećmi półki w ich pokojach lub zbudujmy wspólnie karmik dla ptaków. Będą pracować nie tylko nasze ręce, ale i mózg. A przede wszystkim dowiemy się więcej o sobie.– zachęca dr Tomasz Sobierajski.

 

Marka Dremel dobrze rozumie te postulaty. Dlatego też pod hasłem „Dremel inspiruje ludzi” przygotowała cykl akcji dla mniej i bardziej wprawionych majsterkowiczów. Już w maju br. ruszy pierwsza z nich. „Zmajstruj z nami… swój wymarzony projekt” to program wypożyczania narzędzi. Na portalu www.pomyslodajnia.pl każdy będzie mógł zgłosić swój pomysł na projekt do samodzielnego wykonania. Co miesiąc jury wybierze najciekawszy pomysł, do którego zrealizowania

marka Dremel użyczy wybranego kompletu narzędzi. Program będzie skierowany głównie do podmiotów prowadzących warsztaty o charakterze edukacyjnym, tj. szkół, domów kultury, ale również rodzin czy grup znajomych, którzy lubią majsterkować.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments