Dokładne układanie podłóg (część II)

Wielu fachowców ma problemy z dokładnym i estetycznym ułożeniem podłóg. Naszym zdaniem, powodem tego jest brak odpowiednich narzędzi.

 

 

Czynnością kończącą układanie podłogi jest montaż listew. Na prostych odcinkach ścian jest bardzo łatwa do wykonania czynność montażowa. Problem zaczyna się z połączeniem listew w rogach wypukłych lub wklęsłych. Jak wiadomo, rzadkością jest są kąty dokładnie proste (90°) pomiędzy ścianami; często kąt pomiędzy nimi jest wypukły, itp. Trudno więc te kąty dokładnie zmierzyć. Ale zamiast tego można je odwzorować (fot 1. i 2.), co jest lepszą i dokładniejszą metodą. Służy do tego

kątownik Wolfcraft. Pozwala on na odczyt kąta narożnika i automatyczne ustalenie kąta cięcia na ukośnicy. Dzięki temu możemy wykonać bardzo dokładne docięcia listew i uzyskać dużą precyzję montażu. Za pomocą kątownika Wolfcraft, jeśli nie mamy ukośnicy, możemy przenieść kąt cięcia na obrabiany materiał i wykorzystać do jego obróbki np. piłę ręczną. Ponadto przyrząd ma zintegrowane, wysuwane ograniczniki boczne dla łatwego odrysowania kąta, jak też wbudowany magnes pozwalający na pewne ustawienie ostrza pilarki lub piły oraz podziałkę do wymiarowania. W przypadku posiadania ukośnicy po odwzorowaniu kąta układamy kątownik na ukośnicy (fot. 3.), a następnie ustawiamy tak kąt cięcia na pile, żeby linia rzazu dokładnie pokrywała się z żółtym wskaźnikiem, który wyznacza tzw. kąt połówkowy, pod którym docinamy listwę. Gdy dokładnie ustawiliśmy kąt możemy przystąpić do cięcia listew, a potem do ich montażu.
1

2

3

4

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments