Dociski poziome Bessey WNS-SET-MF

Dociski poziome Bessey WNS-SET-MF to wszechstronne narzędzia przeznaczone do mocowania elementów obrabianych na perforowanych stołach wielofunkcyjnych.

Mocowanie w wielofunkcyjnych warsztatowych stołach typu MFT

Wielofunkcyjne warsztatowe stoły typu MFT (Multi Function Table) z perforowanymi blatami roboczymi zdobyły dużą popularność w wielu branżach, gdyż umożliwiają bardzo dogodne mocowanie obrabianych elementów o różnych kształtach i wymiarach za pomocą klasycznych ścisków oraz docisków poziomych. Ich obecne standardy wykonania pod względem średnicy otworów mocujących, która wynosi 20 cm, i grubości blatu (minimum 19 mm) upowszechniły stoły MFT produkcji Festool. Należy tu zauważyć, że do mocowania w stołach perforowanych wymagane są ściski o odpowiednich rozmiarach. Ich

producentem jest m.in. Bessey. Nie dziwi więc fakt, że niemiecka firma opracowała też do stołów typu MFT dociski poziome, które umożliwiają montaż elementów płaskich lub o niewielkiej grubości z wykorzystaniem ich krawędzi bocznych. Swoje dociski Bessey oznaczył symbolem „WNS-SET-MF”. Można ich używać nie tylko w mobilnych stołach Festool MFT, ale także w Sortimo WorkMo czy polskiej produkcji LeanCraft itp.

Zasada działania docisków poziomych Bessey/skład zestawu Bessey WNS-SET MF

Budowa i korzyści ze stosowania docisków poziomych Bessey WNS-SET-MF

Omawiane dociski WNS-SET-MF to faktycznie zestaw narzędzi składający się z dwóch par docisków ruchomych i stałych (tzw. imaków) oraz 4 śrub z nakrętką radełkowaną służących do mocowania ich w blacie perforowanym. Dociski ruchome mają podłużny korpus i poruszające się w nim liniowo ramię zakończone odpowiednio sprofilowanym elementem dociskowym. Do jego blokowania służy opatentowany mechanizm mimośrodowy z wygodnym w obsłudze ramieniem. Umożliwia on mocowanie z siłą 750 N. Ponieważ ramię dociskowe porusza się bezluzowo, nie dochodzi do unoszenia się elementów montowanych za pomocą docisków Bessey. W spodniej części docisk ruchomy, ma walcowy element służący do jego mocowania w otworach stołów typu MFT. W jego środku wykonano stalowe mocowanie z gwintem wewnętrznym, które umożliwia stabilizowanie docisku w stole MFT za pomocą śrub wchodzących w skład zestawu Bessey WNS-SET-MF. Wkręca się je od spodniej strony blatu perforowanego.

Jak wiadomo, do poziomego mocowania na stołach typu MFT, oprócz docisku ruchomego, potrzebne są odpowiednie elementy oporowe, czyli dociski stałe zwane także imakami. Do ich montowania w stole służy analogiczny element walcowy, taki jak ma docisk ruchomy, wyposażony w mocowanie z gwintem wewnętrznym. Ponieważ umożliwia on obracanie w otworze zarówno docisków ruchomych jak i stałych, montowanie elementów obrabianych na stole MFT może odbywać się pod różnymi kątami. Dzięki temu łatwo mocuje się też elementy okrągłe, owalne, o kształtach kombinowanych, np. okrągło-prostokątnych itp.

Korzyści, jakie daje docisk poziomy Bessey WNS-SET-MF, wynikają z tego, że mają one niewielką grubość i do mocowania, jak już wspomniano, wykorzystują nie górną powierzchnię obrabianego elementu jak ściski, lecz jego krawędzie boczne. Dzięki temu możliwe jest np. dogodne szlifowanie elementów płaskich, np. desek, blatów, drzwiczek itp., mających niewielką grubość: kantówek, listew, profili stalowych czy z tworzyw sztucznych itd. Można nimi mocować zarówno elementy o dużych gabarytach, np. drzwi czy okna, jak też posiadające kieszonkowe rozmiary.

Docisk poziomy doskonale sprawdza się też jako element oporowy przeciwdziałający niepożądanemu poruszaniu się elementów mocowanych ściskami, do którego dochodzi często podczas obróbki mechanicznej elektronarzędziami. Dlatego docisk poziomy można wykorzystywać jako dodatkowy stabilizator materiałów ciętych pilarkami tarczowymi, skręcanych wkrętami z użyciem wiertarko-wkrętarek itp. Jak łatwo zauważyć, zwiększa on zarówno dokładność pracy, jak i jej bezpieczeństwo, gdyż np. na skutek nawet niewielkiego przesunięcia ciętego materiału może dojść do niebezpiecznego dla operatora pilarki zakleszczenia tarczy tnącej.

Reasumując, dociski poziome

Bessey WNS-SET-MF mają bardzo szeroki zakres zastosowań i dają wielorakie korzyści – są więc wszechstronnymi narzędziami niezbędnymi w każdym warsztacie, który w swojej pracy wykorzystuje robocze stoły typu MFT.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments