Dobre wieści z raportu BIG Infomonitor

W 23. edycji raportu Biura Informacji Gospodarczej można znaleźć pozytywne informacje płynące z branży budowlanej. Ponieważ budownictwo to jedna z lokomotyw rynku narzędziowego w Polsce, poczułem się w obowiązku podzielić się z czytelnikami „Gazety Narzędziowej” wnioskami płynącymi z owego raportu.

BIG Infomonitor we współpracy ze Związkiem Banków Polskich od 2007 r. regularnie przeprowadza badania zjawiska zatorów płatniczych. Opracowany Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej uzyskiwany jest w trakcie wspomaganych komputerowo ankiet telefonicznych w sześciu branżach. Jedną z nich jest budownictwo, gdzie grupa respondentów stanowi 70 przedsiębiorstw, które mają przeterminowane zobowiązania.

Pierwszym najbardziej pozytywnym wynikiem przeprowadzonych ankiet jest najwyższy od 3,5 roku poziom wymienionego wskaźnika. Jak wskazują autorzy, poziom jego wzrósł znacznie już dwa okresy badawcze z rzędu, co wskazuje na utworzenie pozytywnego trendu. Firmom zadawano także pytania o ogólną sytuację gospodarczą. Wśród ogółu ankietowanych polskich przedsiębiorstw wszystkich branż 23% odczuwa pozytywne sygnały ożywienia gospodarczego, choć 71% nadal widzi stagnację.
Wskaźnik dla budownictwa wzrósł w sposób znaczny pierwszy raz od wielu miesięcy. Co prawda, żadna z badanych firm budowlanych nie orzekła zdecydowanej poprawy gospodarczej, ale 21% widzi pierwsze sygnały ożywienia. 41% wskazuje na stagnację, a 33% na spowolnienie. Niestety, skutki kryzysu prawdopodobnie długo będą odczuwalne jako problem zatorów płatniczych. Aż 80% firm wskazuje to jako poważną przeszkodę prowadzenia działalności gospodarczej. Poprawa na tym polu jest bardzo niewielka. W budownictwie aż 84% respondentów uważa to za duży problem. Gorszy wynik zgłosili tylko dostawcy usług masowych. W tym miejscu należy przypomnieć czytelnikom, że według firmy Euler-Hermes (jednej z największych firm monitorujących i windykujących należności) w roku 2012 upadłość ogłosiło ponad 270 spółek budowlanych. W bieżącym roku szacuje się podobną liczbę upadłości. Jednakże w 2013 r. upadają raczej podwykonawcy dużych bankrutów z zeszłego roku.

Na pytanie, czy problem nieterminowego regulowania należności wśród firm z Pana branży występuje często?, firmy budowlane w 63% odpowiedziały, że jest to częsty problem. Poprawa w ocenie regulowania bieżących zobowiązań przez kontrahentów wrosła w ciągu 3 miesięcy aż o 13 pkt proc. Poprawa odczuć branży budowlanej na tym polu zapewne cieszy sprzedawców narzędzi, gdyż problem płynności finansowej stopuje handel wielu z nich. Powyższe wnioski potwierdza coraz większa produkcja cementu. Jak wiadomo, nie produkuje się go na zapas. Obrazuje on dobrze aktualną sytuację budownictwa. Według komunikatu Stowarzyszenia Producentów Cementu w 2012 r. wyprodukowano o 15% mniej cementu niż w 2011 r. W lipcu 2013 r. produkcja cementu wzrosła o 2,2 proc. rok do roku. Do końca 2013 r. producenci prognozują spadek już tylko o 10% w stosunku do całego 2012 r., a w roku 2014 r. jest prawdopodobna szansa na zatrzymanie spadku i odbicie.
Branża budowlana w raporcie BIG wyróżnia się w pozytywnych planach wydatków w przypadku ożywienia gospodarczego. Badacze zapytali więc: gdyby nastąpiło ożywienie gospodarcze, to czy Pana/Pani firma podjęłaby takie działania jak: zwiększenie środków na inwestycje (79% firm jest na tak), zwiększenie zatrudnienia (64% na tak), podniesienie pensji obecnie zatrudnionym pracownikom (66% na tak). Budowlańcy o wiele bardziej sceptycznie podeszli do wydatków na reklamę (57% na nie ) i badania rozwojowe (66% na nie).
Moim zdaniem gotowość do zwiększenia wydatków na inwestycje oraz pensje pokazuje wiarę, że kryzys musi się kiedyś skończyć. Jednakże nikt nie jest skory do falstartu po tak długim wyczekiwaniu pozytywnych sygnałów rynkowych i możemy ich oczekiwać dopiero po wyraźnej poprawie. Jednakże dla branży narzędziowej widok klientów czekających w blokach startowych zapewne jest jaskółką, z której pojawienia należy się cieszyć.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments