Do zbrojeń i granitów. Test tarczy CARAT LASER CONCRETE STANDARD typu CS

Na testy do redakcyjnego warsztatu trafiła kolejna tarcza diamentowa marki CARAT należącej do koncernu Hitachi. Tym razem przyjrzeliśmy się bliżej tarczy CARAT LASER CONCRETE STANDARD typu CS o średnicy 350. Obrabialiśmy nią twarde materiały z użyciem przecinarki spalinowej Hitachi CM 75EPB.


Tarcze CARAT LASER CONCRETE STANDARD są narzędziami klasy premium. Mają konstrukcję segmentową, przy czym powierzchnia boczna ich segmentów jest ryflowana (nacinana). Takie segmenty nazywane są często turbosegmentami. Zamocowano je do stalowego korpusu, wykorzystując technologię spawania laserowego. W tarczach CARAT LASER CONCRETE STANDARD typu CS zastosowano segmenty o wysokości 10 mm wykonane w

technologii macierzowej DIATEX. Dzięki temu odległość między poszczególnymi drobinami diamentowymi jest identyczna, gdyż rozmieszczone są one regularnie w jednakowych odległościach i warstwowo. Efektem tego jest równomierne ich zużycie i wysoka ostrość tarczy przez cały okres jej eksploatacji. W segmentach testowanych tarcz zastosowano specjalnie dobrane spoiwo metalowe i wyselekcjonowane ziarna diamentowe. W efekcie dało to bardzo dobre właściwości tnące segmentów, które zostały zintensyfikowane przez zmniejszenie ich powierzchni bocznej (nacięcia turbo). Konsekwencją tego jest zminimalizowanie tarcia w strefie obróbki i efektywniejsze wykorzystanie mocy napędu. Dodatkową zaletą tych narzędzi jest zastosowanie korpusu wykonanego w technologii przekładkowej, dzięki czemu tarcza podczas pracy zachowuje się ciszej.

Tarcze diamentowe CARAT LASER CONCRETE STANDARD typu CS przeznaczone są do cięcia materiałów betonowych, w tym żelbetonu i bloczków betonowych, twardego kamienia, jak też kafli i cegły klinkierowej. Są dostępne w średnicach 115, 125, 140, 150, 180, 230, 300, 350 i 400 mm, a więc można je stosować zarówno w małych i dużych szlifierkach kątowych jak i przecinarkach spalinowych. Przystosowano je do cięcia na sucho i mokro.


Do redakcyjnego warsztatu trafiła tarcza CARAT LASER CONCRETE STANDARD typu CS o średnicy 350 mm. W czasie testów przeprowadziliśmy nią cięcie na mokro betonu B45 (profilowany krawężnikowy bloczek 12 x 25 cm, powierzchnia cięcia – 273,75 cm2), żelbetu B45 (zazbrojony przez nas trzema prętami stalowymi o średnicy 10 mm profilowany krawężnikowy bloczek 12 x 25 cm, powierzchnia cięcia – 273,75 cm2) i elementu granitowego (6 x 40 cm). Do napędu testowanej tarczy wykorzystaliśmy przecinarkę spalinową Hitachi CM 75EPB o mocy 3,9 KW (5,3 KM) i obrotach maksymalnych 9800/min. Aby ujednolicić testy, posuw wywieraliśmy masą maszyny.


Nasze wrażenia z testów były następujące: tarcza CARAT LASER CONCRETE STANDARD typu CS bardzo efektywnie penetrowała materiał betonowy (B45) i żelbetonowy, a do szybkiego cięcia nie wymaga dużego posuwu. W czasie testów uzyskaliśmy następujące czasy cięcia: 45 s (bloczek betonowy), 51,04 s (granit) i 29,03 s (żelbeton). Krótszy czas cięcia żelbetonu od betonu wynika z innego ustawienia obrabianego bloczka, gdyż przecinanie tego elementu rozpoczęliśmy od jego węższej części. Naszym zdaniem tarcza CARAT LASER CONCRETE STANDARD typu CS zapewnia nam bardzo wysoką wydajność cięcia w materiałach betonowych, w tym w żelbetonie, i wysoką w twardym materiale kamiennym. Narzędzie to – jak oceniamy – zadowoli najbardziej wymagających użytkowników tarczdiamentowych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments