Do drewna, stali i muru. Test wiertarko-wkrętarki udarowej Metabo SB 18 Li

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Metabo SB 18 Li z powodzeniem zastąpi nie tylko wiertarkę bezudarową, ale też udarową. Wyposażono ją w mechanizm udarowy, który pozwala wiercić efektywnie w niezbyt twardym betonie, cegłach czy kamieniu.

Źródło energii w głównej mierze decyduje o możliwościach roboczych każdego elektronarzędzia bezprzewodowego. W wypadku Metabo jest to litowo-jonowy akumulator o napięciu 18 V i pojemności 2,0 Ah, kompaktowy i lekki oraz – jak pokazały testy – bardzo wydajny. W urządzeniu zastosowano elektronikę z technologią Metabo Ultra-M, która optymalizuje współpracę maszyny, akumulatora i ładowarki. Sercem tej technologii jest mikroczip znajdujący się w akumulatorze,

który zapisuje istotne informacje o działaniu ogniw, urządzenia i ładowarki. Służy on też do komunikacji z układami elektronicznymi urządzenia oraz ładowarki. Dzięki temu zapewnia efektywne ładowanie oraz optymalne wykorzystanie energii podczas pracy. W skład technologii Metabo Ultra-M wchodzi elektroniczny system monitorowania ogniw (ESCP) i ich chłodzenia podczas ładowania (AIR COOLED). ESCP chroni poszczególne ogniwa akumulatorów przed głębokim rozładowaniem lub przeładowaniem, zapewniając im długą żywotność. Dzięki opatentowanej technologii AIR COOLED akumulator znajdujący się w ładowarce chłodzony jest powietrzem, co skraca czas jego ładowania i wydłuża żywotność. Elektronika Metabo Ultra-M za pomocą umieszczonego w tylnej części baterii diodowego wskaźnika informuje użytkowników o poziomie naładowania. Pozwala to na bieżąco monitorować stan akumulatora i przewidzieć moment, w którym należy go naładować.

W konstrukcji mechanicznej testowanej wiertarko-wkrętarki znajdziemy 2-polowy silnik prądu stałego i dwubiegową przekładnię. Dzięki nim urządzenia możemy użyć do trudnych zadań (I bieg: 450 obr./min i moment obrotowy 48 Nm), jak i lżejszych prac (II bieg, 1650 obr./min, 24 Nm). Mechanizm udaru pozwala generować do 25.800 uderzeń/min (II bieg). Wszystkie parametry pracy wkrętarki reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji pierścień z 20 pozycjami (plus blokada do wiercenia) do stopniowego ustawiania momentu obrotowego podczas wkręcania w zakresie 1,2 – 6,5 Nm.

Metabo SB 18 Li wyposażono w beznarzędziowy uchwyt wiertarski (1,5–13 mm) i automatyczną blokadą wrzeciona. Uchwyt jest całkowicie metalowy, co czyni go odpornym na duże obciążenia i drgania powstające podczas wiercenia z udarem.
Niemiecki producent przyzwyczaił nas do najwyższej jakości materiałów i perfekcyjnego wykonania. Tak też jest w przypadku modelu SB 18 Li. Plastiki na obudowie są solidne i wytrzymają na pewno brutalny sposób obchodzenia się ze sprzętem. Rękojeść w przedniej części jest wyprofilowana do dłoni operatora i pokryta miękką gumową okładziną, przez co zapewnia solidny chwyt i niemęczącą pracę. Kompaktowy akumulator Li-Ion odczuwalnie nie zwiększa masy całego urządzenia (1,8 kg). Pracę w skąpo oświetlonych miejscach umożliwia z kolei oświetlenie umieszczone na obudowie gniazda akumulatora. Dioda zapala się automatycznie w momencie rozpoczęcia pracy wkrętarką.

W testach praktycznych okazało się, że Metabo SB 18 Li jest wszechstronną konstrukcją. Zaczęliśmy od wiercenia w trzech złożonych płytach OSB (sumaryczna grubość – 5,25 cm) 3-ostrzowym wiertłem o średnicy 25 mm. Przelotowy otwór powstał w czasie 7,85 s. Następnie w belce sosnowej zamontowaliśmy wkręt 8 x 240 mm. Zadanie to zajęło nam 8,82 s. Z ostatnim zadaniem – wierceniem udarowym wiertłem 10 mm w bloczku z betonu B20 – wkrętarka uporała się w 39,95 s (głębokość otworu 126 mm).

Redakcyjne próby pokazały, że Metabo SB 18 Li jest efektywne i daje sobie radę w trudnych zadaniach. Naszym zdaniem to wszechstronna maszyna, która sprawdzi się w wielu dziedzinach gospodarki: od budownictwa po mechaniczne usługi serwisowe.

Dane techniczne wkrętarki udarowej Metabo SB 18 Li

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie

13/20 mm

Maks. moment obrotowy (wkręcanie miękkie/twarde)

24/48 Nm

Obroty (I/II bieg)

0-450/0-1650/min

Częstotliwość udarów

0-25.800 min-1

Uchwyt

szybkomocujący 1,5-13 mm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/1,3 Ah

Waga z akumulatorem

1,8 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments