Dlaczego Festool HKC?

Omówiliśmy już budowę i funkcję nowej pilarki HKC z prowadnicą FSK, więc teraz skupimy się na opisaniu jej praktycznych zastosowań podczas prac przy konstrukcjach drewnianych.

Jedną z najbardziej docenianych cech pilarki HKC w połączeniu z prowadnicą FSK jest jej poręczność, która sprawia, że docinanie łat dachowych lub kontrłat nie wymaga użycia dwóch rąk. Wystarczy przyłożyć prowadnicę w wyznaczonym miejscu i wykonać odcięcie nadmiaru materiału. Obsługa maszyny jest na tyle prosta i uniwersalna, że można tę czynność wykonać lewą lub prawą ręką.
Innym przykładem zastosowania HKC jest docinanie elementów podbitki, gdzie elementy wieńczące są

zakończone pod różnymi kątami. Dzięki temu, że prowadnica FSK wyposażona jest w zderzak stały oraz drugi ruchomy, nastawienie odpowiedniego kąta zajmuje dosłownie kilka sekund. Wystarczy więc tylko przyłożyć ją do materiału i perfekcyjnie dociąć.
Kolejnym przydatnym zastosowaniem jest przycinanie desek szalunkowych na odpowiedni wymiar. Bardzo często wraz z cięciem kątowym konieczne jest również uzyskanie uciosu. Do tej czynności, oprócz wcześniej odpowiednio ustawionej prowadnicy FSK, należy nastawić kąt pionowy na skali pilarki. Pozwala to na uzyskanie dwóch kątów w jednym cięciu. Prawda, że proste, jeśli posiada się taki sprzęt?

Budownictwo drewniane to również okna dachowe, które niejednokrotnie są trudnym wyzwaniem. Pilarka HKC z szyną FS (już nie prowadnicą FSK) doskonale odnajduje się również podczas wycinania otworów dachowych pod montowane okna. Taka uniwersalność urządzenia HKC 55 zdecydowanie ułatwia pracę i oszczędza czas.
Bywają również przypadki, w których zachodzi konieczność odcięcia nadmiaru materiału z szerokiej deski i do tego nie zawsze równolegle do krawędzi. Takie zadanie również wykonujemy za pomocą HKC z szyną FS. Należy pamiętać, że najdłuższa szyna ma 5 m, ale możemy ją łatwo przedłużać przez łączenie ich ze sobą. Przy wąskich elementach, gdzie nie możemy zastosować szyny prowadzącej FS, wykonujemy cięcie z prowadnicą równoległą (PA-HKC 55) lub z wolnej ręki.

System cięcia HKC pozwala na uzyskanie ogromnej precyzji, dzięki czemu możemy go również zastosować do wycinania czopów w słupach. Głębokość jest co prawda ograniczona do zasięgu pilarki, ale dzięki temu rozwiązaniu solidne połączenia ciesielskie są bardzo proste do wykonania.

Ponadto, stosując prowadnicę FSK, możemy w dowolnym miejscu wykonywać tzw. spłycanie materiału. Nie jest to standardowe przeznaczenie maszyny, ale wykonanie tego zadania jest możliwe. W tym celu należy raz przy razie wycinać materiał, przesuwając prowadnicę o grubość tarczy pilarskiej. Oprócz wyżej wymienionych operacji ręczną pilarką HKC możemy wykorzystać do całego szeregu innych zadań, takich jak: skracanie drzwi wewnętrznych, wycinanie otworów na szyby w drzwiach, paneli na otwory wentylacyjne przy grzejnikach, otworów w blatach kuchennych i innych elementach drewnianych i płytowych, starych podłóg drewnianych, docinanie stopni schodowych, płyt i profili z tworzyw sztucznych, fazowanie krokwi, belek i elementów drewnianych, wyrównywanie szczelin dylatacyjnych w parkiecie, cięcie płyt wiórowych, gipsowych i wzmacnianych włóknami, płyt i profili aluminiowych itd. Głównym przeznaczeniem pilarki HKC jest jej zastosowanie w budownictwie drewnianym, ale wyżej wymienione czynności są również do wykonania w przypadku braku bardziej specjalistycznych narzędzi do tych zadań.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments