Dalmierze Leica DISTO z większymi zasięgami

Szwajcarski producent sprzętu pomiarowego – Leica Geosystems – wprowadza do swojej oferty dwa nowe dalmierze laserowe. Portfolio firmy w zakresie takich instrumentów stało się wręcz imponujące.

Leica Geosystems to pionier i rynkowy lider w technologii pomiarów odległości. Nie tylko w zakresie ręcznych dalmierzy laserowych, ale także tachimetrów elektronicznych, których używają geodeci. Najnowsze dwa modele dalmierzy oznaczone są symbolami D210 i X310. Na początek jedna z najważniejszych informacji o najnowszych instrumentach Leica – oba dalmierze spełniają wymogi nowego

standardu ISO 16331-1. Norma ta została stworzona przy współudziale inżynierów z Leica Geosystems i opisuje procedury przeprowadzania pomiarów oraz prezentacji wyników pomiarowych. Daje ona również gwarancję uzyskania podawanych przez producenta parametrów nie tylko w laboratorium, ale w każdych warunkach otoczenia.

Pierwszy urządzenie to najprostszy dalmierz w ofercie firmy. Zastępuje znane wszystkim DISTO D2, jedno z najmniejszych tego typu urządzeń na rynku. Inżynierowie postanowili jednak, że zmiana pokoleniowa będzie wiązała się również z wprowadzeniem ulepszeń. Jednym z nich jest chociażby większy w DISTO D210 zasięg i dokładność pomiaru DISTO 210, które wynoszą odpowiednio 80 m i ±1,0 mm (dla D2 było to 60 m i ±1,5 mm). Teraz nawet najmniejszy dalmierz Leica może być z powodzeniem stosowany również do pomiarów na zewnątrz. DISTO D210 posiada również wewnętrzną pamięć 10 ostatnich wyników pomiaru.

Drugi nowy model został oznaczony dość tajemniczym symbolem. Model X310 to całkowicie nowa konstrukcja – druga w ofercie firmy(obok DISTO DXT), która spełnia normę IP65 ochrony przed pyłem i wodą. Ponadto, urządzenie jest odporne na upadek z wysokości 2 m i zatem przeznaczone do pomiarów w ekstremalnych warunkach. Nawet umycie pod bieżącą wodą nie stanowi dla tego dalmierza żadnego zagrożenia. Delikatne elementy układu dalmierczego chronione są przez masywne ochraniacze gumowe. DISTO X310 ma takie same parametry techniczne jak D210 (zasięg 80 m, dokładność ±1,0 mm), przy czym posiada zintegrowany czujnik pochylenia 360°, który wykorzystuje się do wyznaczania długości odcinków niedostępnych do bezpośredniego pomiaru (np. wysokości drzew lub słupów) lub też dzięki technologii Smart Horizontal Mode do obliczania odległości poziomej na podstawie zmierzonych odległości skośnej i kąta pionowego (funkcja przydatna np. podczas pomiaru do obiektów nieodbijających wiązki laserowej).

Oba nowe dalmierze posiadają jeszcze kilka innych ciekawych elementów konstrukcyjnych, które poprawiają wygodę pracy. Jest chociażby specjalna stopka odniesienia w tylnej części obudowy, która służy do dokładnych pomiarów od krawędzi i z narożników. Nie jej obecność jest tutaj najważniejsza, ale fakt, że dalmierz sam rozpoznaje jej pozycję i automatycznie zmienia punkt odniesienia pomiarów odległości. W wielu konkurencyjnych urządzeniach brakuje tego systemu i użytkownik musi czuwać, by nie popełnić błędu.

W dalmierzach DISTO D210 i X310 zastosowano podświetlane ekrany, które ułatwiają pracę w ciemnościach i w silnym nasłonecznieniu. Dodatkowo w X310 – bardzo dużą czcionkę, przez co wyniki są dobrze widoczne. Oba nowe instrumenty posiadają solidną klawiaturę, szczególnie w dalmierzu spełniającym normę IP65 przyciski są ponadprzeciętnie duże – urządzenie jest przystosowane do obsługi nawet w najgrubszych rękawicach roboczych. W DISTO X310 znajdziemy także gwint 1/4” do mocowania dalmierza na statywie fotograficznym do pomiarów większych odległości.

Zarówno mniejszy dalmierz D210, jak i większy X310 posiadają bogate oprogramowanie pomiarowo-obliczeniowe. Następcy DISTO D2 dodano na przykład wewnętrzną pamięć na 10 ostatnich wyników pomiaru, X310 zapamiętuje z kolei 20 pozycji. Funkcja ta pozwala łatwo odtworzyć wykonane chwilę temu pomiary i np. zanotować je na papierze. W obu dalmierzach mamy do dyspozycji funkcje Pitagorasa do pomiarów pośrednich, przy czym w X310 dzięki zastosowaniu pochyłomierza kombinacji pomiarowych jest

więcej. Nie brakuje, oczywiście, podstawowych funkcji wyznaczania powierzchni i objętości czy dodawania/odejmowania wyznaczonych wartości. Nowymi dalmierzami Leica wykonamy również tyczenie odcinków o określonej długości, a nawet znajdziemy minimalną i maksymalną odległość do mierzonego obiektu.


Dane techniczne dalmierza laserowego Leica DISTO D210

Zasięg

80 m

Dokładność

±1 mm

Stopka do pomiarów od krawędzi i z narożników

+

Funkcje pomiarowe i obliczeniowe

długość, powierzchnia, objętość, min/maks., pomiar ciągły, tyczenie, funkcje Pitagorasa, dodawania/odejmowanie wyników, pamięć ostatnich 10 pomiarów

Cena detaliczna

860 zł brutto

Dane techniczne dalmierza laserowego Leica DISTO X310

Zasięg

80 m

Dokładność

±1 mm

norma odporności na wodę i kurz

IP65

Stopka do pomiarów od krawędzi i z narożników

+

Gwint 1/4” do statywów fotograficznych

+

Funkcje pomiarowe i obliczeniowe

długość, powierzchnia, objętość, min/maks., pomiar ciągły, tyczenie, funkcje Pitagorasa, pomiar powierzchni trójkąta, pomiar kątów pionowych w zakresie 360°, dodawania/odejmowanie wyników, pamięć ostatnich 20 pomiarów

Cena detaliczna

1352 zł brutto

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments