Dalmierze laserowe CST/berger RF5 i RF25

Marka CST/berger, która należy do koncernu Bosch, rozszerza portfolio swoich produktów. Do znanych i cenionych na rynku niwelatorów optycznych, laserów obrotowych czy laserów krzyżowych dołączają teraz dwa ręczne dalmierze laserowe.

 

 

Nowe modele dalmierzy laserowych przeznaczone są dla profesjonalistów, którzy wykonują przeróżne prace budowlane i potrzebują szybko oraz dokładnie wyznaczyć długość, szerokość, pole powierzchni czy objętość mierzonych obiektów. Cechą charakterystyczną obu nowych modeli dalmierzy CST/berger jest solidność wykonania. Zarówno RF5, jak i RF25 spełniają wysoką normę IP54 odporności na wodę oraz pył,

height="323"/>co jest bardzo ważne podczas pomiarów na zewnątrz i w zapylonych pomieszczeniach. Istotne jest też to, że taką samą normą objęte są komory na baterie. Obudowy dalmierzy wykonane są z solidnego plastiku wzmocnionego gumowymi okładzinami absorbującymi wstrząsy w momencie upadku instrumentu. Oba dalmierze mają wytrzymać skutki upadku z wysokości 1 m.
Nowe dalmierze CST/berger to dwa bardzo różne instrumenty przeznaczone do zgoła innych zadań. Model RF5 to dalmierz o zasięgu 50 m i dokładności 1,5 mm/10 m. Przeznaczony jest więc głównie do pomiarów wewnątrz. Jego najsilniejszą stroną jest prostota obsługi – zaledwie 7 klawiszy na obudowie zapewnia szybki dostęp do najważniejszych funkcji pomiarowych i obliczeniowych instrumentu. W menu znajdziemy podstawowe narzędzia pomiarowe – wyznaczanie długości, pola powierzchni czy objętości oraz najprostszą funkcję Pitagorasa do pomiaru długości odcinka niedostępnego. Możemy jeszcze ewentualnie dodawać i odejmować wyniki pomiarów, a także tyczyć odległości z wykorzystaniem pomiaru ciągłego. Zmierzone wartości wyświetlane są na automatycznie podświetlanym ekranie trzywierszowym. Duża czcionka pozwala z łatwością odczytywać wyniki. Z czysto użytecznych rozwiązań w dalmierzu CST/berger RF5 znajdziemy rozkładaną stopkę w tylnej części obudowy, która ułatwia wykonywanie pomiarów od krawędzi i z narożników. Instrument zasilany jest dwiema bateriami 1,5 V typu paluszek. Energii w nich powinno wystarczyć na zrealizowanie nawet 10.000 pomiarów.
CST/berger RF25 to z kolei najwyższa półka, jeśli chodzi o dalmierze laserowe. I nie chodzi tutaj głównie o to, że sprzęt potrafi mierzyć odległości 250 m (największy zasięg wśród ręcznych dalmierzy laserowych na rynku) z dokładnością 1 mm/10 m, ale o ciekawe technologie, które w nim zastosowano. Jest chociażby ceramiczny nośnik optyki i szklana soczewka. Pierwszy element bardzo stabilnie utrzymuje najważniejsze podzespoły laserowe dalmierza (generator lasera, soczewkę i fotodiodę), zapewniając stałą precyzję działania instrumentu w różnych temperaturach i wilgotności. Szklana soczewka z kolei nie ulega odkształceniom pod wpływem temperatury, jest odporna na zarysowania. Jej średnica zapewnia optymalne skupienie promienia pomiarowego. Oba rozwiązania gwarantują najwyższą dokładność prac. Dla podniesienia precyzji celowania, a tym samym pomiaru, w modelu CST/berger RF25 wprowadzono optyczny celownik. Użytkownik, patrząc w okienko lunetki (o powiększeniu 1,6x), widzi nie tylko obiekt, do którego celuje, ale również czerwoną plamkę lasera. Wskazuje ona dokładne miejsce, do którego zostanie wykonany pomiar.
Dalmierz laserowy CST/berger RF25 jest także dużo bardziej zaawansowany od modelu RF5 pod względem oprogramowania pomiarowego. Znajdziemy w nim funkcje, które pozwalają realizować skomplikowane zadania pomiarowe. Są chociażby funkcje Pitagorasa – pojedynczy Pitagoras (czyli tradycyjny pomiar przyprostokątnej i przeciwprostokątnej w trójkącie prostokątnym), podwójny Pitagoras (używany, jeśli nie można zastosować pojedynczego Pitagorasa ze względu na przeszkody), kombinowany Pitagoras (do wyznaczania części długości, np. wysokości części elewacji), funkcja trapezu do obliczania długości pochyłych odcinków (np. długości skośnego sufitu). By osiągnąć jak najwyższą precyzję pomiarów kombinowanych, warto w tym trybie pracy korzystać ze statywu. Nie mniej interesujące są również narzędzia pomiaru ciągłego czy tyczenia stałych odcinków. Warto także pamiętać, że w dalmierzu CST/berger RF25 znajdziemy unikalną funkcję szybkiego pomiaru powierzchni ścian.

 

 

 

 

Dane techniczne dalmierza laserowego CST/berger RF25

Zasięg

250 m

Dokładność

1 mm/10 m (20 mm – maksymalny błąd na 250 m)

Czerwony laser

+

Stopka do pomiarów od krawędzi i z narożników

+

Gwint 1/4” do statywów fotograficznych

+

Funkcje pomiarowe i obliczeniowe

długość, powierzchnia, objętość, min/max, pomiar ciągły, tyczenie, funkcje Pitagorasa, dodawanie/odejmowanie wyników, pamięć ostatnich 30pomiarów