DALMIERZ LASEROWY YATO YT-73129

Kiedy mówimy o dalmierzu, zwykle mamy na myśli urządzenia fazowe, popularne w szeroko pojętej branży budowlano-konstruktorskiej. Okazuje się jednak, że na rynku znajdziemy także dalmierze impulsowe o nieco innej zasadzie działania i przeznaczeniu. Należy do nich nowy YATO YT-73129, który mierzy odległości do 900 m, oraz posiada funkcje pomiaru wysokości, kąta i prędkości.

W katalogu narzędzi YATO znajdziemy cztery modele klasycznych dalmierzy laserowych, które różnią się zasięgami i bogactwem funkcji pomiarowo-obliczeniowych. Jednak polska marka poszła o krok dalej i

wprowadziła do oferty dalmierz impulsowy YATO YT-73129, którego zasada działania, parametry i przeznaczenie różnią się znacznie od wspomnianych modeli fazowych. Układ nadawczy laserowego dalmierza impulsowego wysyła pojedynczy impuls elektromagnetyczny w przeciwieństwie do dalmierzy fazowych, które emitują sygnał ciągły. Elektronika instrumentu – za pomocą precyzyjnego zegara – mierzy czas przebycia przez impuls drogi do obiektu i z powrotem, po czym z prostej zależności fizycznej (z wykorzystaniem znajomości prędkości światła) oblicza odległość.
Dalmierz impulsowy YATO YT-73129, dzięki zastosowanej technologii, potrafi zmierzyć odległość nawet 900 m! Trzeba jednak pamiętać, że dystans wyznaczany jest z dużo mniejszą dokładnością, niż w przypadku modeli fazowych. Wynosi ona ±1 m. Żeby zmierzyć tak długie odcinki, nie wystarczy klasyczna kropka laserowa, a wybór celu odbywa się za pomocą układu optycznego przypominającego lornetkę. Obserwator zaglądający w okular widzi nie tylko obraz celu, ale również celownik i wyniki pomiarów. Dalmierz YATO mierzy dystans, ale także – dzięki wbudowanemu inklinometrowi – wyznacza kąty pionowe w zakresie do 60° oraz oblicza zdalnie wysokości. Nowy instrument potrafi również zmierzyć prędkość od 0 do 300 km/h z dokładnością ±5 km/h.


Obsługa urządzenia jest intuicyjna. W prosty sposób zmienia się tryby pomiarów, a ostrość wizjera regulowana jest poprzez obracanie osłony, niczym w lornetce. Luneta umożliwia sześciokrotne powiększenie obserwowanych obiektów. Dalmierz wyposażony jest też w gniazdo, które umożliwia umieszczenie go na statywie. To, co zwraca również uwagę, to staranne wykonanie i ergonomiczny kształt. Do urządzenia dołączono smycz oraz praktyczny futerał.
Dla kogo może być przydatny nowy dalmierz impulsowy YATO YT-73129? Pamiętając o jego największych zaletach i ograniczeniach, można stwierdzić, że znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się szybkie i skuteczne wyznaczenie dużej odległości, a mniejsze znaczenie ma dokładność wyników. To idealna propozycja dla sportowców (np. golfistów) i fanów sportu, myśliwych oraz turystów.

Marek Pudło

Dane techniczne dalmierza laserowego YATO YT-73129

Zasięg pomiaru odległości5-900 m
Dokładność pomiaru odległości±1 m
Zakres pomiaru prędkości0-300 km/h
Dokładność pomiaru prędkości±5 km/h
Zakres pracy inklinometru (pomiaru kątów pionowych)±60°
Funkcje pomiarowo-obliczeniowepomiar odległości, pomiar prędkości, funkcja pomiaru we mgle, pomiar wysokości, pomiar kątów pionowych
Masa0,17 kg
Zasilanie2 x 1,5 VAA
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments