DALMIERZ LASEROWY YATO YT-73127

Obecnie większość producentów elektronarzędzi posiada w swojej ofercie dalmierz laserowy. Dzięki temu użytkownicy mają ich większy wybór, a konkurencja spowodowała znaczny spadek cen zakupu tych instrumentów. Dlatego dalmierze laserowe, obok taśmy i drewnianej miary, stały się powszechnie używanym narzędziem do mierzenia długości.

Wśród rynkowych graczy, którzy oferują dalmierze laserowe, jest marka YATO. Jej najnowszy dalmierz YT-73127 ze względu na swój 60-metrowy zasięg i 2-milimetrową dokładność przeznaczony jest głównie do pomiarów wewnątrz, a na zewnątrz można nim wyznaczyć krótsze dystanse (głównie z

powodu słabo widocznej plamki laserowej w słoneczne dni).

Wśród mnóstwa podobnych konstrukcji na rynku YATO wyróżnia się systemem zasilania – nie korzysta on  z energii „bateryjnej”, ale czerpie ją z trzech akumulatorów NiMH ładowanych przez port USB, co podnosi komfort użytkowania urządzenia. Dodatkowo instrument ten spełnia wysoką normę IP65 odporności na pył i wodę. Oznacza to, że dalmierz YATO może być używany w najcięższych warunkach środowiskowych.

Obok zasięgu i dokładności o przeznaczeniu i możliwościach dalmierza decyduje oprogramowanie pomiarowo-obliczeniowe. Różnego rodzaju funkcje rozszerzają zakres stosowania instrumentu mierniczego. W dalmierzu YATO YT-73127 znajdziemy praktycznie wszystkie narzędzia niezbędne w pomiarach wewnątrz. Jest więc klasyczny pomiar odległości – w trybie pojedynczym  i ciągłym (do wyznaczania minimalnej/maksymalnej długości). Wyniki można dodawać i odejmować. Dalmierz na podstawie zmierzonych dystansów potrafi obliczyć pole powierzchni i objętość. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj funkcja obliczenia całkowitej powierzchni ścian, szczególnie przydatna glazurnikom, malarzom, stolarzom, szklarzom, dekoratorom wnętrz, tapeciarzom, tynkarzom, kosztorysantom i nadzorcom prac do uzyskania informacji koniecznych do szybkiej kalkulacji oferty.

 

 

Dla bardziej wymagających wprowadzono pomiary pośrednie z wykorzystaniem odczytów kąta pionowego z pochyłomierza i z zastosowania twierdzenia Pitagorasa  (3 warianty), która służy do wyznaczania niedostępnych wysokości.
Dalmierz laserowy YATO YT-73127 pod względem konstrukcji zewnętrznej i obsługi spełnia najwyższe oczekiwania rynkowe. Mamy więc duży czytelny ekran LCD  z podświetleniem, który gwarantuje wygodę pracy nie tylko w ciemnościach, ale także w mocnym nasłonecznieniu. Operator może zmienić punkt odniesienia pomiaru (przód, środek, tył), a także przestawić jednostki z metrów na cale. Z kolei przyłącze 1/4″ pozwala mocować instrument na statywie i wykonywać pomiary najdłuższych dystansów.

Marek Pudło

Dane techniczne dalmierza laserowego YATO YT-73127

Zasięg pomiaru0,2-60 m
Dokładność pomiaru+-2,0 mm
Jednostki pomiarowemetryczne, calowe
Funkcje pomiarowe i obliczeniowepomiar długości, powierzchni, całkowitej powierzchni ścian, objętości, pomiar pośredni (tw. Pitagorasa), pomiar ciągły, funkcja min./max., dodawanie/odejmowanie wyników pomiaru, pochyłomierz
Klawiatura/ekran10 klawiszy/monochromatyczny, podświetlany
Norma pyło- i wodoszczelnościIP65
Zasilanie3 x AAA NiMH, 5000pomiarów

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments