Dalmierz laserowy Yato YT-73125

Dalmierz laserowy Yato YT-73125 ma wprowadzić spore zamieszanie na rynku tego typu instrumentów pomiarowych. Jest narzędziem o dużych możliwościach praktycznych, a przy tym kosztuje dużo mniej niż porównywalne produkty konkurencji.

 

 

Dalmierze laserowe stały się już praktycznie obowiązkową pozycją w katalogach wszystkich producentów elektronarzędzi, a nawet narzędzi ręcznych. Dalmierz świetnie zastępuje taśmę, jest od niej dużo dokładniejszy, pozwala wykonywać pomiary przez jedną osobę do elementów, które są niedostępne, i jest szybki, lekki oraz wygodny w codziennym użytkowaniu.
Dalmierz YATO YT-73125 to instrument o zasięgu 40 m. Jest więc to

narzędzie głównie do pracy wewnątrz, choć będzie też dawać radę przy pomiarze krótszych dystansów na zewnątrz. Producent podaje, że każdy pomiar obarczony jest błędem nie większym niż 2 mm. Zastosowany w YATO laser jest bezpieczny dla oka (klasa 2 bezpieczeństwa). Ma kolor czerwony, a jego moc nie przekracza 1 mW. Jest to kompromis między dużym zasięgiem pracy i dokładnością a ochroną wzroku użytkownika przed negatywnym wpływem światła punktowego.

 

 

Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom pomiarowo-obliczeniowym dalmierza YATO YT-73125. Są one całkiem niezłe jak na dalmierz tej klasy odległościowej. Mamy więc do dyspozycji klasyczny pomiar odległości, na podstawie których instrument może obliczyć powierzchnię i objętość. Wyniki pomiarów mogą być dodawane i odejmowane, a gdybyśmy chcieli dokładnie wytyczyć konkretną odległość, możemy skorzystać z trybu pomiaru ciągłego. Po jego uruchomieniu dalmierz może także rejestrować minimalną/maksymalną zmierzoną wartość. Tę funkcję można również wykorzystać przy wyznaczaniu pozycji prostopadłej dalmierza do powierzchni obiektu. Jest to szczególnie ważne przy wykonywaniu pomiarów pośrednich z twierdzenia Pitagorasa. YATO realizuje dwa rodzaje takich konstrukcji geometrycznych. Przy pomiarach pośrednich do uzyskania dużej dokładności wyników niezbędne będzie zamocowanie dalmierza na statywie przez standardowe przyłącze 1/4”. Warto także wspomnieć, że w pamięci wewnętrznej dalmierza mieści się aż 20 wyników.
Bardzo ważnym aspektem każdego urządzenia pomiarowego jest sposób jego obsługi. Istotne jest, żeby ograniczyć do minimum liczbę koniecznych czynności w celu pomierzenia odległości – ma ich być mniej niż przy tradycyjnej taśmie. W dalmierzu YATO panel sterowania jest tak skonstruowany, że właściwie do każdej opcji dostajemy się po jednym czy dwóch naciśnięciach klawisza. Sprzęt obsługuje się więc 10 dużymi klawiszami, które daje się bez problemu wciskać nawet w grubych rękawicach roboczych. Wszystkie wyniki pomiarów i informacje o trybie pracy sprzętu wyświetlane są na dużym (4-liniowym) monochromatycznym ekranie podświetlanym. Ikony i wartości mierzonych odcinków są wyraźne i czytelne. Dalmierz YATO
YT-73125, jak już wspomnieliśmy, jest urządzeniem kieszonkowym, co w porównaniu z 40-metrowej długości taśmą staje się nie lada zaletą. Dalmierz zasilany jest dwiema małymi bateriami 1,5 AAA, które zapewnią energię na wykonanie do 5000 pojedynczych pomiarów. Sprzęt jest solidnie zabezpieczony przed pyłem i wilgocią (norma IP54), przez co może być użytkowany nawet w najcięższych warunkach pogodowych.

 

Dane techniczne dalmierza laserowego YATO YT-73125

Zasięg pomiaru

40 m

Dokładność pomiaru

2,0 mm

Funkcje pomiarowe i obliczeniowe

pomiar długości, powierzchni, objętości, pomiar pośredni (tw. Pitagorasa), pomiar ciągły, funkcja min/max, dodawanie/odejmowanie wyników pomiaru

Klawiatura/ekran

10 klawiszy/monochromatyczny, podświetlany

Norma pyło- i wodoszczelności

IP54

Zasilanie

2 x AA, 5000 pomiarów(pojedynczych)

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments