Dalmierz laserowy Milwaukee LDM 80

Nowy instrument pomiarowy Milwaukee należy zakwalifikować do rynkowych średniaków – zarówno pod względem zasięgu pomiaru i zaawansowanie technicznego. Sprzęt ten może być z powodzeniem stosowany i wewnątrz pomieszczeń, i na świeżym powietrzu.

Co decyduje o tym, że tak właśnie zakwalifikowaliśmy nowy dalmierz laserowy Milwaukee LDM 80? Pierwszym kryterium, którym kategoryzujemy ten rodzaj instrumentów jest przede wszystkim zasięg pomiaru. W przypadku prezentowanego instrumentu jest to 80 m (dokładność ±1,5 mm). Parametr ten pozwala z dużym zapasem „mocy” wykonywać pomiary wewnątrz pomieszczeń – krótkich dystansów przy wymiarowaniu otworów okiennych, pomiarze powierzchni czy objętości, a także dłuższych

odcinków np. w rozległych halach produkcyjnych. 80-metrowy moduł dalmierczy jest też w zupełności wystarczający, by wyjść z dalmierzem na zewnątrz i obmierzać nim budynki czy inne obiekty budowlane. Trzeba jednak pamiętać, że podczas pracy w nasłonecznionym środowisku widoczność plamki laserowej, która służy za celownik, będzie dużo słabsza niż podczas wykonywania zadań w pomieszczeniach. Do wyznaczania najdłuższych odległości zdecydowanie warto korzystać ze statywu, który ułatwia celowanie i stabilizuje dalmierz na czas pomiaru (instrument ma przyłącze 1/4”, dzięki któremu zamocujemy go na każdym trójnożnym statywie fotograficznym.


Parametry modułu dalmierczego, czyli jego zasięg i dokładność, to tylko połowa tego, co decyduje o możliwościach pomiarowych konkretnego urządzenia. Równie ważne jest oprogramowanie, które „wykorzystuje” zmierzone odległości do obliczania wartości pośrednich (np. pola powierzchni). W dalmierzu laserowym Milwaukee LDM 80 znajdziemy praktycznie wszystkie funkcje pomiarowo-obliczeniowe, które są niezbędne przy wykonywaniu typowych prac mierniczych. Są więc narzędzia do obliczania pola powierzchni i objętości. Wyniki pomiarów można dodawać i odejmować na ekranie dalmierza, by wyliczyć długości odcinków niedostępnych do bezpośredniego pomiaru. Odległości można wyznaczać w trybie pojedynczym lub ciągłym – w tym drugim instrument znajduje maksymalną i minimalną wartość. Funkcja ta jest niezbędna przy wyznaczaniu prostopadłego ustawienia dalmierza względem obiektu. W tej klasie urządzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć funkcji wykorzystujących twierdzenie Pitagorasa – jest ich aż trzy odmiany i pozwalają one głównie obliczać niedostępne wysokości (np. budynków). W pomiarach pośrednich Pitagorasa oprogramowanie wykorzystuje dane z wbudowanego czujnika pochylenia o zakresie działania 360°. Mierzy on kąty pionowe, które oprogramowanie stosuje np. do automatycznego redukowania odległości skośnych do poziomu (tryb Smar Horizontal Mode) czy określania wysokości do obiektów nieodbijających sygnału laserowego. Nie wolno zapominać o bardzo przydatnym w pracach budowlanych narzędziu do tyczenia odcinków o stałych długościach.

Dalmierz laserowy Milwaukee LDM 80 pod względem ergonomii spełnia wszystkie rynkowe standardy. Mamy więc stopkę odniesienia, która umieszczona w tylnej części obudowy pomaga realizować pomiary od krawędzi bądź z narożników. Ekran – duży z czytelną czcionką – jest podświetlany, więc praca w ciemnych pomieszczeniach nie stanowi żadnego problemu. Dwie baterie typu „paluszek” wystarczają na wykonanie aż 5000 pomiarów. Instrument jest solidnie zabezpieczony przed działaniami wody i kurzu (IP54) i można nim bez problemu pracować w temperaturach od -10 do +50°C. Instrument obsługuje się za pomocą dużych klawiszy, a menu dalmierza jest tak proste, że jego opanowanie nie zajmie więcej niż 3 minuty.

 

Dane techniczne dalmierza laserowego Milwaukee LDM 80

Zasięg

80 m

Dokładność

±1,5 mm

Norma IP54 odporności na wodę i kurz

+

Stopka do pomiarów od krawędzi i z narożników

+

Gwint 1/4” do statywów fotograficznych

+

Funkcje pomiarowe i obliczeniowe

długość, powierzchnia, objętość, min/max, pomiar ciągły, tyczenie, funkcje Pitagorasa, pomiar kątów pionowych w zakresie 360°, dodawania/odejmowanie wyników, pamięć ostatnich 20pomiarów

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments