Dalmierz laserowy Limit 1070

Jeszcze niedawno dalmierz laserowy był pewnego rodzaju ekskluzywnym instrumentem pomiarowym. Czasy jednak tak szybko zmieniają się, że dzisiaj jest wręcz nietaktem w oczach inwestorów, żeby wykonawca dokonywał obmiarów za pomocą zwijanej taśmy czy metrówki.

Oferta dalmierzy laserowych na rynku pomiarowym – światowym i polskim – jest tak duża, że aż głowa boli. Praktycznie każdy producent elektronarzędzi posiada w swoim portfolio 1-2 modele, a przecież na rynku są obecne jeszcze marki stricte pomiarowe, które mają po kilka instrumentów z różnych segmentów. Wynik tego jest taki, że potencjalny kupujący dalmierz wybiera spośród kilkudziesięciu modeli. Hulaj więc

dusza, piekła nie ma.


Do tego przebogatego grona wkracza właśnie kolejny gracz – dalmierz laserowy Limit 1070. Jest to urządzenie, które należałoby umieścić w grupie sprzętu klasy średniej. Oczywiście ze względu na swój zasięg (70 m) i dokładność (±2 mm). Oznacza to, że instrument ten jest przeznaczony głównie do pomiarów wewnątrz, a na zewnątrz można nim wyznaczyć krótsze dystanse (głównie z powodu słabo widocznej plamki laserowej w słoneczne dni).

Obok zasięgu i dokładności o przeznaczeniu i możliwościach dalmierza decyduje oprogramowanie pomiarowo-obliczeniowe. Różnego rodzaju funkcje rozszerzają zakres stosowania instrumentu mierniczego. W dalmierzu Limit 1070 znajdziemy praktycznie wszystkie narzędzia niezbędne w pomiarach wewnątrz. Jest więc klasyczny pomiar odległości – w trybie pojedynczym i ciągłym (do wyznaczania minimalnej/maksymalnej długości). Wyniki można dodawać u odejmować. Dalmierz na podstawie zmierzonych dystansów potrafi obliczyć pole powierzchni i objętość. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj funkcja obliczenia całkowitej powierzchni ścian – szczególnie przydatna glazurnikom, malarzom, stolarzom, szklarzom, dekoratorom wnętrz, tapeciarzom, tynkarzom, kosztorysantom i nadzorcom prac do uzyskania informacji koniecznych do szybkiej kalkulacji oferty. Dla bardziej wymagających wprowadzono pomiary pośrednie z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa, która służy do wyznaczania niedostępnych wysokości. Gdyby ktoś chciał z kolei montować elementy w stałych odległościach, może skorzystać z funkcji tyczenia odcinków o zdefiniowanej długości.


Dalmierz laserowy Limit 1070 pod względem obsługi to klasyczna konstrukcja – 7 klawiszy, które zapewniają szybki dostęp do wszystkich funkcji pomiarowych, monochromatyczny ekran (podświetlany) i stopka odniesienia. Dwa zdania na temat tej ostatniej. W większości instrumentów stopki, które służą do pomiarów z narożników bądź od krawędzi, są składane i na stałe zintegrowane z obudową. W limicie stopka jest wkręcana.

Instrument zasilany jest dwiema bateriami AA (paluszki), które wystarczają na wykonanie ok. 5000 pomiarów. To naprawdę dobry wynik. Sprzęt zabezpieczony jest solidnie przed pyłem i wilgocią (norma IP54), przez co może być użytkowany nawet w najcięższych warunkach roboczych. Warto wspomnieć, że dalmierzem Limit można bez obaw pracować w ekstremalnych temperaturach – od -10 do +40°C.

 

Dane techniczne dalmierza laserowego Limit 1070

Zasięg pomiaru

0,2-70 m

Dokładność pomiaru

±2,0 mm

Jednostki pomiarowe

metryczne, calowe

Funkcje pomiarowe i obliczeniowe

pomiar długości, powierzchni, całkowitej powierzchni ścian,
objętości, pomiar pośredni (tw. Pitagorasa), pomiar ciągły,
funkcja min./max., dodawanie/odejmowanie wyników
pomiaru

Klawiatura/ekran

7 klawiszy/monochromatyczny, podświetlany

Norma pyło- i wodoszczelności

IP54

Zasilanie

2 x AA, 5000 pomiarów

Waga

0,18kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments