Dalmierz laserowy Bosch GLM 80 z szyną Bosch R 60

Kiedy kilka lat temu wprowadzono do sprzedaży pierwsze dalmierze z cyfrowym celownikiem, większość z nas wieszczyła koniec rozwoju dalmierzy laserowych. W jak dużym błędzie byliśmy, pokazał nowy produkt firmy Bosch – dalmierz laserowy GLM 80. Co w nim takiego niezwykłego, że można by go uznać za kolejny spory krok „ewolucyjny” tego typu narzędzi pomiarowych?

 

Po pierwsze, w nowym dalmierzu Bosch zastosowano dwuosiowy czujnik pochylenia. Służy on do pomiaru kątów w dwóch płaszczyznach – równoległej i prostopadłej do wyświetlacza instrumentu. Bardziej obrazowo – dalmierz potrafi mierzyć kąty,

gdy przechylamy go w lewo lub w prawo (nazwijmy umownie tę oś X) i do przodu lub do tyłu (oś Y). Zakres pracy pochyłomierza w osi X (lewo/prawo) to 360° (4 x 90°), a w osi Y (przód/tył) – 60°. Dokładność pomiaru kątów to 0,2°.
Po drugie, dzięki zastosowaniu dwuosiowego czujnika pochylenia zwiększyły się możliwości pomiarowe dalmierza w zakresie wyznaczania długości odcinków niedostępnych. Inklinometr pozwolił uzupełnić w oprogramowaniu klasyczne funkcje Pitagorasa (zwykłe i podwójne) o funkcję sinusową. W klasycznych dalmierzach z funkcją Pitagorasa wyznaczenie niedostępnej długości wymagało przeprowadzenia co najmniej 2-3 pomiarów, a przy tym któryś z nich musiał być wykonany z dalmierzem ustawionym poziomo w stosunku do obiektu. W nowym Boschu mierzony przez dalmierz kąt jest wykorzystywany do wyznaczania niedostępnej wysokości za pomocą funkcji sinusowej. Użytkownik, chcący określić np. wysokość budynku, wykonuje o jeden pomiar długości mniej i nie musi utrzymywać dalmierza w pozycji poziomej. Funkcje pomiarów pośrednich pozwalają teraz wyznaczać na podstawie zmierzonego kąta odległość do obiektu nieodbijającego promienia laserowego (np. gdy chcemy wyznaczyć dystans do ściany, której część pokryta jest szkłem). Warto w tym miejscu też dodać, że funkcja timer (pomiar z opóźnieniem) może być wykorzystywana we wszystkich pomiarach kombinowanych i pośrednich.
Po trzecie, dzięki wprowadzeniu dwuosiowego czujnika pochylenia dalmierz GLM 80 może być wykorzystywany jako poziomnica cyfrowa. Do tego celu producent skonstruował szynę aluminiową Bosch R 60. Jest to zwykła poziomica z dwiema libellami pudełkowymi. Gdy jednak zamontujemy w niej (w specjalnej kieszeni) dalmierz, zmienia się ona w pełni funkcjonalną poziomicę elektroniczną! Dalmierz pełni wtedy rolę panelu sterowania poziomicy – wyświetlacz przełącza się automatycznie w tryb pomiaru kątów (nie można wtedy dokonać pomiaru odległości). Wartości pochylenia mogą być wyświetlane w trzech różnych jednostkach – w stopniach, procentach i mm/m. Użytkownik może zablokować odczyt wartości kąta (hold), a przy ustawieniu poziomicy w pozycjach 0° i 90° otrzymuje sygnał dźwiękowy (może w ten sposób np. poziomować meble bez konieczności kontrolowania wartości pochylenia).
Po czwarte, ekran dalmierza wyposażono w funkcję flip. Obraca ona obraz, a w tym odczyty na dalmierzu, wraz z obracaniem dalmierza. Funkcja ta działa zarówno w trybie pracy samym dalmierzem, jak i we współpracy z szyną R 60. Dzięki niej odczyt wyników pomiarów jest bardzo wygodny. Na uwagę zasługuje także naprawdę spora wielkość ekranu i jego czytelne komunikaty. Podświetlenie włącza się w tym instrumencie automatycznie dzięki zastosowaniu czujnika zmierzchu.
Po piąte, Bosch GLM 80 jako pierwszy i jedyny dalmierz na rynku zasilany jest wewnętrznym akumulatorem litowo-jonowym. Ładowanie baterii odbywa się przez gniazdo micro USB i trwa 3 godziny. Może długo, ale pełny akumulator pozwala wykonać nawet 25.000 pomiarów odległości! To wynik nieosiągalny dla żadnego dalmierza na rynku z bateriami AAA. Ogniwa Li-Ion chronione są systemem ECP (Electronic Cell Protection) znanym z innych elektronarzędzi akumulatorowych Bosch, który odpowiada za zapewnienie maksymalnej żywotności bateriom.
Na koniec kilka krótkich informacji podsumowujących. Dalmierz Bosch GLM 80 ma zasięg 80 m, a jego dokładność wyznaczania długości to 1,5 mm. Jak każdy porządny dalmierz, ma różnorodne funkcje pomiarowe – oprócz tych zaawansowanych wymienionych wcześniej – są: obliczanie powierzchni i objętości, szybki pomiar powierzchni
ścian, dodawanie/odejmowanie wyników, pomiar ciągły i min/maks. Instrument posiada wewnętrzną pamięć ostatnich 20 wyników pomiarów.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments