Dalmierz laserowy Bosch GLM 100 C z Bluetooth

Transmisja danych pomiarowych do telefonu komórkowego lub laptopa, cyfrowe szkice, eksportowanie wyników do komputera PC – to tylko niektóre możliwości nowego dalmierza laserowego Bosch.

 

 

 

Firma Bosch, wprowadzając właśnie do sprzedaży najnowszy model dalmierza – Bosch GLM 100 C – dołączyła do elitarnego grona producentów posiadających w swojej ofercie instrumenty dalmiercze wyposażone w łącze Bluetooth. Na rynku jest dosłownie kilka tego typu rozwiązań. Ich znaczenie na rynku narzędzi mierniczych i popularność wzrosły wraz z rozwojem wszelkiego rodzaju komputerów przenośnych – tabletów, smartfonów i ultracienkich laptopów. To właśnie dzięki technologiom mobilnym dalmierze z Bluetooth przeżywają rozkwit.


Do czego wykorzystuje się Bluetooth w dalmierzu Bosch GLM 100 C? Łącze przeznaczone jest przede wszystkim do transmisji danych pomiarowych w czasie rzeczywistym. Dalmierz laserowy nawiązuje bezprzewodowe połączenie z zewnętrznym rejestratorem danych (np. smartfonem czy tabletem) i przesyła do niego wyniki pomiarów odległości i kątów, a także obliczone na ich podstawie wartości pośrednie (np. pole powierzchni czy objętość). Sama transmisja danych nie jest jakimś wielkim wyczynem technologicznym. Cały sukces tkwi w przygotowaniu odpowiedniego oprogramowania – aplikacji, która pozwoli praktycznie wykorzystać zarejestrowane przez dalmierz wyniki.
Dalmierz laserowy Bosch GLM 100 C z Bluetooth – najmłodsze dziecko niemieckiego koncernu – ma więc rodzeństwo. Są nimi niezwykle udane aplikacje, które wspomagają prace pomiarowe i potrafią wykorzystać transmisję Bluetooth. Pierwszą jest narzędzie o nazwie GLM measure&document. Oprogramowanie to instaluje się na urządzeniach wyposażonych w systemy operacyjne Android lub iOS. Obie wersje aplikacji są do pobrania za darmo w sklepach Google Play i App Store. Narzędzie to służy głównie do cyfrowego dokumentowania wyników pomiaru. Umożliwia ono m.in. wykonywanie zdjęć (wbudowanym w smartfon lub tablet aparatem) mierzonych obiektów i nanoszenie na nie linii wymiarowych wraz z wartościami długości i kątów zmierzonymi przez dalmierz. Użytkownik dalmierza wykonuje więc cyfrowy szkic, a długości transmitowane są automatycznie z dalmierza i umieszczane na wskazanej przez operatora linii wymiarowej. Rozwiązanie to znacznie przyspiesza pomiary, pozwala całkowicie wyeliminować analogowe formy prowadzenia inwentaryzacji (za pomocą ołówka na kartce papieru) i zdecydowanie usprawnia wymianę danych. Osoba wykonująca pomiar może bowiem tuż po zakończeniu pomiaru wyeksportować szkic do formatu graficznego (jpg) i wraz z danymi tabelarycznymi (pdf) wysłać tak przygotowany dokument natychmiast do biura (np. e-mailem). Daje to możliwość zdalnej współpracy z innymi osobami: kolegami z zespołu, przełożonymi lub inwestorami, którzy nie muszą już być osobiście obecni na budowie, aby ocenić prawidłowość wykonania projektu. Użytkownik może na zdjęcia nanosić linie, powierzchnie i kąty, a także dołączać do nich notatki (tekstowe i głosowe). Aplikacja GLM measure&document ma jeszcze jedną funkcję – pozwala zdalnie sterować pracą dalmierza. Ekran smartfona lub tabletu wykorzystuje się wtedy w funkcji pilota. Użytkownik nowego instrumentu Bosch może np. samodzielnie tyczyć odcinki o zadanej długości, ale od strony celu – dalmierz jest na stałe umieszczony w jednym końcu długości, a operator zmienia położenie tarczki celowniczej i wyzwala zdalnie pomiar odległości, którego wynik wyświetla mu się na ekranie rejestratora (telefonu lub tabletu). Warto zaznaczyć, że w porównaniu z konkurencyjnymi dalmierzami sterowanie zdalne jest dość rozbudowane. Użytkownik może mierzyć nie tylko odległości, ale także kąty, powierzchnie, objętości, długości (wysokości) niedostępne czy zmieniać w dalmierzu punkt odniesienia, od którego w instrumencie wyznaczana jest odległość.
Drugą darmową aplikacją, która towarzyszy nowemu dalmierzowi, jest GLM Transfer Software. Aplikację tę instalujemy na komputerach PC z systemami operacyjnymi Windows XP i 7. Służy ona do transmisji danych pomiarowych z pamięci wewnętrznej dalmierza, ale już nie bezprzewodowo, a za pomocą kabla USB. Pomiary zgrywamy z instrumentu po zakończeniu prac, transmisja nie może odbywać się online. Ograniczeniem jest tutaj

pojemność pamięci dalmierza, w której można zapisać 51 zmierzonych wartości. W aplikacji dane pomiarowe można poddawać edycji, zmieniać nazwy i dopisywać komentarze.
Technologicznie dalmierz Bosch GLM 100 C został skonstruowany na bazie znanego i sprawdzonego modelu Bosch GLM 80. Zastosowano w nim jedynie mocniejszy moduł laserowy, który pozwala mierzyć odległości do 100 m z dokładnością 1,5 mm – obie wartości są potwierdzone certyfikatem ISO 6331-1 (jest to pierwszy model w ofercie firmy, który przechodzi testy zgodnie z wytycznymi). Ważne jest też to, że w nowym dalmierzu zamontowany został sprawdzony czujnik pochylenia o zakresie 360°. Służy on do wyznaczania kątów pionowych, które są wykorzystywane w funkcjach pomiarów pośrednich, ale także pozwala zamontować dalmierz w aluminiowej szynie Bosch R 60 i używać zestawu jako elektronicznej poziomnicy. I na koniec dwie bardzo fajne cechy praktyczne nowego dalmierza – funkcja flip, czyli obracanie obrazu z odczytami wraz z obracaniem dalmierza, i ładowany litowo-jonowy akumulator, który wystarcza na ok. 25.000 pomiarów.

 

Dane techniczne dalmierza laserowego Bosch GLM 100 C z Bluetooth

Moduł Bluetooth

Android od wersji 2.3, smartfony iPhone od wersji 4S, tablety iPad od wersji 3

Zasięg

100 m

Dokładność

1,5 mm

czerwony laser

+

zakres pochyłomierza

360° (w osi X), 60° (w osi Y)

dokładność wyznaczania kąta

0,2°

bateria

Li-Ion (25.000 pomiarów)

stopka do pomiarów od krawędzi i z narożników

+

gwint 1/4” do statywów fotograficznych

+

funkcje pomiarowe i obliczeniowe

długość, powierzchnia, objętość, min/max, odległość, pomiar ciągły, tyczenie, funkcje Pitagorasa, dodawania/odejmowanie wyników, pamięć ostatnich 50pomiarów

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments