CZYSTE I DOKŁADNE CIĘCIA – TEST TARCZ DIAMENTOWYCH SADU SC660 I MSU

Na rynku dostępnych jest wiele tarcz służących do cięcia glazury i kamienia. Do testów wybraliśmy dystrybuowane przez Geoserv produkty z najwyższej półki jakościowej premium: tarcze diamentowe SADU SC660 i MSU.

Test tarczy diamentowej SADU SC660

Tarcze SADU SC660 to narzędzia do cięcia płyt marmurowych, naturalnego kamienia, granitu, gresu, płytek klinkierowych i ceramicznych. Mają średnice: 180 mm (otwór mocujący – 22,23, 25,4 lub 30 mm), 200 mm (25,4 mm), 230 mm (22,23 lub 25,4 mm), 250 mm (25,4 lub 30 mm), 300 mm (30 mm) i 350 mm (30 mm), a więc przeznaczone są do stosowania zarówno w maszynach stacjonarnych (piłach stołowych), jak

i szlifierkach kątowych. Częścią roboczą tarcz SADU SC660, czyli biorącą bezpośredni udział w cięciu, jest ciągły segment diamentowy o wysokości 10 mm i szerokości 1,6 mm (średnica tarcz – 180 mm), 1,8 mm (200, 230 i 250 mm), 2,0 mm (300 mm) i 2,2 mm (350 mm). Spoiwo wykorzystane w narzędziu jest optymalizowane do cięcia szerokiej gamy materiałów. Tarcze zostały wykonane w technologii zgrzewania wieńca ze stalowym korpusem. Zastosowano w nich ziarno diamentowe najwyższej jakości. Narzędzia te przeznaczone są do cięcia na mokro.

Podczas przeprowadzonych prób tarczy SADU SC660 o średnicy 300 mm wykonywaliśmy cięcia na mokro zróżnicowanej gamy materiałów, używając do tego uniwersalnej piły stołowej o mocy 2,2 kW i obrotach 2800/min. Przedmiotem testów była jakość cięcia. Wszystkie cięcia zostały przeprowadzone z lekkim posuwem. W trakcie testów wykonaliśmy cięcia płytek ceramicznych ściennych, płytek klinkierowych, płytek i płyt gresowych, płytek i płyt marmurowych oraz płyt granitowych. Jakość cięcia tarczy diamentowej SADU SC660 ocenialiśmy w skali 10-stopniowej. I tak jakość cięcia płytek ceramicznych oceniamy na 10+, płytek klinkierowych – na 9, płytek gresowych – na 9+, płyt gresowych – na 10, płytek marmurowych – na 9+, płyt marmurowych – na -10, płyt granitowych – na -10. Biorąc pod uwagę lekkie wibracje generowane przez piłę, uzyskane wyniki jakościowe kwalifikują tarczę SADU SC660 do grupy najczyściej tnących narzędzi diamentowych na rynku. Narzędzie doskonale nadaje się do czystego i dokładnego cięcia materiałów dekoracyjnych stosowanych we wnętrzach oraz na zewnątrz budynków. Polecamy je wszystkim glazurnikom, dla których jakość pracy jest głównym priorytetem.

Test tarczy diamentowej SADU MSU

W tarczy SADU MSU zastosowano ciągły wieniec diamentowy. Jest on porozdzielany wąskimi nacięciami zakończonymi charakterystycznym zawijasem przypominającym klucz wiolinowy, który wykonano w stalowym korpusie tarczy. To istotna cecha narzędzia, która zapobiega jego wichrowaniu się podczas cięcia (głównie bardzo twardych materiałów), gdyż nacięcia kompensują cieplne rozszerzanie się wieńca i stalowego korpusu tarczy.
Tarcze SADU MSU dostępne są w średnicach 250, 300 i 350 mm i otworach mocujących 25.4 i 30 mm. Przeznaczone są więc do stosowania w piłach stołowych. Wysokość ich wieńców diamentowych wynosi 8 mm, zaś grubość – 1.8 mm (250 mm), 2.0 mm (300 mm) i 2.2 (350 mm). Tak niewielkie grubości oznaczają małe opory podczas cięcia (tarcie w strefie obróbki) i tym samym mniejsze nagrzewanie się narzędzi. Twardość ich spoiwa odpowiednio zoptymalizowano do przeznaczenia materiałowego – cięcia na mokro twardych materiałów, takich jak glazura, porcelana, gres, marmur, kamień naturalny itd. W tarczach SADU MSU zastosowano drobne ziarno diamentowe wysokiej jakości, co pozytywnie wpływa na jakość obróbki.

Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy tarczę diamentową SADU MSU o średnicy 300 mm, przeprowadzając cięcia na mokro i używając do tego uniwersalnej piły stołowej o mocy 2,2 kW i obrotach 2800/min. Przedmiotem testów

była jakość cięcia tarczy diamentowej SADU MSU. We wszystkich cięciach zastosowaliśmy lekki posuw. Obrabialiśmy następujące materiały: płytki ceramiczne ścienne i podłogowe, płytki klinkierowe, płytki i płyty gresowe. I tak jakość cięcia płytek ceramicznych ściennych oceniamy na 10, płytek ceramicznych podłogowych – na -9, płytek klinkierowych – na -9, płytek gresowych – na 10, płyt gresowych – na 8+. Gdy weźmie się pod uwagę lekkie wibracje generowane przez piłę stołową, uzyskane jakościowe wyniki cięcia kwalifikują tarczę SADU MSU do grupy czysto tnących narzędzi diamentowych. Naszym zdaniem tarcza ta doskonale nadaje się do czystego i dokładnego cięcia materiałów dekoracyjnych stosowanych na zewnątrz budynków. Polecamy to narzędzie wszystkim glazurnikom, którzy dużą wagę przywiązują do jakości pracy.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments