CIĘCIE TWARDYCH PŁYTEK CERAMICZNYCH: TARCZE DIAMENTOWE ADIAM PHOENIX

W ofercie firmy ADIAM znajduje się wiele narzędzi przeznaczonych do wykonywania robót wykończeniowych, w szczególności do cięcia płytek okładzinowych, a w tym mających twardość 9 w skali Mohsa. Przytniemy je tarczą diamentową Adiam Phoenix.

 

Materiały używane dziś do wykańczania powierzchni posadzek, ścian we wnętrzach i na elewacjach zmieniają się w ostatnich latach bardzo szybko pod wieloma względami. I nie chodzi tu bynajmniej o modę związaną z kolorami czy fakturą, a o parametry techniczne, w szczególności o ścieralność, twardość i rozmiary. Standardowa płytka okładzinowa w ciągu ostatnich kilku lat zmieniła wymiary z 30 x 30 cm na 60 x 60 cm, dochodząc

do 120 x 80 cm, a nawet 300 x 120 cm, przy tym twardość wzrosła z rzędu 5–6 do 7–9 w skali Mohsa. Konieczność obróbki takich płytek całkowicie zmieniła wyposażenie firm glazurniczych. Przecinarki rysikowe czy szliferki kątowe nie są w stanie zapewnić potrzebnych długości cięcia ani jakości rzazu. Przecięcie płytek o twardości korundu (9 w skali Mohsa) to wyzwanie przekraczające możliwości większości popularnych narzędzi diamentowych.
Diamenty są oczywiście twardsze od wszystkiego, co dziś znamy w technologii materiałów naturalnych i sztucznych, jednak segment tarczy tnącej to skomplikowany produkt. Jego skład i właściwości ścierne muszą umożliwić ścieranie obrabianego materiału tak, aby możliwie szybko powstawał czysty i wąski rzaz.

W ofercie firmy ADIAM znajdziemy wiele doskonałych narzędzi do cięcia twardych płytek. Najczęściej jej klienci używają tarcz Fliese-Music, które spełniają najwyższe wymagania i przecinają bardzo twarde gresy. Zdarzają się jednak materiały wyjatkowo twarde lub grube (20 mm i wiecej), gdzie konieczne jest stosowanie tarczy typu Phoenix. Jej segment jest nieco szerszy, np. w tarczy o średnicy 200 i 250 mm ma 1,8 mm, a w 350 mm – 2,6 mm. Dzięki temu grubszy dysk tarczy umożliwia wykonywanie cięć ukośnych z dużą precyzją. Segment tarczy jest całkowicie gładki, podzielony w kilku miejscach włosowatym nacięciem kompensujacym naprężenia.

 

 

Tarcza Phoenix zastosowana na odpowiedniej maszynie, przez co rozumiemy przecinarki o dobrej jakości silnika i elementów prowadzących tarczę, umożliwia szybkie i dokładne przecinanie praktycznie wszystkich dostępnych dziś na rynku materiałów okładzinowych.

MZ (Adiam)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar