Cięcie na mokro czy na sucho?
Oznaczenia na tarczach diamentowych dotyczące konieczności stosowania chłodzenia wodą są jednym z kluczowych kryteriów wyboru tych narzędzi. Dlaczego pewne tarcze należy chłodzić, a inne mogą pracować na sucho? Problem ten pomogą nam rozwiązać specjaliści z wrocławskiej firmy ADIAM, będącej dystrybutorem profesjonalnych narzędzi diamentowych.
Problematykę stosowania chłodzenia wodą należy rozpatrywać na dwóch różnych płaszczyznach. Inaczej do tego podejdziemy, kiedy zależy nam na czystości rzazu, a inaczej przy cięciu kostki betonowej. Drugim, niemniej ważnym aspektem jest technologia łączenia segmentu z dyskiem tarczy i związane z tym wymagania techniczne
Warto też znać korzyści z cięcia na mokro. Polecamy chłodzenie diamentów wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Nawet w przypadku tarcz czy wierteł spawanych laserowo. Woda ogranicza nagrzewanie się segmentów, a więc można ciąć dłużej, zachowując optymalne parametry pracy. W ten sposób uzyskamy także czysty rzaz, co przy cięciu płytek czy slabów kamiennych ma ogromne znaczenie. Po drugie, chłodzenie – co bardzo istotne – ma duży wpływ na trwałość narzędzia, głównie ze względu na szybsze usuwanie powstałego przy cięciu pyłu. To z kolei umożliwia uzyskanie większej prędkości cięcia.
Podsumowując, przy wyborze tarczy należy wziąć pod uwagę, jaką pracę mamy do wykonania i jakiej maszyny będziemy używać. Jeśli tylko istnieje możliwość doprowadzania wody do miejsca cięcia, korzystajmy z tego. W razie braku takiej możliwości, np. przy pracy zwykłą szlifierką kątową, należy chłodzić tarczę, pracując z przerwami na biegu jałowym. W przypadku małych wierteł do płytek można po prostu zanurzyć segment w naczyniu z wodą. Takie pozornie proste czynności zauważalnie zwiększą naszą wydajność.
Dodaj komentarz