CICHA I WYDAJNA: AKUMULATOROWA KOSIARKA METABO RM 36-18 LTX BL 46

Prawdziwa wiosna zbliża się wielkimi krokami i czas najwyższy przygotować się do pielęgnacji trawników w naszych ogrodach. Dlatego przyjrzeliśmy się bliżej akumulatorowej kosiarce Metabo RM 36-18 LTX BL 46.

Akumulatorową kosiarką Metabo RM 36-18 LTX BL 46 można sprawnie przystrzyc trawnik o powierzchni do 800 m kw. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wysokosprawnego silnika bezszczotkowego i 2-akumulatorowego zasilania o sumarycznym napięciu 36 V (2 x 18 V). Pracę urządzenia optymalizuje elektronika automatycznie dostosowująca obroty silnika do wysokości koszonej trawy i dbająca

o wysoką efektywność jej cięcia. W prezentowanym urządzeniu mamy nóż tnący o długości 46 cm, wykonany ze stali wysokiej jakości. Szerokość koszenia – kluczowy parametr każdej kosiarki – w akumulatorowym modelu Metabo RM 36-18 LTX BL 46 jest więc taki sam jak w wypadku większości tego rodzaju urządzeń napędzanych silnikami spalinowymi. Jednakże Metabo RM 36-18 LTX BL 46 ma nad nimi istotną z punktu widzenia ekologii przewagę – nie emituje hałasu. Urządzeniem pracuje się nie tylko ekologicznie, nie zakłócając ciszy i nie denerwując sąsiadów, ale także przyjemnie, gdyż hałas nie drażni nam uszu. Do tego nie musimy wdychać trujących spalin. Ta ostatnia wada kosiarek spalinowych uwidacznia się szczególnie wtedy, gdy kosimy trawniki o dużej powierzchni.


Do włączania akumulatorowej kosiarki Metabo RM 36-18 LTX BL 46 służy włącznik główny i tzw. pałąk bezpośrednio uruchamiający urządzenie. Z kolei o poziomie naładowania akumulatorów informuje nas centralny wskaźnik diodowy znajdujący się na obudowie ich mocowania. Oprócz niego, użytkownik ma do dyspozycji osobne wskaźniki, w które wyposażone są baterie. W prezentowanej kosiarce wysokość ścinanej trawy jest regulowana centralnie i stopniowo w zakresie 25-80 mm – można więc wybrać najbardziej odpowiedni z jego 7 poziomów. Użytkownik może kosić trawę i jednocześnie zbierać ją do 55-litrowego kosza, jak też mulczować, czyli łączyć koszenie z rozdrabnianiem i wykorzystać ścięty materiał jako naturalny nawóz. W tym celu jednak z tyłu kosiarki w wyrzucie trawy należy zamontować klin do mulczowania znajdujący się na jej standardowym wyposażeniu.

Ważną cechą każdej kosiarki jest wygoda pracy i manewrowania. W przypadku Metabo RM 36-18 LTX BL 46 zapewniają ją szybkobieżne kółka i ergonomiczna rękojeść o regulowanej wysokości, wyposażona w gumowane, przyjemne w dotyku uchwyty. Można ją też złożyć na czas przechowywania urządzenia. W kosiarce zamontowano też poręczne uchwyty, które ułatwiają jej transport. Jest ona bardzo solidnie wykonana, m.in wyposażono ją w metalową obudowę o wysokiej wytrzymałości mechanicznej.

Do zasilania kosiarki RM 36-18 LTX BL 46 niemiecki producent zaleca użycie dwóch akumulatorów Metabo LiHD 18 V/10.0 Ah, które zapewniają 45 min pracy podczas koszenia wysokiej trawy. Możemy oczywiście wykorzystać wszystkie systemowe akumulatory litowo-jonowe Metabo z linii Li-Power i LiHD (technologia zasilania wysokoprądowego) o napięciu 18 V, stosowane do zasilania elektronarzędzi bezprzewodowych niemieckiego producenta. Elektronika Metabo Ultra-M – jak już nie raz informowaliśmy – zarządza ich działaniem i ładowaniem. Chroni je przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, jak też optymalizuje proces ładowania – w ładowarce wentylator schładza ogniwa baterii, a elektronika czuwa, żeby ich nie przeładować. Nadmieniamy, że akumulatory Metabo wyposażone są w 4-diodowy wskaźnik poziomu zgromadzonej w nich energii.

Reasumując, akumulatorowa kosiarka Metabo RM 36-18 LTX BL 46 to doskonałe, ekologiczne rozwiązanie dla posiadaczy działek i ogrodów. Jej znakiem rozpoznawczym jest cicha i efektywna praca oraz prostota obsługi.

pins

Dane techniczne akumulatorowej kosiarki Metabo RM 36-18 LTX BL 46

Napięcie akumulatora/zasilania18/36 V
Szerokość cięcia46 cm
Wysokość cięcia25-80 mm
Regulacja wysokości cięcia7-stopniowa
Pojemność worka55 l
Obroty na biegu jałowym2800/min
Maks. obroty3400/min
Ciężar (z akumulatorem)25,3
kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
1 rok temu

Sam rozważam zakup kosiarki akumulatorowej ale firmy Stiga, zastanawiam się czy będzie na tyle wydajna na działce około 600m2. Nie mam za duzo trawy bo w niektórych miejscach żona ma rabatki, warzywniak. Mam elektryczna ale drażni mnie chodzenie z kablem 🙂