CIĄGŁY ROZWÓJ I PRZEMYŚLANA STRATEGIA BIZNESOWA. 30-LECIE FIRMY DEDRA

W tym roku Dedra obchodzi swoje 30-lecie. O historii i osiągnięciach firmy rozmawiamy z jej założycielami i menedżerami.

Stefan Gucma, prezes zarządu Dedra Exim

Przyszli właściciele firmy Dedra spotkali się w latach 80. XX w. w państwowym przedsiębiorstwie zajmującym się exportem wyrobów polskiego przemysłu maszynowego. – Stamtąd właśnie wzięło się nasze zainteresowanie narzędziami i urządzeniami – wspomina Stefan Gucma, prezes zarządu firmy Dedra. – Na początku lat 90. XX w. na polskim rynku brakowało bardzo wielu produktów, w tym nowoczesnych narzędzi. Postanowiliśmy więc

sami spróbować zaspokoić chociaż w części popyt na nie i skorzystaliśmy z efektów transformacji ustrojowej, która prywatnym firmom dała możliwość legalnego prowadzenia importu i eksportu. Założyliśmy więc w 1991 r. firmę Dedra, aby móc samemu prowadzić działalność gospodarczą i realizować własne biznesowe zamierzenia.

Waldemar Łabudzki, wiceprezes zarządu Dedra Exim

Tak jak to często bywa, najpierw w firmie Dedra pracowali jedynie jej właściciele. – Zaczynaliśmy skromnie w jednym pokoju, który wraz z małym magazynem, wynajmowaliśmy w Fabryce Wyrobów Precyzyjnych VIS na ul. Kasprzaka w Warszawie – opowiada Jarosław Stępniowski, wiceprezes zarządu firmy Dedra. – Początkowo zaopatrywaliśmy warszawskie sklepy narzędziowe i metalowe. Zachęceni dobrymi efektami biznesowymi już po paru miesiącach postanowiliśmy zwiększyć terytorialny zasięg firmy i rozpoczęliśmy poszukiwania partnerów handlowych w kolejnych miastach Polski. Aby zapewnić bardzo dobrą obsługę stale powiększającej się sieci sprzedaży, zatrudniliśmy pierwszych pracowników, a potem kolejne osoby. Rozwój firmy, jej personelu, asortymentu oraz zapasów towarowych wymagał także ciągłego zwiększania wynajmowanej powierzchni biurowej i magazynowej. Do 2003 r. nasza siedziba z zapleczem logistycznym znajdowała się na terenie warszawskiej fabryki Vis. Gdy stała się ona niewystarczająca, przenieśliśmy firmę do jej dzisiejszej siedziby w Millenium Logistic Park Pruszków, który znajduje się na ul. 3. Maja 8.

Hubert Jankowski, dyrektor ds. handlu i marketingu

Pierwszą grupą towarową Dedra Exim były narzędzia i elektronarzędzia dla potrzeb glazurników, sprowadzane z najlepszych firm europejskich, nieco później narzędzia do przetwórstwa szkła płaskiego. – Naturalną więc drogą dla nas było rozszerzenie asortymentu o narzędzia diamentowe dla glazurników szklarzy czy budowlańców – stwierdza Waldemar Łabudzki, wiceprezes firmy Dedra. – Jak wiadomo, narzędzia diamentowe wymagają napędzających je urządzeń, dlatego systematycznie nasz asortyment powiększaliśmy o przecinarki elektryczne do glazury, elektronarzędzia do wiercenia w twardych materiałach. Rodzina elektronarzędzi przenośnych została poszerzona o wydajne pilarki do drewna, tak niezbędne w pracach budowlanych. Sprzęt spawalniczy to kolejny krok w rozwoju naszej oferty. Spawarki Dedra są bardzo cenione wśród użytkowników. Rozwinęliśmy też grupę narzędzi napędzanych sprężonym powietrzem i niezbędne do tego celu kompresory i bogaty osprzęt. Potem do tych produktów dołączyliśmy sprzęt grzewczy stosowany w biurach, przemyśle, magazynach i warsztatach, oczyszczacze powietrza, wentylatory, produkty BHP i ręczne narzędzia mechaniczne itd.

Sebastian Makieła, dyrektor ds. logistyki

Swój asortyment Dedra konsekwentnie rozszerzała także w oparciu o przemyślaną politykę jakościową. – Budujemy średnią półkę cenową i jakościową, nie ilość, lecz jakość ma dla nas szczególne znaczenie – ocenia Hubert Jankowski, dyrektor ds. handlu i marketingu w Dedra Exim. – Tą zasadą kierujemy się zarówno podczas wprowadzania na rynek nowych produktów, jak i marek. Ważne dla nas jest też dokładne rozpoznanie rynku i panujących na nim trendów, które odzwierciedlają zmienne preferencje klientów a także zmieniające się możliwości produkcyjne producentów. Zawsze staramy się proponować klientom i popularyzować nowatorskie rozwiązania techniczne. Przykładem są elektronarzędzia akumulatorowe SAS+ALL, pracujące w oparciu o

system jednego akumulatora. Już w tej chwili, zaledwie po 2 latach rozwoju linii SAS+ALL mamy jedną z najbogatszych, najszerszych ofert narzędzi w systemie jednego akumulatora na polskim rynku. Produkty dystrybuujemy pod własnymi markami: Dedra, Pansam (pneumatyka i akcesoria), Descon (wentylacja i ogrzewanie), Hillen&Mohr (klucze nasadowe i narzędzia mechaniczne), Dedra Garden (narzędzia i urządzenia ogrodowe) czy wspomniana już linia narzędzi akumulatorowych SAS+ALL . Niewątpliwie, najważniejszą z nich i wiodącą jest marka Dedra. Na jej rozwój kładziemy największy nacisk.

Na przestrzeni ostatnich 30 lat rynek narzędzi w Polsce przeszedł gruntowne przemiany, poczynając od raczkującej na początku lat 90. XX w. dystrybucji hurtowej i detalicznej do formy dojrzałej z rozwiniętymi wszystkim kanałami sprzedaży: handlu tradycyjnego, sieciowego i internetowego. – Uwzględniając te przemiany odpowiednio kształtowaliśmy naszą politykę handlową – stwierdza Hubert Jankowski. – W ostatnich latach, szczególny nacisk kładziemy na współpracę bezpośrednią, indywidualną z każdym klientem – małym czy dużym lub sieciowym. Jesteśmy firmą otwartą i spełniamy potrzeby oraz wymagania nie tylko majsterkowiczów, ale także profesjonalnych wykonawców.

Taka polityka handlowa wymaga nie tylko przemyślanego doboru asortymentu, ale także perfekcyjnej logistyki. – Wiedząc o tym, zainwestowaliśmy w powierzchnie magazynowe spełniające nowoczesne standardy – mówi Sebastian Makieła, dyrektor ds. logistyki – Wdrożyliśmy oprogramowanie klasy ERP i WMS, dzięki czemu osiągnęliśmy wysoki poziom wydajności i krótkie terminy dostaw. To nas w pozytywny sposób odróżniło od konkurencji. Pozyskaliśmy kolejne powierzchnie magazynowe, co pozwoliło nam utrzymać najwyższe standardy obsługi. Ostatnie z naszych inwestycji logistycznych to nowa powierzchnia magazynowa, gdzie zastosowaliśmy regały z półautomatycznym systemem Shuttle, a także wdrożenie nowego oprogramowania do zarządzania magazynami.

Ważnym aspektem każdej działalności gospodarczej jest społeczna i środowiskowa odpowiedzialność biznesu. – Dlatego uczciwość i transparentność działań to nasza dewiza – twierdzi Stefan Gucma. – Wdrożyliśmy też politykę ochrony środowiska, która obejmuje segregację odpadów w biurze, użycie papieru biurowego z certyfikatem EKO, sortowanie naszych odpadów w miejscu ich powstawania i transport do odpowiednich kontenerów. Co więcej, realizujemy politykę odpowiedzialności zakupowej, w której m.in. zobowiązaliśmy się do odpowiedzialności środowiskowej. Wdrożyliśmy również procedurę Systemu Zasad Należytej Staranności dotyczącą zakupu wyrobów z drewna lub materiałów drewnopochodnych, jak i eco design w urządzeniach spawalniczych. W ramach prowadzonej działalności charytatywnej wspieramy sprzętem miejscowe jednostki straży pożarnej OSP, w początkowym, najcięższym okresie pandemii – szpitale w wybrane środki ochrony osobistej czy biorąc udział w indywidualnych akcjach wsparcia jak Gaszyn Challenge.

Konsekwentna strategia handlowa, marketingowa oraz inwestycyjna i nowoczesne zaplecze logistyczne pozwoliły firmie Dedra szybko rozwijać się także w okresie pandemii. Oczywiście początkowe zamkniecie biznesów było czasem próby, ale dzięki wysiłkowi wszystkich pracowników udało się firmie przejść ten trudny okres „suchą stopą”. Rynek w 2020 r. wzrósł i mimo niepewności branża techniczna wygenerowała dobre wyniki sprzedażowe. Dedra zwiększyła zatrudnienie. Udało się też utrzymać dostępność produktów, jak i uruchomić sklep internetowy narzedzia24na7.pl.

Pandemia, jak wiadomo, zmieniła nasze myślenie o biznesie, lecz wymaganie ciągłego wzrostu firm pozostało niezmienne. – Dlatego, myśląc o przyszłości, chcemy kontynuować rozwój sprzedaży na rynku polskim oraz znacząco rozszerzyć eksport, ze szczególnym naciskiem na budowanie własnych struktur

sprzedaży w Europie. Pomoże nam w tym, jak sądzę, rozszerzanie asortymentu o nowe grupy i kategorie produktowe, a także zapewnienie wysokiej jakości serwisu posprzedażnego, z czym wiąże się rozwój sprzedaży części zamiennych – konkluduje Hubert Jankowski.

opr. pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments